Balustrady szklane przy schodach, balkonach i tarasach. Z jakiego szkła je wykonać i jak zamontować?

2022-01-03 11:25

Balustrady szklane są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jakie szkło i jakie mocowania zastosować, aby szklana balustrada była bezpieczna?

Balustrada ze szkła
Autor: archiwum Dzięki swoim walorom estetycznym, szklane balustrady nadają każdej aranżacji unikatowego charakteru

Balustrady szklane wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań architektonicznych. Z reguły szkło nie pełni w nich funkcji konstrukcyjnej, tylko wypełnia pola między stalowymi słupkami lub ramami. Jednak ostatnio coraz popularniejsze stają się balustrady całoszklane, czyli niepodzielone na pola słupkami. To właśnie szkło przejmuje w nich obciążenia związane z użytkowaniem balustrady.

Odnawiamy balustradę na balkonie. Jak malować?

Szklana balustrada: projekt

Wiele firm zajmujących się wykonywaniem szklanych balustrad korzysta z rozwiązań systemowych, dopasowując je do projektu. Dzięki dużej gamie akcesoriów dostępne systemy mocowań umożliwiają zaprojektowanie oryginalnej szklanej balustrady. Zazwyczaj elementy wchodzące w skład systemu można dopasowywać do siebie w dowolny sposób, tak jak klocki. Są też firmy, które produkują okucia i mocowania do szkła na wymiar, na potrzeby konkretnego projektu balustrady.

To, jaką chcesz mieć balustradę, najlepiej przemyśleć wcześniej, nawet już na etapie projektowania schodów, potem może się bowiem okazać, że nie można zrealizować wymarzonego projektu, bo na przykład nie ma wystarczająco dużo miejsca między biegami.

GALERIA: szklane balustrady

Szklane balustrady - jakie szkło wybrać

W szklanej balustradzie nie może to być zwykłe szkło rozpadające się na ostre fragmenty. Polskie przepisy nie precyzują, jaki rodzaj szkła należy stosować na balustrady, określają tylko ogólnie, że powinny one być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. Wymagania te spełniają szkło hartowane oraz szkło laminowane folią.

  • szkło hartowane

Tafla hartowanego szkła (ESG) ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną w stosunku do zwykłego szkła float. Aby osiągnąć lepsze parametry wytrzymałościowe, szkło ogrzewa się do temperatury ponad 600°C, a następnie schładza zimnym powietrzem. Po uderzeniu nie rozbija się ono na małe, nieostre odłamki. Można też zrobić balustradę ze szkła o częściowo wzmocnionej odporności, „zahartowanego” w niższej temperaturze, tak zwanego TVG.

  • szkło laminowane

Szkło laminowane oznaczane jest symbolem VSG. Jego dwie tafle są sklejone folią PVB (poliwinylobutylową). W razie uszkodzenia odłamki takiego szkła się nie rozsypują, tylko pozostają przyklejone do folii. Do laminowania można wykorzystywać zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe.\

Tam, gdzie szkło przenosi obciążenia, oraz w przypadku mocowania punktowego najczęściej na balustrady całoszklane stosuje się materiał o symbolu VSG/ESG 8.8.4, czyli dwie hartowane tafle o grubości 8 mm sklejone czterema warstwami folii (grubość takiego zestawu to 17,52 mm). Do wypełnienia pól między słupkami lub ramami, czyli tam, gdzie szkło nie przenosi tak dużych obciążeń i jest ono mocowane na zacisk, może wystarczyć szkło bezpieczne VSG 4.4.2 (zestaw szklany 8,76 mm - złożony z dwóch tafli grubości 4 mm sklejonych dwiema warstwami folii).

  • szkło dekoracyjne

Balustrada szklana nie musi być przezroczysta. Warstwy folii między taflami można barwić, drukować na nich elementy grafiki lub umieszczać tam diody LED. Ci, którzy boją się, że zamontowana na zewnątrz balustrada szklana, szybko się pobrudzi, mogą rozważyć zastosowanie szkła z powłoką samoczyszczącą.

Zanieczyszczenia organiczne rozkładają się na niej, reagując z promieniami UV. Pod wpływem światła powłoka ta uzyskuje też właściwości hydrofilowe - woda nie zbiera się na niej w krople, tylko spływa po powierzchni i jednocześnie spłukuje zanieczyszczenia.

  • szkło profilowane

Ciekawą alternatywą dla balustrady z dużych tafli szklanych jest balustrada zrobiona ze szkła profilowanego. Są to belki szklane w kształcie ceowników. Wysokość tafli szkła najczęściej nie przekracza 110 cm - jest to wymiar typowej balustrady (w domach jednorodzinnych może ona być nieco niższa, minimalna dopuszczalna wysokość to 90 cm). Długość tafli wynosi 120 cm, czasami zdarza się 150 lub nawet 180 cm.

Ograniczenia te są spowodowane dużą wagą szkła. 1 m balustrady o wysokości 1,1 m ze szkła bezpiecznego złożonego z dwóch tafli o grubości 8 mm waży prawie 50 kg, więc do mocowania większych tafli trzeba użyć dużo mocnych okuć oraz łączników.

Balustrada ze szkła
Autor: archiwum Balustrady szklane przepuszczając światło sprawiają, że wnętrze jest bardziej przestronne

Sposoby mocowania szkła

Jest wiele sposobów mocowania szkła. Można to zrobić punktowo za pomocą łączników zaciskowych lub rotul (trzeba wtedy wiercić otwory w szkle) albo liniowo (jest ono przytrzymywane wzdłuż krawędzi). Możliwe, choć mniej powszechne, jest też klejenie szkła.

Przeczytaj też:

Balustrady wewnętrzne. Mocowanie balustrady do schodów żelbetowych >>>

Wypełnione szkłem balustrady

W tych tradycyjnych rozwiązaniach obciążenia są przenoszone na konstrukcję balustrady. Są nią najczęściej stalowe słupki (profile zamknięte z rur okrągłych lub kwadratowych) spięte poręczą, rozmieszczone w rozstawie 90-130 cm. Szklane wypełnienie może być mocowane zarówno od przodu, jak i od tyłu słupków. Konstrukcją może też być wyłącznie element poziomy - poręcz rozpięta między ścianami bocznymi albo rama przykręcona do ściany lub słupów.

Szkło przytwierdza się do konstrukcji balustrady za pomocą łączników. Najczęściej są to zaciskowe uchwyty brzegowe, łączniki talerzowe obejmujące taflę z obu stron albo mocowania punktowe. Na styku kruchego szkła i twardego metalu znajdują się gumowe uszczelki, które rozdzielają te materiały. Uchwyty podtrzymujące szkło zazwyczaj przykręca się do słupków. W niektórych gotowych systemach kupuje się w zestawie uchwyty oraz słupki z już nawierconymi otworami dopasowanymi do mocowania śrub.

Przeczytaj też:

Balustrada na schody: zdjęcia i porady. Jaką wybrać?

Balustrada ze szkła
Autor: archiwum Szklana balustrada balkonowa to sposób na nowoczesne, ale przy tym eleganckie wykończenie elewacji

Balustrady całoszklane

Nie ma w nich elementów konstrukcyjnych z innych materiałów. Stosowane w nich szkło musi być bardziej wytrzymałe. Jest ono przymocowane do stropu lub schodów za pośrednictwem łączników punktowych albo liniowych. Do mocowania punktowego używa się najczęściej gotowych okuć systemowych. Pod rotule punktowe nawierca się otwory w szkle. Otwory mogą być cylindryczne albo stożkowe. W zależności od tego stosuje się odpowiednie śruby. Między szkłem a nakrętką umieszcza się uszczelki. Rotule dopasowuje się do grubości szkła.

Ze względu na to, że tafla szkła musi być ustawiona w płaszczyźnie (grubego szkła nie można odgiąć), a podłoże trudno jest tak idealnie wyrównać, stosując mocowanie punktowe, najczęściej odstawia się szkło na odległość kilkunastu milimetrów od płaszczyzny, do której jest przytwierdzane, co umożliwia jego idealne wypoziomowanie.

Balustrady z szybą w szynie

Innym sposobem zamocowania całoszklanej balustrady jest umieszczenie tafli szkła w listwie (szynie) przytwierdzonej stabilnie do podłoża. Ten sposób montażu jest nazywany liniowym. Listwa może być mocowana do konstrukcji albo od góry, albo z boku. Najczęściej się ją przykręca. Można ją też z nią zespawać.

Zupełnie niewidoczne mocowanie można uzyskać, chowając szynę w warstwach podłogowych. Ich wysokość musi być wtedy dobrana do wysokości listwy. W tym ostatnim rozwiązaniu, jeśli montujesz szynę na zewnątrz, trzeba jej zapewnić odwodnienie. Rozstaw elementów mocujących listwy zależy od producenta systemu. Najczęściej rozstawia się je co 20-30 cm. W listwach znajdują się elementy, które amortyzują pracę szkła i oddzielają je od metalowej szyny.

Przeczytaj też:

Montaż słupków balustrady do balkonu lub tarasu >>>

Balustrada ze szkła
Autor: archiwum Balustrada szklana łączy w sobie estetykę i nowoczesność