Dom w trzy miesiące. Zamówisz latem, zdążysz zamieszkać przed jesiennymi słotami. Domy z prefabrykatów i modułowe

2025-07-15 11:00

Budowa domu w trzy miesiące? Tak, pod warunkiem, że zdecydujesz się na dom z prefabrykatów lub modułowy. Szybką budowę domów umożliwia technologia prefabrykacji. Skrócenie do minimum czasu realizacji inwestycji umożliwia wybór domu z katalogu producenta. To sprawdzone projekty o przygotowanej technologii produkcji. Elementy składowe powstają w ciągu 2-3 tygodni w hali fabrycznej. Wystarczy je tylko przetransportować na plac budowy i złożyć.

Spis treści

  1. Dom prefabrykowany w szkielecie drewnianym
  2. Dom prefabrykowany – koszty
  3. Dom prefabrykowany – kredytowanie
  4. Dom prefabrykowany – gwarancja jakości
  5. Montaż kilka dni, wykończenie kilka tygodni

Technologia prefabrykacji stosowana jest do budowy obiektów o różnej wielkości. Do najszybszych w tym zakresie należy technologia modułowa, w której domy powstają z gotowych przestrzennych konstrukcji, z których dom powstaje niczym z olbrzymich klocków. Moduły mogą być wyposażone we wszystkie instalacje lub nawet posiadać kompletne wykończenie – wystarczy tylko wstawić meble.

Dom prefabrykowany w szkielecie drewnianym

W Polsce jest ponad 500 firm, które produkują domy z drewna w różnych technologiach prefabrykacji od niewielkich elementów, z których składane są ściany po kompletne moduły zawierające całe pomieszczenia. Większość ich oferty i produkcji skierowana jest na rynki zagraniczne, gdyż w Polsce z różnych względów ta technologia nie cieszy się dużą popularnością. Klienci mogą korzystać z katalogów projektów producentów, ale nie ma przeszkód, aby elementy domu wyprodukowano według projektu indywidualnego.

Wykonanie domu według innego niż firmowy projekt wydłuża czas produkcji, co wynika m.in. z potrzeby adaptacji projektu do technologii, co często też może prowadzić do zmian, które powinny być konsultowane z autorem projektu. Producent zaproponuje różne warianty wykończenia domu, które są uzależnione od preferencji i możliwości finansowych klienta.

Wszystkie uzgodnienia są ustalane przed zawarciem umowy i rozpoczęciem produkcji.

Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Dom prefabrykowany – koszty

Jednym z podstawowych problemów, które mogą utrudniać realizację domu prefabrykowanego jest potrzeba wyłożenia dużej kwoty pieniędzy w bardzo krótkim czasie. W przypadku domu realizowanego tradycyjnie można płacić za poszczególne etapy budowy, rozłożonej często na kilka lat. W przypadku domu prefabrykowanego nie ma takiej możliwości, bo realizowanych jest od razu wiele etapów budowy, które w minimalnym zakresie obejmą powstanie domu w stanie surowym zamkniętym. Przy podpisaniu umowy klient płaci od 40 do 60% kosztów objętych tą umową. Resztę dopłaca w ratach w trakcie produkcji i realizacji na placu budowy, ale jest to zawsze bardzo krótki okres. Są to kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych wpłacanych na jeden raz.

Dom prefabrykowany – kredytowanie

Potrzeba szybkiego zgromadzenia dużych kwot pieniędzy na budowę domu prefabrykowanego to duży problem, który powoduje, że ta technologia w budownictwie jednorodzinnym nie jest w Polsce popularna. Jednym z rozwiązań jest kredyt, ale wciąż banki w Polsce nie są w pełni przygotowane na obsługę tego typu produktu. Wypłata kredytu na budowę domu jest rozłożona w czasie na kolejne etapy, które są zapisane w umowie. Pieniądze są przelewane w transzach po zrealizowaniu kolejnych etapów, a ich wykonanie można zweryfikować na placu budowy. Dom prefabrykowany powstaje w większości w fabryce, a nie na placu budowy. Nie można udokumentować tradycyjnych etapów jego budowy. Potrzebne są do tego inne formy umów, na co nie wszystkie banki są przygotowane. Decyzja o budowie w systemie prefabrykacji z pomocą kredytu musi być więc poprzedzona znalezieniem banku, który to umożliwi.

Dom prefabrykowany – gwarancja jakości

Ideą budowania z elementów prefabrykowanych jest przeniesienie większości prac budowlanych związanych z uzyskaniem stanu surowego budynku do zakładów produkcyjnych. Zakład prefabrykacji wykonuje projekty konstrukcyjne, czynnie uczestnicząc we wszystkich uzgodnieniach, produkuje elementy oraz montuje wyroby na placu budowy. Wytwarzanie elementów na skalę przemysłową daje również duże możliwości w zakresie dokładności ich wykonania, wykończenia, jakości i estetyki. Zakłada wykonanie znacznej części robót budowlanych w fabrykach domów. Również ostateczne wykończenia, takie jak obróbka stolarki okiennej i drzwiowej czy detale elewacji, wykonywane są z niezwykłą starannością, przez co efekt końcowy pracy hali produkcyjnej nie wymaga już poprawek na placu budowy. Takie podejście gwarantuje bezproblemowe łączenie elementów budynku na placu budowy, obniżając koszty pracy sprzętu i ludzi. Prefabrykacja obejmuje nie tylko produkcję elementów składowych w postaci gotowych paneli, ale także całych obiektów kubaturowych, tzw. modułów, których wielkość jest ograniczona możliwościami transportu. Prefabrykowane domy modułowe powstają dłużej w fabryce, ale wznoszenie z nich budynków jest jeszcze szybsze.

Murator Google News

Montaż kilka dni, wykończenie kilka tygodni

Domy najczęściej są przystosowane do montażu na płycie fundamentowej. Jeśli warunki na działce na to nie powalają, projekty adaptowane są do tradycyjnych fundamentów. Panele do montażu lub moduły przestrzenne przyjeżdżają na plac budowy w transportach umożliwiających kompletny montaż etapu budynku, np. całego parteru, piętra, dachu. Elementy są zabezpieczone i przygotowane do kolejnych etapów prac wykończeniowych. Możliwy jest montaż kompletnych elementów z wykończeniem, ale to zwiększa wagę elementów i utrudnia transport i montaż.

Producenci domów prefabrykowanych współpracują z ekipami budowlanymi, które wykonują prace wykończeniowe. Klienci mogą się zdecydować na tę ofertę, co usprawni i przyspieszy oddanie domu do użytku. Klient może umówić się z producentem prefabrykatów tylko na nadzór prac wykończeniowych, co jest wskazane ze względu na pomoc w doborze właściwych materiałów i technologii wykończeniowych.

Murowane starcie
Ściany działowe – murowane czy szkieletowe? MUROWANE STARCIE

Zobacz także: Zbudują go w 2 miesiące, będzie stał nawet 100 lat. Finalną cenę mikro domków można określić co do złotówki - zdjęcia