Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na oszczędzanie wody w domu

2017-04-25 15:38
Woda na wagę każdej złotówki
Autor: materiały prasowe Nowoczesne baterie oszczędzające wodę: Axor seria Montreux, Grohe kolekcja Lineare.

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Jak oszczędzać wodę w domu i zużywać jej mniej? Zobacz nasze sposoby!

Czy wiesz jak oszczędzać wodę w domu? Jak zmniejszyć jej zużycie? Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Oszczędzanie wody nie musi być kłopotliwe ani kosztowne. Na początek warto zmienić nawyki: zakręcać wodę podczas mycia zębów, częściej korzystać z prysznica niż wanny, unikać zbędnego spłukiwania toalety, do mycia samochodu używać wiadra z wodą, a nie węża. Kolejnym krokiem będzie zakup prostych urządzeń wodooszczędnych, które wystarczy nałożyć na dotychczasowe baterie. Jeśli jesteśmy na etapie wykańczania domu lub remontu, warto zainwestować w ekologiczne, oszczędzające wodę baterie.

Zmień nawyki, by oszczędzić wodę i pieniądze

Jeśli chcesz oszczędzać wodę w domu warto wyrobić sobie dobre nawyki podczas codziennego korzystania z łazienki i kuchni.

 • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l wody na minutę.
 • Jeśli korzystasz z wanny, pamiętaj by oszczędzać wodę, a więc napełniaj wannę do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody.
 • Kolejnym nawykiem pozwalającym na oszczędność wody jest szybka kąpiel. Skróć czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. Podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 l wody.
 • Zaoszczędzisz też wodę unikając zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.
 • Uszczelnij spłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Warto wiedzieć, że w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l, co razem daje prawie 30 m3 rocznie.
 • Używaj programów oszczędnościowych zużycia wody w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.
 • Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń. Opracuj technikę oszczędnego zmywania, np. komorę zlewozmywaka do mycia napełnij wodą z płynem, do płukania – czystą. W miarę możliwości rozważ tez zakup zmywarki, która wpłynie na oszczędność wody i twoich pieniędzy.
 • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek, wystarczy wyjąć je na noc z lodówki.
 • Nie wyrzucaj odpadków do zlewozmywaka - ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
 • Aby zaoszczędzić wodę do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża ogrodowego. Zamiast 100 l zużyjesz 20. Unikaj również zmywania wężem chodnika, schodów, tarasu.
 • Nie wylewaj wody, którą można wykorzystać ponownie. Tej po kąpieli można użyć na przykład do sprzątania, a tej po po myciu warzyw do podlania ogrodu.

Oszczędzanie wody: perlator, czyli siła prostej nasadki

Najłatwiej rozpocząć oszczędzanie wody, stosując perlator. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować nasadkę na baterii, która nie była w nią wyposażona. Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Oszczędność wody jest możliwa dzięki mechanizmowi redukującemu jej przepływ oraz specjalnej dyszy napowietrzającej, która miesza wodę z powietrzem. Strumień wody na pierwszy rzut wygląda tak samo jak ten, który przywykliśmy oglądać na co dzień, jednak woda wymieszana jest z milionami pęcherzyków powietrza, co pozwala na ograniczenie strumienia wody przy jednoczesnym zwiększeniu jego objętości oraz siły spłukiwania. W efekcie zużywamy mniej wody, oszczędzając pieniądze i środowisko.

Dostępne są zestawy, w skład których wchodzą: perlator umywalkowy (daje do 50% oszczędności zużycia wody), perlator zlewozmywakowy przegubowy (do 40% oszczędności) oraz reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej (do 60% oszczędności). Urządzenia te mają znormalizowane gwinty, dzięki czemu pasują do większości typów armatury. Montaż oraz konserwacja jest prosta i nie wymaga pomocy hydraulika. Jeśli kupujemy nowe baterie, zainwestujmy w te, które są już wyposażone w perlator. Mają je zarówno modele nowoczesne, jak i retro. Perlator nie sprawdza się jednak w wypadku baterii wannowych, gdyż zmniejszając zawartość wody w strumieniu, niepotrzebnie wydłużamy czas napełniania wanny. Im dłużej bowiem trwa nalewanie wody, tym szybciej się ona wychładza, co powoduje straty energii. Szybkie napełnianie wanny ułatwiają baterie dwuuchwytowe, które mają wydaaność 40 l na minutę, i nowoczesne baterie podtynkowe z wylewkami w formie kaskady (50 l na minutę).

Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając ze zwykłej baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l.

Ile oszczędzisz? Używając baterii z perlatorem kaskadowym, podczas krótkiego mycia rąk (15 s) oszczędzamy 1-2 l wody (30-60%). W ciągu roku można zaoszczędzić 15 m3 wody, czyli ponad 100 zł. Perlator o ograniczonym przepływie wody pozwala zaoszczędzić nawet 350 zł rocznie.

Zainwestuj w wodooszczędne baterie i spłuczki

 • Baterie termostatyczne. Oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody mają one wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ. Bateria jednouchwytowa za pomocą mieszaczy wody ciepłej i zimnej pozwala zaoszczędzić około 30% wody.
 • Baterie bezdotykowe. Są wyposażone w fotokomórkę, która automatycznie steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Przestaje ona lecieć po określonym czasie lub strumień jest zamykany, kiedy cofamy ręce spod wylewki. Dzięki niej łatwiej wyeliminować takie nawyki jak mydlenie rąk czy mycie zębów w czasie, gdy woda płynie z kranu.
 • Baterie jednouchwytowe. Mieszają wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu można zmniejszyć jej zużycie nawet o 30%
 • Spłuczki na miarę potrzeb. Dzisiaj standardem są już przyciski dwudzielne umożliwiające spłukiwanie miski ustępowej całą objętością wody w spłuczce – zwykle jest to 6 albo 9 l –lub ograniczenie jej zużycia o połowę – odpowiednio 3 do 4,5 l. Zamiast podziału przycisk może mieć funkcję stop pozwalającą na zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.
przycisk eko

Kolejnym sposobem na ekologiczne użytkowanie wody jest stosowanie baterii wyposażonych w specjalny przycisk zwany eko. Jest on umieszczony z tyłu lub z boku baterii. Ich działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu, co zmniejsza strumień wody o 40%. W przypadku prysznica warto zastosować reduktor przepływu wody, który wkręca się między wężem słuchawki a baterią. W ten sposób zmniejszamy zużycie wody do 8-9 l na minutę.

Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia. Po ponownym odkręceniu wody z wylewki wypływa 5-7 l/min. W ten sposób ograniczamy strumień o blisko 50%. Ogranicznik wypływu wody to element, w który wyposażone jest wiele współczesnych baterii. Jego działanie polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią tylko poruszać w ograniczonym polu. Blokada ogranicza ilość wypływającej wody, pozwalając zmniejszyć jej strumień o 40%. Nowością jest wkład regulacyjny ze stopniowym ustawianiem intensywności strumienia wody. Zmniejsza on zużycie wody i energii do 50%. Wyczuwalny opór uchwytu przy jego podniesieniu kształtuje przepływ wody na poziomie pięciu litrów na minutę, co jest zupełnie wystarczające do zwykłego mycia rąk. Dopiero gdy po przełamaniu tego oporu podniesiemy uchwyt wyżej, osiągając drugi poziom, z kranu popłynie więcej wody. W trybie oszczędnego korzystania z wody (poziom pierwszy) popłynie do pięciu litrów wody na minutę, w trybie korzystania komfortowego (poziom drugi) można korzystać z pełnego jej strumienia.

Zdaniem eksperta

Aby oszczędzać wodę, nie musimy od razu inwestować w drogie baterie. Z myślą o efektywniejszym wykorzystaniu wody producenci oferują zestawy wodooszczędnych produktów, które można zamontować na dotychczasowych bateriach. W skład takiego zestawu wchodzą zwykle perlatory – umywalkowy i zlewozmywakowy – oraz reduktor przepływu wody do słuchawki prysznicowej. Produkty te mają znormalizowane gwinty i pasują do większości typów armatury dostępnych na rynku. Ich montaż jest prosty i nie wymaga pomocy hydraulika.

Piotr Laskowski, inżynier instalator

Oszczędzanie wody w domu: kup zmywarkę i nowoczesną pralkę

W zmywarce zamiast ręcznie. Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 l. Dostępne są jednak również zmywarki wodooszczędne - na zmycie kompletu naczyń wystarczy jedynie 9 l wody. Nowoczesne zmywarki są wyposażone w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń, a także system czujników stopnia zabrudzenia wody - po zbadaniu stopnia zmętnienia wody zmywarka używa jej do dalszego mycia lub wymienia na czystą.

Ile zaoszczędzisz? Przechodząc ze zmywania ręcznego na mechaniczne, rocznie zaoszczędzimy minimum 90 m3 wody, czyli około 600 zł (zakładając, że na jeden wsad zmywarki przypadają średnio trzy zmywania ręczne).

Pranie w nowoczesnej pralce. Dzisiejsze pralki zużywają o połowę mniej wody (około 50 l) niż te sprzed kilkunastu lat, jeśli więc mamy pralkę starego typu, warto wymienić ją na nową. W nowoczesnych urządzeniach można wybierać programy oszczędnościowe lub wykorzystywać funkcję "pół wsadu". Pralka dopasuje wówczas ilość używanej wody do zadanego programu. Niektóre pralki mają wbudowane wagi potrafiące dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań.

Oszczędzanie wody w ogrodzie - podlewaj ekonomicznie

Ile zaoszczędzisz wody? Do podlewania 1 m2 ogrodu zużywamy średnio w ciągu roku 1200 l wody. Zmieniając tylko sposób podlewania ogrodu na oszczędny, możemy zmniejszyć zużycie wody o 70%.

 1. Wody według potrzeb. Wymagania roślin co do wilgotności podłoża są różne – warto je znać, aby dostosować do nich częstotliwość i obfitość ich podlewania, a w efekcie nie marnować wody. Najwięcej wody potrzebują rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia i posadzone na nasłonecznionych stanowiskach. Obfitego podlewania wymagają rośliny bagienne i łąkowe, najbardziej odporne na suszę są skalne i pochodzące z naturalnych piaszczystych środowisk.
 2. Oszczędne podlewanie. Ekonomicznie jest podlewać ogród rzadziej, ale za to obficie – woda lepiej dotrze do korzeni. Trawa potrzebuje nawodnienia latem co pięć-siedem dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do dwóch tygodni. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i rabaty, a nie miejsca wybetonowane. Warto też ograniczyć parowanie wody przez ściółkowanie gleby, a także zwiększyć pojemność wodną gleby, mieszając ją z kompostem, obornikiem, torfem lub stosując substancje absorbujące wodę, np. hydrożel.
 3. Instalacja nawadniająca. Warto w nią zainwestować, gdy ogród jest duży. Oszczędzi nam nie tylko czas, ale pozwoli na efektywne zużycie wody. Instalacja składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających do nich wodę. Warto skorzystać z tzw. pocących się węży, które przepuszczają wodę na całej swojej powierzchni.
 4. Automatyczne podlewanie. Specjalny programator pozwoli ustawić czas podlewania, kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji w ogrodzie. Czujniki wilgoci i deszczowe zadecydują, kiedy podlewanie jest potrzebne.
 5. Mycie wjazdu i chodnika. Zmywanie ich za pomocą ogrodowego węża pochłonie setki litrów wody. Lepiej użyć szczotki i wiadra.

Jak oszczędzać wodę? Instalacja dualna

Można pokusić się o wykonanie instalacji dualnej, która umożliwi ponowne wykorzystanie wody. Woda zużyta w umywalce doskonale nadaje się do spłukiwania toalety. Najprościej zastosować instalację łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej. Korzystając z takich prostych rozwiązań, możemy zaoszczędzić blisko 50% wody przeznaczonej do spłukiwania toalety.

Jak oszczędzać wodę? Wykorzystanie wody szarej

Dzięki specjalnej instalacji można też zbierać wodę z wanien, brodzików i umywalek i uzyskiwać z niej tzw. wodę szarą. System zbiera z całego domu zużytą wodę, która przepuszczana jest przez system filtrów naturalnych (piaskowych lub żwirowych), biologicznych i mechanicznych. Oczyszczona, zbierana jest w podziemnych zbiornikach. Można ją wykorzystać do sprzątania, spłukiwania toalety, mycia samochodu, chodnika itp. Pozyskiwanie wody szarej wymaga dwóch pionów kanalizacyjnych: jednego do zbierania wody szarej, drugiego do odprowadzania do kanalizacji ścieków z misek ustępowych i zlewozmywaka.

Jak oszczędzać wodę? Instalacja deszczowa

Bardziej skomplikowanym technicznie i kosztownym sposobem oszczędzania wody w domu jest wykonanie instalacji deszczowej. Gromadzona w specjalnych zbiornikach deszczówka w wielu wypadkach może nawet w całości pokryć zapotrzebowanie na wodę używaną do prania, spłukiwania toalet, mycia podłóg, schodów, chodników, podlewania ogrodu, mycia samochodu. Nie nadaje się natomiast do picia i mycia. Wykorzystywanie deszczówki jest jednak kosztowne – trzeba kupić zbiornik, wykonać drogie instalacje. Według aktualnych cen instalacja deszczowa zamortyzuje się mniej więcej po 8 latach, jednak wobec zwiększających się kosztów wody i ścieków inwestycja taka jest perspektywiczna.

Ile zyskasz oszczędzając tak wodę? Do prania, spłukiwania toalety, podlewania ogrodu i innych celów gospodarczych zużywa się 50-120 m3 wody rocznie. Tyle możemy zyskać, wykorzystując do tych celów wodę deszczową. Właściciele instalacji deszczowej są zwolnieni od wprowadzonego w niektórych miastach podatku od deszczówki.

Oszczędzaj wodę. To się opłaca!

Od kilku lat w Polsce odnotowujemy stały wzrost cen wody, który rocznie sięga średnio 5%. W najbliższych latach możemy spodziewać się jednak większych podwyżek, które będą wynikiem zrównania cen wody we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że cena wody w niektórych rejonach Polski wzrośnie nawet o 100%. Większość z nas orientuje się, ile energii pobiera żarówka, mało jednak kto wie, ile wody w ciągu minuty przepływa przez kran czy też słuchawkę prysznicową. W zależności od rodzaju posiadanej armatury: dla kranu jest to 12-15 l/min, a dla prysznica 15-18 l/min. Wartości te możemy zmniejszyć nawet o połowę: odpowiednio do 6 i 9 l/min, stosując perlatory oraz wodooszczędne słuchawki prysznicowe. Oszczędności w skali roku sięgają około 55 m³. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że cena wody stale rośnie, oszczędności będą coraz wyższe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie