Lazury do drewna: ochrona i dekoracja drewna na zewnątrz
Szlachetne drewno, które tak chętnie wykorzystujemy jako dekorację elewacji, a także w architekturze ogrodowej, przez cały rok wystawione jest na ciężką próbę. Niszczą je wilgoć i woda, wiatr, częste zmiany tempertury, słońce, promieniowanie UV. Jak je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych? Jak odnowić, kiedy już utraci swoje oryginalne piękno? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jednym z możliwych rozwiązań jest lazurowanie. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak stosować lazury do drewna.
Lazura do drewna: ochrona przez… upiększenie
Wilgoć, znaczące wahania temperatury oraz intensywne działanie promieni słonecznych to czynniki, na które drewno nie jest odporne. W wyniku ich działania drewno na przemian kurczy się i rozszerza, pokrywa się licznymi drobnymi pęknięciami, wysycha, płowieje i nienaturalnie żółknie. Przez mikropęknięcia w głąb drewna mogą dostać się mikroorganizmy je niszczące, np. glony, grzyby, pleśnie. Niezabezpieczone drewno na elewacji, a także elementy ogrodowego wystroju, takie jak drewniane meble, ławeczki, altany, płotki i pergole, w efekcie tracą swój piękny wygląd.
W jaki sposób zabezpieczyć drewno? Jednym z rodzajów preparatów ochronno-dekoracyjnych, które możemy wykorzystać na zewnątrz, są lazury do drewna. Są to mrozoodporne preparaty na bazie żywic, które zabezpieczają materiał przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV. Lazury tworzą zewnętrzną, nieprzepuszczalną dla wody powłokę oraz wnikają w powierzchnię drewna, zapewniając jej ochronę. Na drewnianej powierzchni pokrytej lazurą cząsteczki wody zbierają się w krople (efekt perlenia), a nie wnikają do wewnątrz. Większość lazur, w zależności od typu i kolorystyki, tworzy transparentną powłokę, więc zachowują piękno i naturalną strukturę tego szlachetnego surowca.
Lazura do drewna - podkreślenie jego naturalnego piękna
Preparaty tworzy mikroporowatą, elastyczną powłokę, która pozwala drewnu oddychać, pracując wraz ze zmianami objętościowymi materiału. Nawet jeśli drewno nieco spęcznieje pod wpływem wilgotnego powietrza powierzchnia lazury nie powinna popękać. Powłoka utworzona przez lazurę ma wyraz matowy, satynowy, nie jest tak lśniąca jak z lakierobejcy. Warto pamiętać, że lazurą nie przykryje się estetycznych wad i uszkodzeń drewna. Dlatego stosuje się je na elementach zbudowanych z drewna dobrej jakości, bez sztukowania lub widocznych miejsc naprawianych. Lazura podkreśla naturalne piękno materiału,wydobywając na pierwszy plan oryginalne usłojenie, dekoracyjny układ sęków.
Lazury do drewna: kolory
Kolory lazur w łatwy sposób pozwolą przywrócić blask drewnu i zachować jego piękno na wiele lat. Producenci środków ochronno-dekoracyjnych do drewna oferują je zwykle w kilkunastu kolorach, nawiązujących do barw popularnych lub egzotycznych gatunków drewna albo w kolorach zwyczajowo stosowanych na elewacji i w ogrodach. Znajdziemy lazury w bardzo wielu kolorach, np. świerk, cedr, tek, wiśnia, sosna, mahoń, modrzew, pinia, dąb, kasztan, srebrnoszary, złoty, zielony, biały, a także lazury bezbarwne.
Lazury do drewna: ile lat ochrony
Producenci zawsze deklarują, jak długą ochronę może zapewnić powłoka, jeśli zostanie wykonana zgodnie z jego zaleceniami. Zwykle jest to nałożenie 2-3 warstw lazury na wcześniej zagruntowane, zaimpregnowane drewno. Długość ochrony wynosi średnio 3-4 lata, ale są też preparaty, co do których producent zapewnia 8-9 lat skutecznego działania.
Lazury nie zawierają porcji biocydów przeznaczonej do pełnej ochrony drewna. Dlatego nowe drewno najpierw należy pokryć bezbarwnym impregnatem, który zapewni właściwą ochronę przed grzybami, pleśniami, sinizną, owadami itp.
Lazury do drewna: jak je stosować
Lazury zawsze nakłada się w dwóch-trzech warstwach. Czyni się tak zarówno w odniesieniu do nowych elementów z drewna, jak i tych już wcześniej zabezpieczanych.
Na drewnie wcześniej zabezpieczanym możemy je nakładać, pod warunkiem że nie było ono zaolejowane lub pomalowane farbą kryjącą. Taką powłokę trzeba najpierw usunąć do surowego drewna. Powierzchnie wcześniej pokryte impregnatem, a także lazurą lub lakierobejcą można odnowić za pomocą lazurowania (przypadku starej powłoki z lazury lub lakierobejcy musi ona dobrze przylegać do drewna, jeśli się łuszczy trzeba ją zeszlifować).
Lazury można nanosić pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Preparat dokładnie rozprowadza się wzdłuż słojów. Warstwa nie może być zbyt gruba, żeby nie powstawały zacieki na powierzchniach pionowych lub zastoiny na powierzchniach poziomych. Odstępy czasu między nanoszeniem kolejnych warstw wynoszą 12-16 godzin. Zwykle kolejne warstwy nakłada się dzień po dniu. Przed nałożeniem nowej powłokę należy zmatowić bardzo drobnym papierem ściernym, aby usunąć włókna, które podniosą się w trakcie wysychania preparatu. Pozwoli nam to uzyskać gładkie wykończenie powierzchni oraz lepszą przyczepność kolejnych warstw. W przypadku powierzchni szczególnie newralgicznych, takich jak np. drewniane elewacje czy okiennice wychodzące na południe lub zachód, warto nałożyć trzecią warstwę lazury.
Autor: Remmers
Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 Remmers