Wiąz do ogrodu: jakie wybrać gatunki i odmiany tego drzewa?

2020-10-20 17:38
Wiąz drzewo
Autor: Gettyimages Znane w naszym kraju od stuleci gatunki drzew, m.in. wiąz doczekały się także ciekawych odmian ogrodowych, które zawsze stanowią atrakcyjny akcent w ogrodzie

Wiąz kojarzy nam się z dostojnym drzewem leśnym lub parkowym. Co warto wiedzieć o wiązach i jakie gatunki i odmiany wiązów sprawdzą się w ogrodzie?

Znane w naszym kraju od stuleci gatunki drzew doczekały się także ciekawych odmian ogrodowych, które zawsze stanowią atrakcyjny akcent w ogrodzie.

Wiąz w Polsce: gatunki

W botanicznej rodzinie wiązowatych (Ulmaceae), do której wiązy należą występuje ponad 30 gatunków wiązów. Na terenie naszego kraju spotkamy w naturalnych warunkach 3 gatunki, które powszechnie występują w różnego rodzaju zadrzewieniach:

  • Wiąz polny, pospolity (Ulmus minor)

Wiąz polny, pospolity dorasta do 30 m wysokości; charakterystyczne są odwrotnie jajowate lub podłużne liście, z wydłużonym wąskim wierzchołkiem i skośną, asymetryczną nasadą. Brzeg liścia jest niewyraźnie podwójnie piłkowany albo karbowany. Owocami są odwrotnie jajowate lub podłużne skrzydlaki, a orzeszek znajduje się wyraźnie powyżej środka. Wrażliwy na groźną chorobę tego gatunku - holenderską chorobę wiązów. Wiąz polny często używany jest do tworzenia strzyżonych form, także bonsai.

  • Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)

Wiąz szypułkowy dorasta do 35–40 m, a jego cechą charakterystyczną jest pień, który u drzew wolno stojących często u podstawy bywa rozdzielony na kilka odnóg o dość sporych rozmiarach (tzw. przypory). Liście wiązu szypułkowego są silnie asymetryczne u nasady, z krótkim ogonkiem (ok. 5 mm). Z wierzchu są one gładkie lub nieco szorstkie, od spodu miękko omszone. Owocem jest płaski orzeszek, umieszczony pośrodku otaczającego go pergaminowego skrzydełka; zwisający na długiej i cienkiej szypułce.

  • Wiąz górski, brzost, wiąz szorstki (Ulmus glabra)

Wiąz górski, brzost, wiąz szorstki - osiąga spore rozmiary – do 40 m wysokości, a jego pień jest rozwidlony na liczne, grube i masywne, często skręcone konary. Można rozpoznać go także po skrętolegle ułożonych liściach (na krótkich, mocnych ogonkach), które u nasady są asymetryczne, a z wierzchu wyraźnie szorstkie. Brzeg blaszki jest podwójnie piłkowany, z ząbkami skierowanymi ku przodowi. Owoce (orzeszki) osiągają do 2 cm szerokości, dojrzewają na początku czerwca i podobnie jak w przypadku innych gatunków wiązów, otoczone są błonkowatymi skrzydełkami.

Wiąz
Autor: Gettyimages Odmiany ogrodowe wiązu można formować i uprawiać jako drzewka bonsai

Ciekawe odmiany wiązów do ogrodu

Na szczęście miłośnicy wiązów nie muszą mieć ogromnych ogrodów, aby cieszyć się z ich obecności. Wyhodowano kilka odmian wiązów i ich mieszańców, które nie osiągają sporych rozmiarów, można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach i są bardzo dekoracyjne. Warto wspomnieć o kilku z nich, dobrze już zadomowionych w polskich ogrodach.

  • Wiąz górski (Ulmus glabra) 'Camperdownii'

Wiąz górski (Ulmus glabra) 'Camperdownii' – odmiana zwykle szczepiona na pniu na wysokości od 150 do 200 cm (dzięki czemu nie rośnie już wzwyż), tworzy niewielkie drzewo z malowniczą, parasolowatą koroną. Wszystkie gałęzie i liście zwieszają się do dołu, a korona nawet po opadnięciu liści tworzy ciekawy kształt. Po latach korona może osiągnąć średnicę do 10 m. Liście są duże i szorstkie, gęsto ułożone na pędach. Odmiana wiązu górskiego 'Camperdownii' preferuje stanowiska słoneczne, ale i półcieniste oraz wymaga żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb. Warto także wiedzieć, że dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, a więc i warunki miejskie. Charakterystyczny, płaczący pokrój drzewa, wolny wzrost i niewielkie rozmiary, sprawiają, że wiąz górski odmiana 'Camperdownii' jest polecany do małych ogrodów, zarówno do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, jak i pojedynczy element dekoracyjny.

Polecany artykuł:

Szybko rosnące drzewa iglaste
  • Wiąz holenderski (Ulmus ×hollandica) 'Wredei'

Wiąz holenderski (Ulmus ×hollandica) „WREDEI” – odmiana mieszańcowa o wolnym wzroście i wąskiej, stożkowatej lub jajowatej koronie. Atrakcją są gałęzie skierowane pionowo ku górze i młode liście, które są jasnożółte - starsze żółte i żółtozielone. Po latach osiąga do 8-10 m wys. i 4-5 m szer. Lubi stanowisko słoneczne, ale urośnie także w półcieniu. Wiąz holenderski odmiana „WREDEI” jest wytrzymały na suszę i ma niewielkie wymagania glebowe. Wykorzystywany jest chętnie do kompozycji kolorystycznych, szczególnie w ogrodach przydomowych, ale także stosowany w zieleni miejskiej.

  • Wiąz drobnolistny (Ulmus parviflora) 'Geisha'

Wiąz drobnolistny (Ulmus parviflora) 'Geisha' – zwykle krzewiasta forma o zaokrąglonym pokroju i powolnym wzroście, dorasta do kilku metrów wysokości. Liście są drobne, dekoracyjne - delikatnie biało obrzeżone, drobno ząbkowane (każdy ząbek wybarwiony na biało). Preferuje żyzne gleby, od umiarkowanie kwaśnych do lekko zasadowych. Szczególnie polecany do małych ogrodów (także ogrodów w stylu japońskim) lub do pojemników. Nadaje się do formowania i tworzenia kompozycji w stylu bonsai. Wiąz drobnolistny odmiana 'Geisha' często oferowany jest w formie małego drzewka, szczepionego na niskim pniu.

  • Wiąz holenderski (Ulmus × hollandica) 'Jacqueline Hillier'

Wiąz holenderski (Ulmus × hollandica) 'Jacqueline Hillier' - tworzy szeroki, zwarty krzew o ciekawym, nieregularnym pokroju i wolnym zroście. Po ponad 20 latach dorasta do około 3,5 m wys. i 5 m szer. Liście są małe i ciemnozielone. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Podobnie jak poprzednia odmiana, wiąz holenderski 'Jacqueline Hillier' najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie kwaśnych do alkalicznych. Również bardzo często można spotkać go w sprzedaży w formie szczepionej na pniu. Wiąz holenderski 'Jacqueline Hillier' może być stosowany jako ozdobna roślina pojemnikowa lub element ogrodów skalnych lub w stylu japońskim.

Jak sadzić drzewa i krzewy

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE