Ściana ze szkła: zastosowanie szklanych ścian w aranżacji wnętrz

2018-11-08 16:00

Zabudowa wnętrz ze ścianą ze szkła to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Pokazujemy, co możesz w domu wydzielić szklanymi panelami i jak to zrobić. Podpowiadamy również, jakie rodzaje szkła warto tu zastosować.

Ściana ze szkła w sypialni
Autor: Rafał Lipski Szklane ściany sprawiają, że i tak przestronne wnętrze (120 m2) optycznie zyskuje dodatkowe metry. Wystarczy jednak rozsunąć bawełniane zasłony, by część prywatną – z sypialnią, garderobą i łazienką – uczynić kameralną i oddzielić od salonu. Projekt: Małgorzata Muc, Joanna Scott (Muc & Scott Interiors)

Szklane ściany pozwalają być osobno, ale w pewnym stopniu nadal razem. Co ważne, takie zabudowy można składać, przesuwać. Więc w razie potrzeby możesz za nimi schować tę część domu, której nie chcesz pokazywać na przykład niespodziewanym gościom. Ściana ze szkła zapewniają także światło nawet w pomieszczeniach w głębi domu. W porównaniu z luksferami szklane ściany dają więcej możliwości różnorodnego wykończenia wnętrza.

Ściany ze szkła

Szklana ściana między przedpokojem a holem czy salonem wprowadzi granice, a jednocześnie zapewni dostęp światła do tego wnętrza. Takimi ścianami możesz wydzielić ze wspólnej przestrzeni pokój do pracy lub sypialnię. Możesz także zbudować ścianę, która tylko w pewnym stopniu zasłoni wnętrze. Warto, by była wykonana ze szkła nieprzezroczystego, kolorowego, laminowanego, żeby zasłonić domowe przestrzenie. A jeśli ściana ze szkła będzie przezroczysta, symbolicznie wskaże granice pomieszczeń. Bardzo popularne jest wydzielenie łazienki, a właściwie salonu kąpielowego. Powstają kabiny prysznicowe, ścianki dekoracyjne oddzielające na przykład wannę od WC i umywalek. Bardzo popularne jest wydzielanie ozdobnym szkłem osobistej łazienki przy sypialni. Ale nie ma przeszkód, żeby zastosować tę technologię w przestrzeni ogólnodostępnej, ponieważ prywatność może zapewnić szkło nieprzezroczyste: matowe, lustrzane, laminowane, a nawet elektryczne. Podobnie możesz odgraniczyć salon fitness i/lub basen. Tu często stosowane są ściany szklane składane, aby w razie potrzeby móc połączyć te pomieszczenia ze sobą albo z pozostałą przestrzenią domu. Oszklony fragment pokoju może stanowić ogród zimowy.

Mocowanie szklanej ściany
Autor: Andrzej Szandomirski Listwa zaciskowa tworzy wzdłuż sufitu wyraźną ramę wykańczającą szklany element

Rodzaje szkła na szklane ściany

Do wznoszenia przeszklonej konstrukcji ściany używa się szkła bezpiecznego o grubości 8, 10 lub 12 mm gwarantującego, że się nie potłucze, gdy niechcący ktoś w nie uderzy lub wpadnie na nie biegnące dziecko. Można wybrać szkło hartowane lub klejone foliami bądź żywicami nazywane także laminowanym (składa się ono z dwóch tafli o grubości 4-6 mm). W razie rozbicia hartowane rozpada się na bardzo dużo drobnych kawałków o tępych krawędziach, klejone – nie rozsypuje się, tylko na tafli powstaje siatka promieniście rozchodzących się pęknięć.

  • Ściany ze szkła hartowanego float

Najczęściej buduje się ściany przezroczyste ze szkła hartowanego float (zielonkawe) lub opti white (białe lub niebieskawe). Szkło może być nieprzezroczyste – zmatowione przez piaskowanie lub trawienie, laminowane kolorową albo matową folią, pokryte warstwą lustra fenickiego, która sprawi, że będziemy widzieli tylko z jednej strony (zależnie od oświetlenia wnętrz).

  • Ściany ze szkła laminowanego

Szkło laminowane może łatwo przybrać formę dekoracyjną, jeśli między taflami i warstwami folii umieścisz folię z nadrukiem dowolnej grafiki (także własnych zdjęć), taflę szkła ornamentowego na przykład z siatką pęknięć lub odciśniętym wzorem, siatkę metalową, ozdobne trawy itp.

  • Ściany ze szkła elektrycznego

Najnowszym wynalazkiem jest szkło elektryczne – pokryte warstwą tlenków metali przewodzącą prąd lub folią z ciekłymi kryształami. Na panelach umieszcza się elektrody podłączone do przewodów elektrycznych. Po wciśnięciu włącznika przebiegający prąd powoduje, że szkło staje się nieprzezierne.

Ściana ze szkła: wymiary i ciężary

Możliwy wymiar pojedynczej tafli szkła to 3,2 m wysokości i 2 m szerokości. W praktyce jednak stosuje się podział na panele o szerokości około 1 m ze względu na możliwość wniesienia ich do pomieszczenia i montażu. Warto pamiętać, że 1 m3 szkła waży mniej więcej 2,5 t, czyli 1 m2 szkła o grubości 10 mm waży 25 kg. Wielkość i ciężar tafli szkła wiążą się także z wymiarami i nośnością okuć, które możemy zastosować. Tafle szkła łączy się na styk lub zacięcia pod kątem 45° albo skleja. Krawędzie szlifuje się i poleruje. W zależności od systemu mocowania może być konieczne wiercenie otworów w szkle.

Przeczytaj też: Drzwi przesuwne w aranżacji wnętrz >>>

Kształty szklanych ścian

Szklane ściany można ustawić w wybranym miejscu domu wzdłuż linii prostych lub łamanych pod dowolnym kątem, a także po łuku. Możesz w nich zamontować drzwi uchylne (jednostronnie lub wahadłowe) albo przesuwne. Zabudowa może być stała lub składana. W tym drugim rodzaju panele przesuwa się w prowadnicach w linii zabudowy i parkuje na jednym z jej końców lub po obu stronach. Można też zakończyć prowadnicę łukiem, aby parkować panele pod kątem prostym w stosunku do linii zabudowy.

Jak powstają ściany ze szkła

Ściany ze szkła realizuje się w dowolnym momencie, zarówno w trakcie wznoszenia domu, jak i w już wykończonym pomieszczeniu. Ten drugi wariant jest najczęstszy – panele mocuje się do gotowej podłogi, ściany, sufitu. Stosuje się listwowe lub punktowe systemy mocowania szklanych ścian. Może być to zwykły profil U lub listwa montażowa przeznaczona do zabudów szklanych,listwa zaciskowa, także w wersji z ozdobną maskownicą, albo klamry, zaciski punktowe. Aby ściana była wizualnie jak najlżejsza, bez widocznych mocowań czy ram, można wykorzystać technologię klejenia szkła do podłogi i sufitu. Jeśli chcesz ukryć elementy montażowe w warstwach podłogowych i suficie (najczęściej podwieszanym), listwy lub mocowania punktowe należy zagłębić w podkładzie podłogowym i konstrukcji sufitu podwieszanego, która powinna być w tym miejscu wzmocniona dodatkowymi profilami. Szkło montuje się przed dalszymi pracami wykończeniowymi.

Szklane drzwi

Szklane drzwi buduje się jako rozwierane mocowane zawiasami lub przesuwane w listwie montażowej bądź na drążku jezdnym. Zawiasy można przytwierdzać do ścian dowolnego rodzaju albo do ościeżnic aluminiowych, stalowych, a nawet drewnianych. W zabudowie ze szkła, zwłaszcza przezroczystej, elementy mocowania (listwy, łączniki, zawiasy, zamki) są szczególnie widoczne. Okucia są chowane w stalowych obudowach. Producenci okuć coraz bardziej je zmniejszają,ale trzeba być przygotowanym na to, że będą rzucały się w oczy.

Przeczytaj też: Jakie wybrać drzwi wewnętrzne: poradnik >>>

Szczelność ścian ze szkła

Szklane ściany wykazują pewną izolacyjność termiczną i akustyczną, jednak nie można jej porównywać z właściwościami ścian murowanych czy szkieletowych. Najskuteczniejsze pod tym względem są rozwiązania, w których profile montażowe tworzą ciągłą ramę wokół szkła. Dzięki uszczelkom można zapewnić szczelność ścian i drzwi montowanych na zawiasach. Jest to istotne w zabudowach stosowanych w łazienkach. W przypadku drzwi przesuwnych w zasadzie jest to niemożliwe.

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Nasi Partnerzy polecają