Schody wspornikowe: konstrukcja i montaż schodów półkowych

2020-06-01 9:50

Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej. Przedstawiamy sposoby montażu schodów półkowych.

Schody wspornikowe są bardzo efektowne, bo nawet konstrukcja żelbetowa nie przytłacza wnętrza masywnością. Między stopniami nie widać bowiem połączeń. Są zamocowane bezpośrednio w ścianie. Konstrukcja schodów półkowych jest najczęściej stalowa, zamocowana w ścianie nośnej na jeden z kilku sposobów zależnie od wybranego rozwiązania technicznego.

schody wspornikowe na ścianie łukowej
Autor: VELNOM Schody wspornikowe, w których każdy stopień montuje się do muru niezależnie, można zamontować nawet na ścianie łukowej

Schody wspornikowe - wybór rozwiązania technicznego

Jeśli wykonanie schodów wspornikowych planuje się już na etapie projektowania domu, często wzmacnia się ścianę, na której mają być zamontowane stopnie. W odpowiednio mocnej i grubej ścianie umieszcza się belkę żelbetową lub stalową. Poszczególne stopnie są z nią łączone tak, aby powstały stabilne i bezpieczne schody. Mogą to być wsporniki żelbetowe lub stalowe. Można też wykonać schody jako jeden gotowy element stalowy - stopnie zespolone z belką.

Ale na schody wspornikowe można się także zdecydować później, np. podczas modernizacji domu. Wtedy trzeba zastosować rozwiązanie, które nie wymagają wzmacniania ściany na etapie jej wznoszenia. Stopnie, do których są dospawane płyty czołowe, można zamocować bezpośrednio do ściany.

schody wspornikowe z płytą czołową - montaż
Autor: VELNOM W rozwiązaniu z płytą czołową głównym elementem konstrukcji stopnia, który trzeba stabilnie zamocować w murze, jest stalowa rura. Wierci się na nią otwór głębokości 16-19 cm, a nad nim wycina fragment muru, aby po montażu stelaża stalowego wypełnić tę przestrzeń betonem
schody wspornikowe z płytą czołową - montaż w ścianie z betonu komórkowego
Autor: VELNOM W ścianach z betonu komórkowego trzeba wzmocnić betonem również fragment ściany pod rurą, więc robi się tam dodatkowe wycięcie trójkątne

Schody wspornikowe: stalowy stelaż z płytą czołową

To rozwiązanie pozwala na wstawienie schodów wspornikowych także w gotowym budynku. Każdy stopień montuje się do ściany osobno. Jest to metalowa płyta czołowa, do której są przyspawane dwa profile. Centralnym elementem konstrukcji, który decyduje o wytrzymałości stopnia, jest rura, która przechodzi przez płytę czołową i jest wpuszczana w ścianie na głębokość 16–19 cm. Podczas montażu jest zalewana betonem. Wszystkie elementy muszą być wykonane bardzo dokładnie, bo na budowie nie ma możliwości ich regulacji. Wykonuje się je więc w zakładzie produkcyjnym, spawając w specjalnych matrycach.

Nie przegap:

Schody dywanowe: najmodniejsze dziś schody! Jak wyglądają i z czego je zbudować

Przystępując do montażu tego rodzaju schodów wspornikowych, najpierw wierci się otwory średnicy 90 mm na głębokość 16–19 cm, w których będą umieszczane rury. Nad każdym z nich drąży się kanał, aby po wypoziomowaniu stelaża (konstrukcji stopnia) wlać w przegrodę mieszankę betonową, która musi szczelnie wypełnić przestrzeń wokół rury osadzonej w ścianie. Takie rozwiązanie minimalizuje ruchy stopnia, dzięki czemu ma on bardzo małe ugięcie. To rozwiązanie można stosować do ścian murowanych w różnych technologiach (beton komórkowy, silikat, ceramika poryzowana, beton, keramzytobeton). Przytwierdzanie płyty czołowej do muru przeprowadza się na dwa sposoby – na śruby (otwory wierci się na przestrzał) lub na kotwy chemiczne, stalowe bądź szpilki. Wybór jest podyktowany głównie kosztami - kotwa chemiczna jest droższym rozwiązaniem (jedna tuba kotwy chemicznej wystarcza na wypełnienie 6–10 otworów, a jej koszt waha się od 30 do nawet 180 zł).

schody wspornikowe montaż na przestrzał
Autor: VELNOM Montując stopnie metodą na przestrzał, najpierw przykręca się stelaż z płytą czołową
schody wspornikowe montaż na przestrzał
Autor: VELNOM Po drugiej stronie ściany umieszcza się płytkę podkładkową

Montaż schodów półkowych na przestrzał

Czasem jedynym pewnym sposobem montażu stelaża schodów półkowych w ścianie jest jego dwustronne zamocowanie, na przestrzał. Taka instalacja jest jednak najbardziej pracochłonna. Stosuje się ją w przypadku ścian wymurowanych z betonu komórkowego, gdyż materiał ten jest „miękki”. Po drugiej stronie ściany umieszcza się płytę podkładową grubości 8 mm, o takich samych parametrach jak płyta czołowa. Do jej zamocowania należy zastosować kołki przeznaczone do betonu komórkowego. Dodatkowym rozwiązaniem w przypadku tego sposobu montażu jest wycięcie w murze kolejnego otworu, w kształcie trójkąta, poniżej centralnego punktu mocującego. Dzięki temu mieszanka betonowa wypełnia większą przestrzeń wokół rury, gwarantując stabilność i trwałość połączenia elementów. Betonowe wzmocnienie w dolnej części stopnia zapobiega uszkodzeniu muru pod naciskiem dolną krawędzią płyty czołowej podczas użytkowania schodów.

schody wspornikowe - montaż na kotwy stalowe
Autor: VELNOM Gdy zastosuje się montaż na kotwy stalowe, po drugiej stronie muru są widoczne śruby montowane na podkładkach
schody wspornikowe - montaż na kotwy chemiczne
Autor: VELNOM Montaż wsporników na kotwy chemiczne pozwala na nawiercanie muru tylko z jednej strony do głębokości 19 cm

Montaż schodów wspornikowych na kotwy

To najpewniejszy sposób montażu schodów wspornikowych w ścianach wymurowanych z pustaków ceramicznych oraz bloczków silikatowych, betonowych czy keramzytobetonowych. Wykorzystuje się dwa rodzaje kotew - chemiczne lub stalowe. Otwory montażowe robi się wiertłem o średnicy 16 mm na głębokość 18 cm i wydmuchuje wszelkie zanieczyszczenia. Następnie umieszcza się w nich tuleje siatkowe, wstrzykuje kotwę chemiczną i od razu wkręca metalową szpilkę. Takie zamocowanie uzyskuje deklarowaną wytrzymałość już po 30 minutach, ale pod warunkiem, że w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki. Jeżeli temperatura jest w granicach -5 do +10oC, to czas wydłuża się do dwóch godzin.

Sprawdź też:

Schody drewniane czy schody żelbetowe - które będą lepsze do twojego domu >>>

Jeśli wykorzystuje się kotwy stalowe, otwory przewierca się przez całą grubość przegrody. Po drugiej stronie na kotwę nakręca się śrubę (na podkładkę grubości około 4 mm). Aby je ukryć, ścianę po drugiej stronie schodów należy wykończyć grubszą warstwą tynku lub płytami gipsowo-kartonowymi.

Schody zabiegowe - tajniki wykończenia schodów

Wykończenie stopni schodów półkowych

Stopnie schodów półkowych wykańcza się na różne sposoby. Najpopularniejsze są okładziny z drewna (litego lub klejonego). Najczęściej wykorzystuje się drewno rodzimych gatunków: dębowe, bukowe i jesionowe. Można też zamówić okładziny z drewna egzotycznego: teku, merbau czy wenge. Charakteryzują się one bardzo dużą trwałością i odpornością na ścieranie oraz wyróżniają się unikalnym ubarwieniem. Niezależnie od gatunku drewno musi mieć odpowiednią wilgotność, aby okładzina na stopniach nie pękała. Powinna oscylować w granicach 6−9%. Okładzina drewniana to najczęściej gotowe trepy, które nasuwa się na stelaż stalowy. Drewno łączy się ze stalą klejem, który w pełni utwardza się po dobie, lub pianką niskoprężną.

Przeczytaj też:

Stopnie drewniane na schody: jaki gatunek drewna wybrać? Ile kosztuje takie wykończenie?

Aby uzyskać bardzo lekki wygląd schodów, można się zdecydować na wykończenie ich szkłem. Najczęściej wykorzystuje się do tego szkło laminowane typu float, które wcześniej jest barwione. Stopnie szklane są zazwyczaj cieńsze od drewnianych – mają grubość 3-6 cm. Tafle szklane należy oddzielić od konstrukcji metalowej specjalnymi przekładkami.

Odmienny efekt można osiągnąć, wykańczając stopnie nakładkami z kamienia naturalnego bądź sztucznego. Dostępne są stopnie z granitu oraz trawertynu, a jeden waży około 80 kg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie