Schody dywanowe - najmodniejsze dziś schody! Jak wyglądają schody dywanowe i jak je zbudować

2022-03-07 16:27
Schody dywanowe
Autor: Rintal Schody dywanowe wyróżnia charakterystyczny zygzak ich biegu widziany z boku

Schody dywanowe robią wrażenie. Wyglądają jak wstęga dywanu spływająca swobodnie z piętra. Oryginalna konstrukcja samonośna schodów dywanowych stanowi przykuwającą wzrok dekorację wnętrza.

Schody dywanowe to minimalizm w designie połączony z przemyślaną strukturą. To schody samonośne, więc ich konstrukcja musi być mocna, nośna i stabilna. Wykonuje się je z różnych materiałów z wykorzystaniem odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. Można wznosić schody dywanowe:

 • jedno- lub dwubiegowe,
 • zabiegowe,
 • z podestem,
 • wachlarzowe.

Warto pamiętać, że schody dywanowe, ze wzlędu na specyficzną budowę, zajmą nieco więcej miejsca niż te o innej konstrukcji, np. policzkowe albo ażurowe. Ponieważ schody dywanowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, najlepiej jest przewidzieć dla nich takie miejsce w aranżacji wnętrza, w których będą dobrze wyeksponowane.

Co wyróżnia schody dywanowe

 • charakterystyczny zygzak widocznego boku biegu,
 • pełne stopnie i podstopnie o takiej samej grubości,
 • monolityczny wygląd,
 • niewidoczne elementy konstrukcyjne,
 • mocna balustrada.
Schody dywanowe
Autor: Stolarstwo Samołyk Schody dywanowe robią wrażenie, więc najlepiej jest je wznosić w przestronnych holach stanowiących część otwartej przestrzeni dziennej

Schody dywanowe konstrukcja i mocowanie

Ponieważ schody dywanowe są samonośne, muszą utrzymać swój ciężar, osób po nich chodzących oraz wnoszonych przedmiotów. Bieg schodów musi być odpowiednio mocny i sztywny, nie może uginać się pod obciążeniem (przyjmuje się obciążenia statyczne do 300 kg/m2). Dlatego wymaga też solidnego mocowania. Powinien być zakotwiony w podkładzie podłogowym na parterze i w stropie piętra. Takie wolno stojące konstrukcje schodów przeważnie są żelbetowe albo wykonane ze stalowych profili. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym w tym rozwiązaniu jest obustronna balustrada stanowiąca rodzaj kratownicy, do której podwieszone są schody. Często jednak bieg schodów dywanowych planuje się obok ściany nośnej, żeby móc go w niej dodatkowo zakotwić metalowymi wspornikami. To wymaga odsunięcia go od ściany na 2-3 cm. Czasem schody dywanowe kotwi się do innych elementów konstrukcyjnych, np. filarów. Bywa, że producent zaprojektuje dodatkowy słup pod schodami.

Dostępne są trzy rodzaje konstrukcji schodów dywanowych:

 • żelbetowa,
 • stalowa,
 • drewniana. 

Galeria zdjęć: schody dywanowe w aranżacji wnętrz

Schody dywanowe żelbetowe

Schody dywanowe żelbetowe wykonuje się podobnie jak inne konstrukcje z tego materiału. Wymagają dokładnego zaprojektowania kształtu deskowania, solidnego jego zmontowania i podparcia. Wewnątrz deskowania powinno być ułożone zbrojenie z prętów stalowych o grubości 12 mm połączone ze zbrojeniem stropu oraz zakotwione w podkładzie podłogowym. Do wykonania konstrukcji stosuje się mieszankę betonową klasy C20/25. Wierzch betonu trzeba dokładnie wyrównać, żeby schody można było łatwo wykończyć. Beton dojrzewa i schnie około 4 tygodni. Po rozszalowaniu wszelkie nierówności, nadlewki betonu trzeba skuć.

Sprawdź też:

Schody dywanowe zwykle wykańcza się drewnem, ale można je także pokryć farbą do betonu, żywicą posadzkową albo mikrocementem. Bieg schodów dywanowych wykańcza się z każdej strony, co podraża taką inwestycję. W czasach mody na surowy beton schody dywanowe można też wykonać z betonu architektonicznego i tylko je wyszlifować.

  • Schody dywanowe żelbetowe: cena

  Schody dywanowe z żelbetu można zamówić jako usługę kompleksową. Są też firmy, które robią tylko konstrukcję. Taka usługa kosztuje 8000-10 000 zł.

  Schody dywanowe
  Autor: Piotr Mastalerz Schody o mocnej konstrukcji żelbetowej wiszą swobodnie na granicy salonu. Zostały wykończone drewnem tylko od góry. Betonowy bieg i stalowa balustrada świetnie wyglądają w nowoczesnym wnętrzu.Projekt: Jarosław Kubicki z zespołem cube architekci kubicki mizielinski

  Schody dywanowe o konstrukcji stalowej

  Schody dywanowe o konstrukcji stalowej to bardzo popularne rozwiązanie. Wewnątrz biegu schodów znajduje się konstrukcja z profili stalowych, którą należy zakotwić w stropie, podłodze i w razie potrzeby w ścianie. W profilach są wykonane otwory do mocowania okładziny, która najczęściej jest wykonywana z drewna. Poszczególne fragmenty okładziny są przykręcane do konstrukcji ukrytymi elementami mocującymi. Na wierzchu schodów ich nie widać. Powierzchnia i bryła schodów jest czysta, nie naruszają jej niepotrzebne elementy (czasem widać dekoracyjne mocowanie balustrady z boku biegu).

  Sprawdź też:

  Bieg schodów dywanowych można też wykończyć innym materiałem, np. taflami szkła, płytą OSB. Bardzo lekkie schody dywanowe można wykonać z blachy stalowej, która jest jednocześnie konstrukcją i wykończeniem. Poszczególne fragmenty muszą być ze sobą precyzyjnie zespawane. Całość można wykończyć farbą do metalu. Ponieważ to schody, dobrze jest zastosować taką o właściwościach antypoślizgowych.

  Schody dywanowe z drewna

  Do budowy schodów dywanowych drewnianych używa się elementów z drewna klejonego specjalnymi klejami. Drewno klejone z mniejszych fragmentów ma zdecydowanie lepsze parametry wytrzymałościowe niż to w postaci naturalnej. Co więcej, nie jest podatne na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Do produkcji schodów dywanowych używa się drewna o wilgotności 8-12%. Elementy są masywne, mają 5-10 cm grubości. Do budowy schodów dywanowych stosuje się drewno bukowe, dębowe, jesionowe, a także gatunki egzotyczne. Powierzchnia może być zaolejowane lub polakierowana. Schody dywanowe składają się ze stopni i podstopni, które są sklejone i dodatkowo skręcone niewidocznymi śrubami. Konstrukcja, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach, musi być zakotwiona w stropie, podłodze i ewentualnie ścianie. To najtańsze rozwiąznie w tym typie schodów dywanowych ze względu na niewielką ilośc materiałów potrzebnych do produkcji.

  Sprawdź też:

  Schody dywanowe
  Autor: Eugeniusz Filipiuk Na poddaszu schody dywanowe wkomponowano w elementy więźby, które wykorzystano jako wsporniki. Projekt: Anna Bartman, Dagmara Dela/DELABARTMAN Stylizacja: Karolina Klepacka
  Warto wiedzieć
  Schody dywanowe

  Autor: Schody-betonowe.pl

  Stopnie schodów dywanowych musza być dość głębokie, żeby można było po nich wygodnie chodzić

  Dłuższy bieg

  Schody dywanowe będą mieć dłuższy bieg niż inne, np. ze stopniami z noskami lub ażurowe, zbudowane w tym samym miejscu. Ich stopnie muszą mieć głębokość odpowiednią do postawienia całej stopy, zwykle co najmniej 30 cm. Do obliczeń przyjmuje się długość kroku 63 cm. W schodach z noskami stopnie są płytsze, bo nadwieszony nosek je przedłuża. Z kolei w schodach ażurowych czubek stopy może wystawać z przodu stopnia.

  Balustrada do schodów dywanowych

  Balustrada jest ważnym elementem konstrukcji schodów dywanowych, dlatego stosuje się raczej mocne konstrukcje z drewna, profili stalowych lub szkła, które mogą dodatkowo usztywnić i wzmocnić schody. Gdy bieg schodów dywanowych jest wolny, balustrada powinna być wykonana z dwóch stron.

  Schody dywanowe
  Autor: Zebrano Design Gdy chcemy mieć schody wolno wiszące w przestrzeni salonu, należy zaprojektować mocną balustradę, na której będą one dodatkowo podwieszone
  Jak wykończyć schody żelbetonowe
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE