Jaki sedes wybrać do łazienki? Co warto wiedzieć przed jego zakupem?

2010-06-29 14:25

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego sedesu to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór sedesów, które różnią się od siebie sposobem montażu i podłączenia do kanalizacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając nowy sedes do łazienki.

Nowoczesne wc - jaki sedes wybrać do łazienki
Autor: Mariusz Bykowski Wybierając sedes powinniśmy wziąć pod uwagę aspekty praktyczne, jak i względy estetyczne. Sedes powinien pasować do wystroju i aranżacji łazienki

Zanim wybierzesz sedes, sprawdź jaki masz odpływ kanalizacyjny

Wybierając miskę ustępową, musimy zwrócić uwagę na sposób podłączenia do kanalizacji. Gdy podejście kanalizacyjne jest w ścianie, trzeba do niego dokupić miskę z odpływem poziomym (tak zwaną poznańską). Podejście w podłodze wymaga miski z odpływem pionowym (tak zwanej warszawskiej). Można też wybrać sedes z podejściem uniwersalnym, który uda się zamontować zarówno do jednego, jak i drugiego rodzaju podejść kanalizacyjnych.

Sprawdź też: Nowoczesna toaleta myjąca - dlaczego warto ją zainstalować w łazience?>>>

Jaki model wybrać: sedes wiszący czy stojący

Do wyboru są modele stojące lub wiszące. Sedes stojący montuje się do podłogi. Zdecydowanie bardziej popularne są sedesy kompaktowe – czyli miska ustępowa zintegrowana ze zbiornikiem spłukującym. Łatwo je samodzielnie zamontować, zwłaszcza podczas remontu, do istniejącego podejścia kanalizacyjnego. Mogą mieć długość 67-70 cm – licząc od ściany, ale są też mniejsze, do 60 cm – przeznaczone do niedużych łazienek.

Sedes wiszący montuje się do stelaża, który następnie obmurowuje się lub obudowuje. Powstaje przy tym ścianka instalacyjna grubości blisko 20 cm. Wszystkie instalacje, w tym również zbiornik, ukryte są za ścianką, w której widoczny jest tylko przycisk do spłukiwania wody. Sedesy wiszące mają długość (licząc od ściany) 45-47 cm.

Sprawdź też: Jaką wybrać umywalkę - nadblatową czy podblatową?>>>

Oszczędna spłuczka

Wybierając sedes, zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika spłukującego. Zwykle mieści się w nim około 6 l wody, i tyle też będzie zużywane do jednorazowego spłukania miski ustępowej, chyba że wybierzemy model ze spłuczką z dwudzielnym przyciskiem. Można wtedy wybierać między spłukiwaniem całą pojemnością zbiornika lub połową, na przykład 3 lub 6 l. Oszczędna spłuczka może też być wyposażona w przycisk „stop”. W takim modelu w dowolnym momencie możemy zatrzymać spłukiwanie wody.

Sprawdź też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience?>>>

Dodatkowe wyposażenie: deska wolno opadająca, deska i rączka bidetowa

Zarówno do miski ustępowej wiszącej, jak i stojącej można dokupić deskę w wersji antybakteryjnej albo wolno opadającą (z systemem amortyzującym i wyciszającym opadanie). Warto w nie zainwestować szczególnie wtedy, gdy użytkownikami są dzieci.

Jeśli w łazience jest wystarczająco dużo miejsca, warto zamontować bidet, jeżeli nie – zamiast niego – specjalną deskę z funkcją bidetu. Gdy niedaleko miski ustępowej jest umywalka, można ją wyposażyć w baterię z dodatkową rączką bidetową.

Ile kosztuje remont łazienki?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie