Schody zabiegowe czy ze spocznikiem. Porównujemy zalety i wady obu typów schodów
Schody zabiegowe lub ze spocznikiem to dwie bardzo często stosowane konstrukcje. Zobacz, które schody są wygodniejsze, potrzebują mniej miejsca, będą atrakcyjniejsze lub tańsze.
Autor: Asa
Schody zabiegowe i ze spocznikiem to schody składające się z dwóch (czasem trzech) biegów. Osoba wchodząca lub schodząca po takich schodach musi przejść przez zakręt, ponieważ zmienia się kierunek biegu.
Schody zabiegowe to popularne rozwiązanie stosowane w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Są stosowane tam, gdzie trzeba liczyć się z ograniczoną powierzchnią. Wobec braku miejsca zmiana kierunku biegu następuje przez ustawienie stopni ukośnie względem osi schodów. Stopnie na zakręcie biegu, czyli zabiegu, mają kształt trójkąta lub wielokąta, a nie prostokąta.
W schodach ze spocznikiem zmiana kierunku ruchu następuje na prostokątnym lub kwadratowym podeście, czyli spoczniku. Podest ma długość odpowiadającą podwojonej szerokości biegu, powiększoną o ewentualną duszę, czyli wolną przestrzeń między biegami. Na schody ze spocznikiem potrzeba więcej miejsca. To rozwiązanie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, dlatego schody ze spocznikiem są powszechnie wykorzystywane w budynkach wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.
Schody w punktach
Schody zabiegowe:
- wymagają mniej miejsca,
- czasem to jedyne możliwe rozwiązanie schodów,
- będą tańsze,
- są mniej wygodne,
- można zbudować na różnych konstrukcjach,
- można dowolnie wykończyć,
- mogą być atrakcyjne.
Schody ze spocznikiem:
- wymagają więcej miejsca,
- mogą być niezwykle reprezentacyjne,
- będą droższe,
- są wygodne,
- można zbudować na różnych konstrukcjach,
- można dowolnie wykończyć.
Spis treści
- Schody w punktach
- Schody ze spocznikiem są wygodniejsze od zabiegowych
- Schody ze spocznikiem i schody zabiegowe: konstrukcja
- Schody ze spocznikiem i schody zabiegowe: koszt
- Jakie schody wybrać?
Schody ze spocznikiem są wygodniejsze od zabiegowych
Bez wątpienia schody ze spocznikiem są wygodniejsze od zabiegowych. W połowie biegu znajduje się podest, na którym można odpocząć. Jest to ważne zwłaszcza dla osób w starszym wieku, mających trudności z poruszaniem się. Każdy stopień ma taką samą szerokość. Ponadto schody ze spocznikiem zwykle są szersze od zabiegowych, dają więc większą swobodę ruchu. Mając takie schody, łatwiej będzie wnosić meble na górną kondygnację. Jeśli schody ze spocznikiem mają dość szeroki bieg, mogą na nich mijać się 2 osoby.
W schodach zabiegowych na zakręcie pokonuje się jednocześnie szerokość i wysokość. Ponadto osoba idąca po schodach stąpa po stopniach, które zwężają się w kierunku osi schodów. Trzeba ostrożnie wybierać miejsce, na którym się stanie – w wystarczającej odległości od osi, żeby stopień był odpowiednio głęboki. W przeciwnym wypadku można spaść ze schodów. Z tych względów schody zabiegowe są zdecydowanie mniej wygodne niż ze spocznikiem. Nie poleca się ich do domu, w którym mieszkają osoby starsze, z niepełnosprawnością ruchową. Trzeba również uważać na ruch dzieci po takich schodach. Dodatkowe trudności mogą wynikać z faktu, że schody zabiegowe często mają dość wąski bieg. Wnoszenie mebli będzie bardzo utrudnione, a mijanie się osób wykluczone.
Schody ze spocznikiem i schody zabiegowe: konstrukcja
Zarówno schody zabiegowe, jak i ze spocznikiem mogą być wykonane na wiele sposobów. Oba rodzaje schodów można zbudować na konstrukcji betonowej. Często wykonuje się je również na konstrukcji drewnianej lub metalowej. Wykorzystuje się konstrukcje policzkowe, wspornikowe, samonośne, dywanowe itp. - Jedynym ograniczeniem w przypadku chęci zainstalowania schodów z podestem lub zabiegowych jest miejsce. Trzeba pamiętać, że schody ze spocznikiem zawsze zajmą więcej przestrzeni niż zabiegowe. Zarówno miejsce na schody z podestem, jak i otwór dla takich schodów, muszą być zdecydowanie większe – mówi Andrzej Zbąski, ekspert z firmy Rintal.
Przeczytaj też:
Schody dywanowe są najmodniejsze! Zobacz, jak wyglądają i z czego można je zbudować
Schody ze spocznikiem mogą być umieszczone w klatce schodowej albo wyeksponowane w otwartej przestrzeni parteru. Bywa, że stanowią jeden z głównych elementów dekoracyjnych wnętrza. Rozłożyste biegi mogą być skierowane z podestu na dwie strony. Jeśli podest jest dostatecznie wielki, można na nim umieścić elementy dekoracyjne albo rośliny domowe.
Schody zabiegowe też można schować w klatce schodowej, która może być mniejsza niż w przypadku schodów ze spocznikiem. Różnorodne rozwiązania konstrukcyjne oraz ciekawe materiały wykończeniowe pozwalają uatrakcyjnić schody zabiegowe. Jeśli jest przestrzeń, i one mogą wyglądać bardzo ciekawie. Im więcej mamy miejsca na schody zabiegowe, tym kąt skręcania biegu będzie większy, a schody wygodniejsze. Często jednak schody zabiegowe są wykorzystywane w domach, w których jest mało miejsca na schody. Umieszcza się je z boku pomieszczenia, np. w jednym z narożników.
Sprawdź też:
Porównujemy schody drewniane i żelbetowe: które są cichsze, tańsze, bezpieczniejsze?
Schody są zawsze projektowane z uwzględnieniem istniejącej przestrzeni możliwej do wykorzystania. W jednej konstrukcji można także połączyć schody zabiegowe oraz ze spocznikiem.
Schody ze spocznikiem i schody zabiegowe: koszt
Jeśli mówimy o schodach żelbetowych, to nieco tańsze mogą być schody ze spocznikiem, ponieważ są prostsze do przygotowania. Każdy stopień ma takie same wielkość i kształt. Łatwiej przygotować deskowanie i zbrojenie stopni oraz spoczników. W przypadku schodów zabiegowych bardzo wiele stopni będzie mieć różny kształt i wymiar. Schody trzeba dokładnie rozliczyć i zaprojektować bieg, a potem precyzyjnie zbudować jego deskowanie oraz go zazbroić. Również prace wykończeniowe będą trudniejsze, bo wymagają prawidłowego wykreślenia i wycięcia każdej stopnicy. Końcowy koszt obu rodzajów może być zbliżony, ponieważ w przypadku biegu ze spocznikiem zużyje się więcej materiałów. W przypadku schodów o konstrukcji drewnianej lub metalowej schody ze spocznikiem będą droższe.
Jakie schody wybrać?
Najważniejszym kryterium wyboru między schodami zabiegowymi a ze spocznikiem jest ilość dostępnego miejsca. Te za spocznikiem wymagają więcej przestrzeni. Zwykle jest to prostokątna klatka schodowa albo prostokątny fragment otwartej przestrzeni. Za wygodne uznaje się schody o szerokości biegu 100 cm. Na schodach o szerokości 120 cm mogą mijać się 2 osoby. W domach jednorodzinnych minimalna szerokość biegu schodów to 80 cm. Na schody ze spocznikiem potrzeba więc co najmniej 200-250 cm szerokości.
Schody zabiegowe stosuje się, gdy jest mało miejsca. Można zmieścić je w klatce schodowej o szerokości mniejszej niż 200 cm. Skręcający bieg można również zaprojektować wzdłuż narożnika pomieszczenia. “Przyklejone” do ściany schody mogą mieć 2 zabiegi i zmieścić się we wnęce o głębokości około 100 cm.