Montaż kabiny prysznicowej: krok po kroku. Instrukcja

2021-05-07 15:18
Montaż kabiny
Autor: Mariusz Bykowski Instalacje kabiny prysznicowej muszą być perfekcyjnie wykonane, trzeba też sprawdzić ich działanie przed zamontowaniem kabiny.

Montaż kabiny prysznicowej można wykonać samodzielnie według instrukcji producenta. Polega on na połączeniu kilku elementów konstrukcji kabiny z brodzikiem. Do instrukcji dołączamy film instruktażowy o montażu kabiny prysznicowej.

Montaż kabiny prysznicowej najwygodniej wykonać w dwie osoby. Kabina prysznicowa składa się z wielu elementów, które trzeba ze sobą połączyć zgodnie z dołączoną instrukcją producenta. Do samodzielnego montażu nadają się kabiny prysznicowe osadzone na brodzikach. Kabiny bez brodzika wymagają wypoziomowania podłogi (ze spadkiem ku odpływowi), a to raczej zadanie dla fachowca.

Montaż brodzika pod kabinę prysznicową

Montaż kabiny prysznicowej zaczynamy od ustawienia brodzika. Oczywiście pamiętamy, że wcześniej do miejsca ustawienia kabiny prysznicowej musi zostać doprowadzona instalacja ciepłej i zimnej wody do baterii prysznicowej, a do brodzika zrobione podejście kanalizacyjne z syfonem. Instalacje kabiny prysznicowej muszą być perfekcyjnie wykonane, trzeba też sprawdzić ich działanie przed zamontowaniem kabiny. Późniejsze usterki będą trudne do usunięcia. Jeżeli brodzik będzie ustawiony na nóżkach, trzeba je najpierw przykręcić i ustawić brodzik w przeznaczonym dla niego miejscu. Następnie, używając poziomnicy i w razie potrzeby regulując nóżki, ustawiamy brodzik równo. Wypoziomowany brodzik uszczelniamy przy ścianie silikonem.

Sprawdź:

Silikonowanie umywalki, brodzika oraz wanny. Zasady uszczelnienia silikonem

Następny krok to...

Montaż ramy kabiny prysznicowej

Do górnej i dolnej szyny wsuwamy łączniki i mocujemy je wkrętami. Trzeba uważać, żeby nie pomylić łączników lewego z prawym. Następnie, w szczeliny łączników w dolnej szynie wsuwa się pionowe profile i również mocuje je wkrętami. Pionowe profile wstępnie łączymy z górną szyną, nie wciskając ich do końca. Stelaż jest już stabilny.

Mocowanie szyb w kabinie prysznicowej

Kolejnym etapem montażu kabiny prysznicowej jest wstawienie szyb lub tafli z tworzywa. Używamy do tego przezroczystego silikonu sanitarnego, który uszczelni powierzchnię styku szyby z dolną szyną. Wkładamy szyby i blokujemy je przykręcając zaczep. Zakładamy pionową uszczelkę szyby. Żeby łatwiej było ją wsunąć, smarujemy uszczelkę płynem do mycia naczyń.

Czytaj też:

Łazienka na poddaszu - 5 zasad funkcjonalnej aranżacji

Uszczelkę wsuwamy do szczeliny między szybą a pionowym profilem. Wciskamy ją jak najgłębiej. Silikonem sanitarnym uszczelniamy powierzchnię styku szyb z górną szyną. Wciskamy do końca górną szynę i przykręcamy górne zaczepy. Górną szynę skręcamy z pionowymi profilami. Na zaczepy zakładamy zaślepki. Do profili pionowych wciskamy profile montażowe.

Zobacz polecane przez nas kabiny prysznicowe:

Montaż kabiny na brodziku

Kabinę ustawiamy na brodziku. Upewnij się, czy na całym obwodzie przylega ona do ścian i powierzchni brodzika oraz czy ścianki są ustawione pionowo. Odrysowujemy linię styku pionowych profili kabiny ze ścianą i odstawiamy kabinę. Teraz wyjmij profile montażowe i przyłóż je wzdłuż narysowanych linii do ściany. Zaznacz miejsca, w których trzeba wywiercić otwory na kołki. Nie używamy udaru, żeby nie uszkodzić płytek. Średnicę wiertła dobieramy do średnicy kołków.

Na profile nakładamy silikon sanitarny, który uszczelni powierzchnię ich styku ze ścianami. Przymocowujemy profile wkrętami. Silikon sanitarny nałóż na spód dolnej szyny kabiny. Ustawiamy kabinę na brodziku, jednocześnie nasuwając jej pionowe profile na profile montażowe. Wkrętami mocujemy ścianki kabiny z profilami montażowymi przytwierdzonymi do ściany. Na pionowe profile nałóż zaślepki górne, na krawędzie szyb nasuń uszczelki. Do przesuwnych drzwi kabiny przymocowujemy rolki, na których będą się poruszać. Zawieszamy drzwi zaczepiając górne rolki na szynie górnej, a dolne na dolnej po naciśnięciu przycisku.

Regulacja drzwi w kabinie prysznicowej

Rolki regulujemy śrubami tak, żeby drzwi przylegały do siebie i przesuwały się bez oporu. Na śruby uchwytów do otwierania drzwi nakładamy podkładki. Uchwyty umieść w otworach drzwi, nakładaj kolejne podkładki i z wyczuciem dokręcaj nakrętki. Silikonem sanitarnym dodatkowo od zewnątrz uszczelniamy miejsce styku dolnej szyny kabiny z brodzikiem. Po wyschnięciu silikonu sprawdzamy, czy kabina jest szczelna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie