Drewno tekowe (tek) – właściwości, cena, zastosowanie

2022-05-17 10:37

Drewno tekowe kiedyś kojarzyło się z luksusowymi jachtami. Jest drogie, ale cena odpowiada jakości. Drewno tekowe ze względu na piękny wygląd i doskonałe własności użytkowe ma liczne zastosowania.

Drewno tekowe
Autor: DLH Blat kuchenny z teku to dobry wybór, sprawdzi się przez wiele lat

Drewno tekowe (tek, teak, teczyna – takie określenia można też spotkać) pozyskiwane jest z drzewa tekowego (teakowego, tikowego), jednego z najcenniejszych drzew użytkowych strefy międzyzwrotnikowej. Tek, czyli teczyna wyniosła, to drzewo rosnące naturalnie w południowo-wschodniej Azji (tworzy lasy monsunowe), a także uprawiane w wielu krajach w strefie ciepłej i wilgotnej.

Spis treści

  1. Drewno tekowe kolor
  2. Drewno tekowe właściwości
  3. Drewno tekowe cena
  4. Gdzie wykorzystać drewno tekowe
  5. Jak zabezpieczyć drewno tekowe

Drewno tekowe kolor

Drewno tekowe wyróżnia charakterystyczny wygląd. Jest brązowe z jaśniejszymi lub ciemniejszym pasami biegnącymi równolegle wzdłuż deski. Pasma mogą mieć różne odcienie, od jasno brązowego, żółtawego, po ciemny brąz. Zależnie od rejonu pochodzenia zdarza się nawet tek z czarnymi przebarwieniami. Kolor drewna tekowego może mieć różny wyraz – od ciemnego brązu do jasnego, złocistego, miodowego. 

Drewno tekowe właściwości

Tek jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, czynniki niszczące oraz szkodniki, np. owady i ich larwy. Drewno tekowe wyróżnia się bardzo małą nasiąkliwością – dlatego jest wykorzystywane w szkutnictwie i wszędzie tam, gdzie potrzeba drewna odpornego na wodę. Te właściwości zawdzięcza dużej zawartości substancji oleistych oraz kwasu krzemowego.

Tek jest drewnem umiarkowanie ciężkim, w stanie powietrznosuchym (dla drewna o wilgotności około 12%) jego gęstość wynosi 660 kg/m3. Jest to drewno o średniej twardości, dzięki czemu można je dość łatwo poddawać obróbce. Wielką zaletą drewna tekowego jest stabilność wymiarowa, mały skurcz i brak skłonności do pękania oraz paczenia się pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgoci. 

Drewno tekowe cena

Drewno tekowe jest ładne i ma duże walory dekoracyjne, dlatego jest wykorzystywane w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Ma na to wpływ również wysoka cena – jest to jeden z najdroższych gatunków drewna egzotycznego. Deski albo przedmioty z teku są często wykonywane na zamówienie.

Przeczytaj też: Jak kupować klepki i deski podłogowe - nie daj się oszukać

Cena 1 m2 desek albo blatu z drewna tekowego wynosi ok. 1000 zł. Są to przedmioty wykonane z elementów klejonych. W przypadku tradycyjnej klejonki, czyli zespolonych ze sobą na długość kawałków teku o długości 20-30 cm i szerokości 3-4 cm, a potem sklejonych w blat, cena może wynosić mniej więcej 900 zł/m2. Długi blat sklejony z wąskich, ale długich elementów litych z drewna tekowego może kosztować 1200-1300 zł/m2. Na cenę drewna tekowego ma również wpływ grubość elementów. Im grubsze, tym droższe. Wśród elementów tekowych znajdziemy też na przykład mozaikę przemysłową o wymiarach 1,4 x 2 x 20-25 cm, której 1 m2 kosztuje około 200 zł. Na cenę drewna tekowego wpływa również jego pochodzenie i wygląd. Znajdziemy deski z teku z ciemnymi, niemal czarnymi przebarwieniami i sękami, które będą kosztować około 500 zł/m2.

Drewno tekowe
Autor: DLH Blat kuchenny z drewna tekowego z oflisem, klejony z elementów litych, wymiary 4 x 80-90 x 210 cm, cena 3000 zł

Gdzie wykorzystać drewno tekowe

Na pierwszym miejscu stawia się odporność na wodę, dlatego drewno tekowe jest polecane do wykańczania pomieszczeń wilgotnych, np. łazienek i kuchni. Z desek z drewna tekowego można wykonać posadzkę, podest pod umywalkę, obudowę wanny, okładzinę ścian w łazience, blat w kuchni i obudowę ściany nad nim. Okładzina elewacyjna lub deski tarasowe z drewna tekowego są rzadko wykonywane ze względu na cenę (można kupić o połowę taniej inne drewno egzotyczne do zastosowania na zewnątrz).

Przeczytaj też: Schody i podłoga jesionowa - dlaczego warto w nie zainwestować

Podłoga z drewna tekowego będzie pięknie wyglądać również w salonie lub sypialni. Drewno jest ciepłe, miłe pod stopami, nie jest zbyt twarde, więc przjemnie się po nim chodzi na bosaka. Trepy tekowe można wykorzystać jako okładzinę schodów. Tekowe wykończenie balustrad wewnętrznych lub zewnętrznych długo zachowa ładny wygląd.

Z drewna tekowego są również wykonywane meble, zwłaszcza ogrodowe. W takim wypadku nie wymagają one zabezpieczeń i długo będą piękne.

Ze względu na wysoki koszt drewno tekowe jest wykorzystywane do produkcji fornirów chętnie stosowanych w meblarstwie. Znacznie tańszym sposobem na wykończenie tekiem jest zastosowanie elementów fornirowanych, np. do zbudowania ścianki rtv w salonie.

Jak zabezpieczyć drewno tekowe

Ze względu na dużą zawartość substancji oleistych najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna tekowego jest olejowanie. Proces ten może poprzedzić nałożenie warstwy impregnatu do teku. Na olej można też nałożyć warstwę wykończeniową z wosku. Gdy chcielibyśmy polakierować tek, konieczne jest zastosowanie warstwy odcinającej oleje i kwas krzemowy, tak żeby powierzchnia mogła przyjąć lakier.

Przeczytaj też: Olejowanie drewna - poradnik >>>

Drewno tekowe
Autor: skladydrzewne.pl Drewno tekowe może być bardzo jasne, złociste
Podłoga z drewna tekowego
Autor: Mariusz Bykowski Zabezpieczanie woskiem przed wilgocia podłogi w łazience na poddaszu ułożonej z desek drewna tekowego
Nasi Partnerzy polecają