Rączka bidetowa zamiast klasycznego bidetu. Montaż rączki bidetowej INSTRUKCJA

2017-12-05 12:28

W łazience, w której nie ma miejsca na ustawienie bidetu, jego funkcję może pełnić rączka bidetowa. To stosunkowo tanie rozwiązanie, a montaż bidetki jest bardzo prosty.

Nie w każdej łazience znajdzie się miejsce, by oprócz miskie ustępowej zamontować bidet. Są na szczęście rozwiązania, które spełnią przypisane mu funkcje, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Doskonale sprawdzi się w tej roli rączka bidetowa, często zwana bidetką.

To elementem specjalnej baterii umywalkowej - jednouchwytowej lub bezdotykowej. Jej zgrabna mała główka jest połączona z baterią elastycznym wężem. Na tyle długim, by dało się wygodnie korzystać z rączki natrysku, jednak nie dość długim, by usytuowanie sedesu i umywalki w łazience mogło być dowolne – muszą być zamontowane stosunkowo niedaleko jedno od drugiego. Między innymi dlatego rączka bidetowa to rozwiązanie szczególnie polecane do małych łazienek. Tam odległość między sprzętami jest z założenia niewielka, a na bidet zwykle nie ma miejsca.

Rączka bidetowa Ferro
Autor: Ferro Warunkiem koniecznym do zainstalowania prostego modelu rączki bidetowej jest niewielka odległość WC od umywalki, bo to z jej baterią jest połączona bidetka

Jak działa rączka bidetowa

Prosty sposób obsługi baterii zapewnia przycisk z funkcją auto-stop umieszczony w widocznym miejscu na rączce bidetowej. Po odkręceniu wody za pomocą uchwytu w baterii strumień płynie przez wylewkę. Przełączenie go do rączki natrysku odbywa się dopiero po naciśnięciu przycisku. Nie ma więc obawy, że woda wydostanie się z niej w niekontrolowany sposób i zaleje łazienkę – zwolnienie przycisku automatycznie odetnie strumień w rączce. Rączkę natrysku – gdy nie jest używana – umieszcza się w uchwycie przymocowanym do ściany obok umywalki albo miski ustępowej.

Nowoczesne modele rączek bidetowych mogą mieć funkcję zdalnego sterowania. Dzięki niej strumień delikatnego prysznica można włączyć z większej odległości, więc słuchawka nie musi być zamocowana w bezpośrednim sąsiedztwie baterii umywalkowej. Włączenie wypływu wody z rączki za pomocą znajdującego się na niej przycisku nie wymaga też wcześniejszego uruchomienia baterii umywalkowej. Można także kupić osobną baterię podtynkową, bez wylewki, a jedynie z dyskretną rączką natrysku, i zamontować ją obok miski ustępowej. Będzie łatwo dosięgnąć do uchwytu sterującego strumieniem i temperaturą wody wypływającej z główki natrysku.

Sprawdź też: Baterie łazienkowe oszczędzające wodę>>>

Gdzie zamocować rączkę bidetową

Aby móc wygodnie korzystać z miski ustępowej jako bidetu, jej odległość od umywalki nie może być zbyt duża. Trzeba mieć możliwość wygodnego sięgnięcia po rączkę bidetową umieszczoną w uchwycie i móc wygodnie nią operować. Węże baterii umywalkowo-bidetowych z rączką natrysku mają długość 150 cm, a niekiedy są nieco dłuższe, więc odpowiednie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i uchwytu na słuchawkę baterii nie powinno sprawić kłopotu.

Montaż rączki bidetowej

Rączka bidetowa montaż
Autor: Mariusz Bykowski Krok 1: Wąż rączki bidetowej łączymy z baterią za pomocą śruby mocującej z łącznikiem
Rączka bidetowa montaż
Autor: Mariusz Bykowski Krok 2. Po umieszczeniu korpusu baterii w otworze umywalki i przymocowaniu go przykręcamy do niego śrubę z łącznikiem, a do dolnego łącznika dokręcamy wąż.
Rączka bidetowa montaż
Autor: Mariusz Bykowski Krok 3. Rączkę bidetową skręcamy z wolnym końcem węża.
Aranżacja wąskiej łazienki w stylu orientalnym
Pozostałe podkategorie