Jaki rodzaj piasku wybrać do zaprawy cementowej, a jaki do murarskiej? PORADNIK

2009-09-07 2:00

Przeciętnie na metr sześcienny zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej potrzeba około metra sześciennego piasku o ziarnach do 2 mm. Przekonaj się, jak dobrać odpowiedni gatunek piasku do konkretnego typu zaprawy używanej podczas murowania ścian oraz innych prac przy budowie domu.

Piaski do zapraw
Autor: GÓRAŻDŻE|KWARCKOLOR Piaski do zapraw

Piasek stosowany do zapraw budowlanych jest kruszywem drobnoziarnistym, tzn. o ziarnach wielkości od 0 do 4 mm. W zależności od średnicy ziaren wyróżnia się dwie odmiany piasków: 1 – o ziarnach średnicy do 2 mm oraz 2 – o ziarnach średnicy do 1 mm.
Dodatkowo, w każdej odmianie zależnie od zawartości pyłów i zanieczyszczeń rozróżnia się dwa gatunki – I i II. Mniej pyłów i zanieczyszczeń ma piasek gatunku I. Piaski dzielą się również na dwie klasy: piaski naturalne (zwykłe i kruszone) pochodzenia polodowcowego lub rzecznego oraz piaski łamane ze skał na przykład granitowych lub bazaltowych.

Jaki piasek pasuje do jakiej zaprawy?

Przeciętnie na metr sześcienny zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej potrzeba około metra sześciennego piasku o ziarnach do 2 mm.
Jeśli wykonuje się zaprawę gipsową lub gipsowo-wapienną, powinno się użyć piasku średniego – o mniejszych ziarnach średnicy do 1 mm. Zazwyczaj potrzeba 0,7-0,8 m3 piasku na metr sześcienny takiej zaprawy.
Do zapraw murarskich najlepiej nadaje się naturalny piasek kwarcowy lub piasek łamany ze skał twardych. Powinien być czysty, bez iłów, gliny i ziemi roślinnej.
Do gładzi (warstwy wyrównawczej podłogi) najlepszy jest piasek drobny o ziarnach średnicy 0,25-0,5 mm.
Do tynków stosuje się piaski o ziarnach różnej wielkości. Im gładsza ma być powierzchnia tynku, tym drobniejszy powinien być piasek. Na przykład tynk o chropowatej powierzchni uzyskuje się, jeśli do zaprawy doda się kruszywa o większych ziarnach (średnicy do 4 mm): czyli piasku i drobnego żwirku. Do tynków nakrapianych stosuje się piasek średni 1-1,5 mm.

Dostępny jest również kolorowy piasek – uzyskiwany przez barwienie naturalnego piasku polimerami. Taki barwny piasek znakomicie nadaje się do wykonywania tynków zewnętrznych w różnych kolorach. Ma dużą odporność na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promienie słoneczne.

Nasi Partnerzy polecają