Balustrada drewniana - odnawianie. Instrukcja zrób to sam: materiały i zasady

2019-01-29 13:58
Remont balustrady tarasowej
Autor: Magdalena Murat Praca nad odnowieniem starej balustrady może potrwać nawet tydzień. Zależy to od jej wielkości i stopnia zniszczenia

Balustrada drewniana: odnawianie krok po kroku. Gdy farba się łuszczy, a w drewnie pojawiają się szpary i pierwsze ślady murszenia, nie warto zwlekać z remontem. W cyklu zrób to sam pokazujemy jak odnowić starą, drewnianą balustradę tarasu. Zobacz jak przeprowadzić prace, jakich narzędzi i materiałów użyć, na co zwracać szczególną uwagę.

Tylko niektóre gatunki drewna, dodajmy – bardzo drogie, można wystawić na działanie słońca, deszczu i mrozu bez obawy, że stracą wiele ze swojego wyglądu i nośności. Dlatego balustrady drewniane, schody, czy podłogi wykańcza się różnymi środkami, które nie dość, że podkreślają ich piękny wygląd, to działają jak impregnaty. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne w przypadku drewnianych elementów montowanych na zewnątrz. Dzięki polakierowaniu lub zabezpieczeniu lazurą tudzież impregnatem dekoracyjno-ochronnym zmniejsza się ich nasiąkliwość, kolor zachowuje trwałość, brud nie wnika w głąb i łatwiej je wyczyścić. Tak jak kremy z filtrem powstrzymują one działanie promieni UV, które powodują przebarwienia i erozję włókien drzewnych. Biocydy obecne niekiedy w składzie tych preparatów mówią stop pleśniom, grzybom domowym i glonom, które chętnie porastają drewno. Niestety nie ma zabezpieczeń bezterminowych, więc nawet najlepiej wykończone elementy drewniane po pewnym czasie kwalifikują się do renowacji. W niekorzystnych warunkach klimatycznych (duże zasolenie, utrzymująca się w powietrzu wilgoć, zanieczyszczenie powietrza) już nawet po 2-3 latach od wykończenia powłoki malarskie trzeba odświeżyć.

polecamy
Olej do drewna Altax

Autor: Sherwin – Williams

Olej do drewna Altax

Olej do drewna na meble ogrodowe

Zależy Ci na podkreśleniu piękna drewna, odżywieniu i jednoczesnym zabezpieczeniu go przed rozsychaniem i pękaniem? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest Olej do drewna Altax. Zawiera on olej tungowy, który jest najtrwalszym naturalnym olejem na świecie i doskonale zabezpiecza drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Produkt dostępny jest w 8 kolorach, nie łuszczy się oraz nie pęka, nie tworzy powłoki. Może być stosowany na oszlifowane drewno zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Daje naturalne wykończenie i sprawia, że drewno zachwyca swoim wyglądem.

MATERIAŁ PARTNERA

Balustrada drewniana zewnętrzna: sprawdzamy stan drewna

Zanim podejmiesz jakiekolwiek dalsze decyzje, najpierw bardzo dokładnie przypatrz się drewnianej balustradzie. Zły stan powłok wykończeniowych od razu rzuci się w oczy. Gdy farba, lazura lub lakier łuszczą się pod palcami, to wyraźny komunikat oznaczający, że musisz się nastawić na ich mozolne zdzieranie.

Zobacz także:

Dziury w drewnianej balustradzie po sękach, szpary biegnące równolegle do słojów, miękkie fragmenty zbutwiałej tkanki drzewnej to z kolei zwiastuny czekającego cię szpachlowania. Powierzchowne skupiska pleśni lub glonów z drewnianej balustrady usunie papier ścierny, ale jeśli staniesz oko w oko z grzybem domowym – masz problem. Grzyb przerasta drewno na wskroś, tak że nie nadaje się ono do dalszego użytku. Wszelkie zainfekowane deski i słupki balustrad, a nawet elementy, które bezpośrednio z nimi sąsiadują, powinieneś zdemontować i zastąpić nowymi.

Naprawa drewna
Autor: Luiza Czaja-Linczewska Gdy zbutwiały wąskie i długie fragmenty drewna, po ich wydłubaniu szparę wystarczy oczyścić, odpylić i zaszpachlować. Gdy po usunięciu zniszczonej materii szpary są głębokie, przed szpachlowaniem warto wsztukować tam drewnianą łatę

Odnawianie balustrady drewnianej: zabezpieczenie tarasu

Aby podczas remontu balustrady drewnianej nie pobrudzić tarasu, jego podłogę trzeba dokładnie wyścielić grubą folią malarską. Wywiń ją także na ściany, bo łatwo je pochlapać podczas malowania. W przypadku tarasu naziemnego możesz mieć kłopot z roślinami pnącymi się po balustradzie drewnianej lub tworzącymi tuż za nią gęsty szpaler. Czasem da się podwiązać ich gałęzie, ale nie zawsze jest to zabieg wystarczający. Wtedy, żeby zyskać z każdej strony wygodny dostęp do balustrady na tarasie, rośliny trzeba radykalnie przyciąć lub nawet wykarczować.

Zobacz także:

Balustrada drewniana odnawianie - instrukcja zrób to sam (galeria 8 zdjęć)

W galerii zdjęć prezentujemy instrukcję zrób to sam - krok po kroku - odnawiania balustrady drewnianej. Praca nad jej odnowieniem może potrwać nawet tydzień. Zależy to od wielkości balustrady i stopnia jej zniszczenia. Zaczynamy od oczyszczenia drewna, na dużych i płaskich powłokach starą farbę lub lakier najłatwiej usunąć szlifierką oscylacyjną. Na wąskich elementach lepiej użyć szlifierki typu delta.

Czym odnowić balustradę drewnianą: wybieramy środki ochrony drewna

Jeśli balustradę drewnianą pomalowano lakierem bezbarwnym lub lazurą do drewna o delikatnej barwie, bez większego kłopotu zdołasz je pomalować tym samym. Mocno kryjąca farba bądź lazura, jeśli wniknęły głęboko w strukturę drewna, mogą pozostawić ślady widoczne nawet po szlifowaniu. Zdarza się też, że mocna barwa była wybrana celowo, aby ukryć niezbyt szlachetny wygląd taniego drewna marnej jakości, z jakiego została zrobiona balustrada. Wtedy nie ma sensu wydobywać jego naturalnego wyglądu i też lepiej pozostać przy poprzedniej koncepcji. Jeśli głównym mankamentem odsłoniętego drewna balustrady nie jest brzydkie usłojenie lub duże zagęszczenie sęków, tylko jest nim nieciekawa barwa, można najpierw pomalować je bejcą koloryzującą i następnie polakierować albo zastosować barwiącą, ale częściowo transparentną lazurę tudzież farbę kryjącą. Zakładając natomiast, że zależy ci na pierwotnej barwie drewna, możesz się pokusić o pomalowanie balustrady drewnianej specjalnym preparatem, który przywróci ładny kolor.

Sprawdź też:

Środki takie kupuje się w specjalistycznych sklepach z artykułami do wykańczania drewna. W supermarketach budowlanych możesz ich nie znaleźć. Jeśli drewno balustrady nie jest dobrze zadaszone i może padać na nie deszcz, wtedy lepiej zapomnieć o zwykłych olejach i olejowoskach, bo choć nadają mu ładną, aksamitną fakturę, to będzie na nich widać ślady kropel, a z czasem zaczną być wypłukiwane. Można stosować oleje typu High-Solid, które lepiej wiążą z drewnem i woda ich nie wypłukuje. Jeżeli dom stoi w miejscu z każdej strony otoczonym gęstą roślinnością i pleśń lub glony chętnie tu rosną, wtedy proponujemy wykończyć balustrady drewniane impregnatem do drewna ochronno-dekoracyjnym, bo zawarte w nim czynne substancje biobójcze powstrzymają ewentualną korozję biologiczną. Do malowania balustrady drewnianej na zewnątrz warto użyć błyszczących farb, lazur, impregnatów lub lakierów. Z powierzchni matowej albo satynowej trudniej jest usuwać zabrudzenia.

Zobacz także:

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE