Balustrada na schody: zdjęcia i porady. Rodzaje balustrady schodowej: jaką wybrać?

2018-07-03 18:46

Zadaniem balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom korzystającym ze schodów. Balustrada na schody może być pełna, kurtynowa lub ażurowa. Warto zadbać, żeby balustrada była nie tylko funkcjonalna i bezpieczna, ale także atrakcyjna.

Balustrada na schody zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz Na zdjęciu pełna balustrada stanowi ściankę wzdłuż biegu schodów monolitycznych.

Balustrada na schody pełna

Taka balustrada stanowi ściankę, która częściowo przysłania bieg schodów. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza w domu, w którym są dzieci. Po takiej ściance nie zdołają się one wspiąć na poręcz, co mogłoby grozić upadkiem z dużej wysokości. Wewnątrz konstrukcji balustrady pełnej można poprowadzić przewody instalacyjne na górną kondygnację. Solidna konstrukcja balustrady daje okazję do przygotowania atrakcyjnego podświetlenia schodów. Balustrada pełna w schodach żelbetowych może być wymurowana z bloczków lub cegieł albo wykonana z betonu. W schodach z innych materiałów taką balustradę można zbudować z płyt gipsowo-kartonowych, płyt drewnopodobnych, paneli szklanych.

Balustrada schodowa kurtynowa
Autor: Andrzej Szandomirski W balustradzie kurtynowej panele szklane nie wypełniają całkowicie przestrzeni od poręczy do stopni.

Balustrada schodowa kurtynowa

Balustrada kurtynowa nie przesłania całkowicie biegu schodów. Jej wypełnienie sięga kilka centymetrów powyżej poziomu biegu schodów i poniżej poręczy. Płyty wypełnienia mogą być wykonane z tafli szklanych lub plastikowych. Mocuje się je do uchwytów pomiędzy słupkami lub do poręczy i boku stopni.

Sprawdź też:

Balustrada na schody ażurowa

Najważniejszym elementem balustrady ażurowej na schody są słupki i poręcz, które zapewniają stabilność. Ażurowe wypełnienie składa się z dowolnego kształtu profili metalowych, drewnianych, plastikowych lub szklanych. Mogą być one ustawione poziomo (listwy, kształtowniki, linki) lub pionowo (tralki). W balustradach ażurowych trzeba zadbać o odpowiedni odstęp między profilami. Jeśli w domu są dzieci, odstępy nie powinny być większe niż 12 cm.

Sprawdź też:

Balustrada schodów - z jakiego materiału?

Najczęściej buduje się balustrady schodów z jednego materiału, np. drewna lub metalu. Dzięki połączeniue różnych można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne, np. konstrukcja ze stali z wypełnieniem z drewna lub szkła. Balustradę często dobiera się do rodzaju wykończenia schodów. Przy schodach z drewnianymi stopniami dobrze będą wyglądać słupki, tralki i poręcz z takiego samego materiału. Piękny efekt dają wstęgi giętego drewna jako balustrada. Do schodów monolitycznych można zbudować balustradę z metalowych profili ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo albo paneli szklanych. Reprezentacyjną balustradę na schody można zamówić z profili kutych przez metaloplastyka. Bardzo modne jest łączenie metalowych słupków z linkami stalowymi lub panelami szklanymi. Ze szkła można nawet zbudować balustradę pełną przymocowaną do biegu schodów specjalnymi łącznikami. Na rynku jest dostępnych wiele systemów gotowych balustrad, których montaż można wykonać samodzielnie. Jeśli zależy nam na oryginalnym rozwiązaniu lepiej zamówić balustradę schodów u producenta lub wykonawcy schodów albo w firmach specjalizujących się w budowie balustrad.

Warto wiedzieć

Co mówią przepisy - kiedy musi być balustrada?

W domach jednorodzinnych schody o wysokości większej niż 50 cm powinny mieć balustradę lub inne zabezpieczenie od strony otwartej przestrzeni. Tylko schody o wysokości mniejszej niż 1 m i szersze po co najmniej 50 cm z każej strony od drzwi lub przejścia, do którego prowadzą, mogą być jej pozbawione. Balustrada musi być wykonana, gdy schody są odsłonięte z jednej lub dwóch stron.

Sprawdź też:

Jak wysoka powinna być balustrada? Jej wysokość to co najmniej 90 cm, a gdy schody mają duszę (wolną przestrzeń w środku między dwoma biegami) - 110 cm. Gdy schody są ograniczone ścianami wystarczy tylko poręcz.

Balustrada schodowa z drewna zdjęcia
Autor: Daniel Rumiancew Balustrada schodowa z giętych listew drewnianych pięknie komponuje się z drewnianymi schodami o spiralnym biegu.

Balustrada - jak zamontować słupki?

W balustradzie najważniejsze są słupki. Od nich zależy jej stabilność i trwałość. To na nie przenosi się ciężar osoby opierającej się na poręczy, a one przekazują go na konstrukcję schodów. Ich zadaniem jest także usztywnienie konstrukcji balustrady.

Sprawdź też:

Zwykle słupki balustrady mocuje się co 90-120 cm lub co 3-4 stopień. Bywa też tak, że słupki są tylko na początku i końcu biegu. Warto zdawać sobie sprawę, że sposób ich mocowania wpływa na szerokość schodów i wygodę domowników. Najlepiej jest słupki przymocować z boku stopni, wtedy nie zwężają one biegu. Słupki przytwierdzone do biegu mogą go zwęzić nawet o 20-30 cm, bo nie mogą stać na krawędzi stopni, a często mają mocowanie pośrednie w postaci stopek, które też zajmują sporo miejsca.

Z czego zrobić poręcz balustrady?

Zwykle poręcz balustrady jest przygotowywana z profli o kształcie okrągłym lub półokrągłym, na których wygodnie jest oprzeć dłoń. Można wykorzystać elementy drewniane lub metalowe. W szerokich balustradach pełnych poręcz może stanowić ich płaska górna krawędź. W aranżacjach nowoczesnych, w stylu przemysłowym lub minimalistycznym, poręcz bywa też kwadratowa, kanciasta.