Jaki sedes wybrać do łazienki? Co warto wiedzieć przed jego zakupem?

2010-06-29 14:25
Nowoczesne wc - jaki sedes wybrać do łazienki
Autor: Mariusz Bykowski Wybierając sedes powinniśmy wziąć pod uwagę aspekty praktyczne, jak i względy estetyczne. Sedes powinien pasować do wystroju i aranżacji łazienki

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego sedesu to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór sedesów, które różnią się od siebie sposobem montażu i podłączenia do kanalizacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając nowy sedes do łazienki.

Zanim wybierzesz sedes, sprawdź jaki masz odpływ kanalizacyjny

Wybierając miskę ustępową, musimy zwrócić uwagę na sposób podłączenia do kanalizacji. Gdy podejście kanalizacyjne jest w ścianie, trzeba do niego dokupić miskę z odpływem poziomym (tak zwaną poznańską). Podejście w podłodze wymaga miski z odpływem pionowym (tak zwanej warszawskiej). Można też wybrać sedes z podejściem uniwersalnym, który uda się zamontować zarówno do jednego, jak i drugiego rodzaju podejść kanalizacyjnych.

Sprawdź też: Nowoczesna toaleta myjąca - dlaczego warto ją zainstalować w łazience?>>>

Jaki model wybrać: sedes wiszący czy stojący

Do wyboru są modele stojące lub wiszące. Sedes stojący montuje się do podłogi. Zdecydowanie bardziej popularne są sedesy kompaktowe – czyli miska ustępowa zintegrowana ze zbiornikiem spłukującym. Łatwo je samodzielnie zamontować, zwłaszcza podczas remontu, do istniejącego podejścia kanalizacyjnego. Mogą mieć długość 67-70 cm – licząc od ściany, ale są też mniejsze, do 60 cm – przeznaczone do niedużych łazienek.

Sedes wiszący montuje się do stelaża, który następnie obmurowuje się lub obudowuje. Powstaje przy tym ścianka instalacyjna grubości blisko 20 cm. Wszystkie instalacje, w tym również zbiornik, ukryte są za ścianką, w której widoczny jest tylko przycisk do spłukiwania wody. Sedesy wiszące mają długość (licząc od ściany) 45-47 cm.

Sprawdź też: Jaką wybrać umywalkę - nadblatową czy podblatową?>>>

Oszczędna spłuczka

Wybierając sedes, zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika spłukującego. Zwykle mieści się w nim około 6 l wody, i tyle też będzie zużywane do jednorazowego spłukania miski ustępowej, chyba że wybierzemy model ze spłuczką z dwudzielnym przyciskiem. Można wtedy wybierać między spłukiwaniem całą pojemnością zbiornika lub połową, na przykład 3 lub 6 l. Oszczędna spłuczka może też być wyposażona w przycisk „stop”. W takim modelu w dowolnym momencie możemy zatrzymać spłukiwanie wody.

Sprawdź też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience?>>>

Dodatkowe wyposażenie: deska wolno opadająca, deska i rączka bidetowa

Zarówno do miski ustępowej wiszącej, jak i stojącej można dokupić deskę w wersji antybakteryjnej albo wolno opadającą (z systemem amortyzującym i wyciszającym opadanie). Warto w nie zainwestować szczególnie wtedy, gdy użytkownikami są dzieci.

Jeśli w łazience jest wystarczająco dużo miejsca, warto zamontować bidet, jeżeli nie – zamiast niego – specjalną deskę z funkcją bidetu. Gdy niedaleko miski ustępowej jest umywalka, można ją wyposażyć w baterię z dodatkową rączką bidetową.

Ile kosztuje remont łazienki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie