Montaż słupków balustrady do balkonu lub tarasu
Montaż słupków balustrad do balkonów i tarasów wymaga pewnych umiejętności. Wyjaśniamy, jak to zrobić, żeby nie narazić hydroizolacji i nawierzchni balkonowej na zniszczenie.
Słupki balustrad wykonuje się najczęściej z profili stalowych o zamkniętym przekroju – prostokątnym bądź okrągłym. Bardzo popularne są ostatnio balustrady ze stali kwasoodpornej. Niektórzy inwestorzy cenią sobie materiały naturalne i chcą mieć balustrady drewniane z drewnianymi słupkami. Najłatwiej łączyć z balkonami słupki balustrad ze stali kwasoodpornej. Ich producenci oferują bowiem pełen komplet elementów do budowy, łącznie z uchwytami montażowymi. Najtrudniej zamontować słupki drewniane, które będą wymagały specjalnych wsporników ze stali.
Mocowanie słupków bez przebijania izolacji
Słupki najkorzystniej jest osadzać tak, żeby nie przechodziły przez warstwy izolacyjne, czyli nie przebijały płyty tarasu bądź balkonu od góry. Łatwo tu bowiem popełnić błędy i wówczas, wcześniej czy później, pojawi się szczelina między posadzką a słupkiem, do której zacznie się dostawać woda. Woda ta zimą zamarznie, zwiększy objętość i zacznie rozsadzać warstwy balkonu, a szczególnie płytki posadzkowe. Najbezpieczniej jest więc kotwić słupki z boku, do betonowej płyty balkonu lub żelbetowego wieńca ścian, na których spoczywa płyta tarasu. Montaż od góry jest możliwy, ale wymaga zastosowania specjalistycznych zapraw montażowych działających jednocześnie jak masa uszczelniająca.
Montaż metalowych słupków balustrady
Niektórzy producenci balustrad, zwłaszcza tych ze stali kwasoodpornej, proponują rozwiązania systemowe, co oznacza, że sprzedają również elementy do kotwienia słupków w żelbecie. Są to na przykład okrągłe stopki połączone z kolankami, na które nasadza się słupki balustrady.
Przeczytaj też:
Hydroizolacja balkonu krok po kroku >>>
Stopki przytwierdza się trzema wkrętami lub dyblami do boku płyty lub do nadproża. Uchwyty do słupków przygotują też ślusarz lub firma oferująca tradycyjne balustrady stalowe. Przytwierdza się je do betonu kotwami wbijanymi, dyblami stalowymi lub kotwami chemicznymi, po nawierceniu w nich wcześniej otworów. Do takich uchwytów są później mocowane słupki. Łączy się je z nimi na różne sposoby, na przykład obejmami przyspawanymi do uchwytów, skręcając je śrubami, nasadzając na uchwyty lub scalając elementy metodą spawania.
Polecany artykuł:
Montaż drewnianych słupków balustrady
Osadzanie słupków drewnianych jest trochę trudniejsze niż montaż słupków metalowych. Uchwyty, przytwierdzane do płyty betonowej lub nadproża, powinny być zakończone stalowym płaskownikiem wyprowadzonym pionowo ponad płytę balkonu bądź tarasu. Płaskownik wsuwa się w wycięcie zrobione w dolnej części drewnianego słupka na wysokość minimum 30 cm. W poprzek słupka nawierca się otwory tak, żeby przechodziły na wskroś, również przez płaskownik. Powstaną wówczas otwory, przez które da się przełożyć śruby. Po nałożeniu podkładek i dokręceniu nakrętek słupek powinien się dobrze trzymać uchwytu. Śrub powinno być 2-4. Gdybyś chciał zamocować słupek od góry, potrzebny będzie gwintowany pręt przechodzący przez posadzkę. Da się go osadzić w nawierconym otworze, używając do tego specjalnej, elastycznej szpachlówki epoksydowej zmieszanej z piaskiem kwarcowym.
Sprawdź też:
Innym pomysłem jest zastosowanie specjalnego wspornika. Jego dolna część to pręt do osadzania w wywierconym otworze. Ponad nim jest stopka stalowa i wychodzący z niej płaskownik, często z już nawierconymi otworami, lub obejma do słupka. Płaskownik wchodzi w wycięcie w słupku, a obejma przytrzymuje słupek z dwóch stron, od zewnątrz.