Jesion drewno - właściwości, kolor, cena. Schody jesionowe i podłoga jesionowa - dlaczego warto w nie zainwestować

2022-03-21 13:55

Jesion drewno to równie dobry gatunek na podłogi i schody jak dąb. Schody jesionowe jednak różnią się wyglądem od dębowych. Jakie walory ma drewno jesionowe i jak mogą wyglądać podłoga i schody z niego wykonane.

Jesion drewno
Autor: Walczak Parkiety Podłoga jesionowa wygląda pięknie. Stanowi doskonałe tło dla mebli

Jesion to drugi najpopularniejszy gatunek drewna rodzimego wykorzystywanego do układania podłóg oraz konstruowania lub wykańczania schodów. Drewno jesionowe może być wykorzystane na wiele sposobów, nie tylko na podłogi i schody, lecz także w meblarstwie, do produkcji okien, drzwi i innych elementów drewnianych. Jesion jest materiałem szlachetnym i trwałym, bardzo dobrze sprawdza się w użytkowaniu. Posadzka i schody jesionowe to inwestycja na lata, a nawet pokolenia – w tym wypadku dotyczy to elementów litych, które można wielokrotnie odnawiać. Ze względu na walory wyglądu oraz właściwości użytkowe drewno jesionowe jest drogie. Jednak inwestycja zrealizowana z tego materiału powinna dać satysfakcję i cieszyć nasze oczy przez długie lata.

Jesion drewno
Autor: Schody Gaździcki Z jesionu można zbudować schody o dowolnej konstrukcji

Spis treści

  1. Jesion drewno - warto zapamiętać
  2. Jesion drewno - właściwości użytkowe
  3. Podłoga jesionowa
  4. Schody jesionowe
  5. Jesion drewno kolory
  6. Jesion drewno ceny
  7. Twardość drewna - skala Brinella

Jesion drewno - warto zapamiętać

Jesion drewno wyróżnia:

  • piękny wygląd,
  • trwałość,
  • wysoka odporność mechaniczna,
  • możliwość różnorodnej obróbki,
  • niemal dowolne wykończenie,
  • jasna tonacja,
  • może być bardziej kolorowy,
  • może być podbarwiany,
  • dość wysoka cena,
  • dobry stosunek ceny do jakości.

Jesion drewno - właściwości użytkowe

Drewno jesionowe jest bardzo twarde, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Jego gęstość to 750 kg/m3. Według skali Brinella ma twardość 4 (dąb 3,7). Pod względem stabilności, wrażliwości na wilgoć jesion ma podobne – dobre - właściwości jak dąb. Drewno jesionowe jest elastyczne i łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Można je także podbarwiać i poddawać innej obróbce – chemicznej, mechanicznej, termicznej, żeby uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. np. ługować, bejcować, szczotkować, nacinać.

Podłoga jesionowa

Dzięki bardzo dobrym parametrom użytkowym drewno jesionowe jest powszechnie stosowane do produkcji desek i innych elementów podłogowych, a także do budowy lub wykańczania schodów. Buduje się schody jesionowe samonośne o dowolnej konstrukcji, ponieważ wytrzymuje duże obciążenia. Dzięki plastyczności można w nim rzeźbić dowolne elementy ozdobne do wykorzystanie na przykład w balustradach schodów.

Elementy podłogowe z jesionu to deski lite o różnych rozmiarach, od krótkich i wąskich deszczułek o wymiarach np. 7 x 15 cm, deszczułki o długości 70-90 cm, po dyle o wymiarach 12 x 200 cm. Znajdziemy również klasyczne deseczki do wykonania typowego parkietu jesionowego albo o skośnych krawędziach do ułożenia jodełki francuskiej. Fornir jesionowy jest wykorzystywany do produkcji desek warstwowych na podłogi. Biorąc pod uwagę możliwość różnorodnego wykończenia powierzchni drewna, dostępna jest olbrzymia oferta podłóg jesionowych. Mogą być one wykonane również na ogrzewaniu podłogowym.

Schody jesionowe

Jeśli komuś marzą się schody jesionowe, nie ma ograniczeń co do ich konstrukcji oraz wykończenia. Mogą to być schody jesionowe samonośne na deskach policzkowych, schody zabiegowe, spiralne, schody wspornikowe, czy jesionowe schody dywanowe, w całości drewniane albo o konstrukcji metalowej itp. Deski jesionowe są także wykorzystywana do ułożenia okładziny na schodach żelbetowych. Takie połączenie posadzka oraz schody z drewna jesionowego to duży wydatek, ale jednocześnie szlachetne elementy wykończenia wnętrza domu.

Jesion drewno kolory

Usłojenie i wybarwienie drewna jesionowego jest bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim jest w nim dużo bielu i twardzieli, która jest zdecydowanie ciemniejsza. Biel jesion jest bardzo jasna. Odcienie twardzieli zaś to szary, beżowy, brązowy. W drewnie jesionowym wyróżniają się również ciemne słoje, które są duże, grube, często o bardzo nieregularnym przebiegu. To wszystko tworzy bardzo wyraźny i oryginalny rysunek na deskach jesionowych.

Drewno jesionowe ma bardzo kontrastowe ubarwienie. Podłoga jesionowa może składać się z deszczułek bardzo ciemnych i bardzo jasnych, z wyraźnymi słojami wzdłuż elementu albo w dowolnym innym kierunku. W jednej deszczułce może być pas ciemny i prawie biały. Im większe elementy jesionowe, tym rysunek drewnianych elementów może być większy i bardziej rzucający się w oczy. Do tego w drewnie jesionowym mogą występować sęki, pojedyncze większe albo małe rozproszone.

Przeczytaj też: Podłoga dębowa - cena, rodzaj, wygląd

Jeśli ktoś chciałby mieć podłogę jesionową o w miarę jednolitym wyrazie, należy szukać elementów z drewna selekcjonowanego. Taka posadzka może być bardzo jasna, gdy wybierzemy elementy z kolekcji Białej, Jasnej albo Ekskluzywnej. Jeśli wybierzemy deski jesionowe wyselekcjonowane do kolekcji Kolorowej, będą w niej elementy o zdecydowanie kontrastowym ubarwieniu. Standardowe zestawione kolekcje obejmują elementy jaśniejsze, ciemniejsze, o wyraźnym usłojeniu. Najtańsze jest drewno jesion Rustykalne, Country, w którym dopuszcza się wiele defektów wyglądu, np. większe sęki, drobne pęknięcia.

Przeczytaj też: Schody ceny - ile kosztują schody żelbetowe i drewniane

Decydując się na drewno jesionowe, żeby uniknąć nieporozumień co do jakości i wyglądu materiału, dobrze jest uzyskać informacje, jakie cechy powinny mieć elementy z zamawianego drewna. Producenci stosują własne klasyfikacje, których podstawą jest norma, jednak konkretne określenia klas czy kolekcji, często takie same lub bardzo podobne, mogą dotyczyć innej jakości materiału.

Jesion drewno ceny

Rozpiętość cen elementów podłogowych z jesionu jest podobna jak w przypadku dębiny. Najwięcej kolekcji desek podłogowych kosztuje od 100 do 300 zł/m2. Ale znajdziemy też deski jesionowe za 500-600 zł. Najtaniej kupić można mozaikę jesionową składającą się z drobnych elementów. Ceny zaczynają się od mniej więcej 50 zł/m2.

warto wiedzieć

Twardość drewna - skala Brinella

O twardości drewna informuje liczba według skali Brinella (BHN). Badanie klasyfikacyjne polega w tym przypadku na wciskaniu w drewno metalowej kulki, przy użyciu określonej siły. Na podstawie średnicy kulki i średnicy powstałego otworu wyznacza się poziom twardości. Im wartość wyższa, tym twardsze drewno. Najbardziej miękkie ma klasę 1,5-1,8 i jest to rodzime drewno iglaste, najtwardsze jest egzotyczne, jego klasa sięga 6,2. Dla porównania popularny dąb ma klasę 3,7-4.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.