Krzewy na pniu - jak powstają. Najpopularniejsze gatunki krzewów szczepionych pniu

2020-09-18 7:16 Maciej Aleksandrowicz
Karagana syberyjska
Autor: GettyImages Karagana syberyjska odmiany 'Pendula'

Krzewy szczepione na pniu uatrakcyjnią nawet niewielką przestrzeń balkonu, tarasu czy ogrodu. Nie osiągają dużych rozmiarów, łatwo je pielęgnować i jest ich ogromny wybór. Które krzewy na pniu wybrać i jak o nie dbać?

Krzewy szczepione na pniu, to bardzo duża i chętnie wykorzystywana w kompozycjach ogrodowych grupa roślin. Najpopularniejsze oczywiście są szczepione rośliny kwitnące, takie jak bzy lilaki, azalie czy róże. Popularne są także krzewy o kulistych lub płaczących, parasolowatych koronach oraz gatunki zimozielone, które zarówno pojedynczo, jak i w zestawieniach z innymi roślinami, prezentują się bardzo efektownie.

Spis treści

 1. Jak powstają krzewy na pniu?
 2. Pielęgnacja szczepionych krzewów
 3. Jakie krzewy szczepione wybrać?
 4. Krzewy na pniu prowadzone „na jeden pień”

Jak powstają krzewy na pniu?

Analogicznie, jak w przypadku drzew szczepionych na pniu, korona szlachetnej odmiany krzewu szczepiona jest na pniu innej rośliny tworzącej tzw. podkładkę. Jest nią zwykle tzw. forma botaniczna, czyli gatunek spokrewniony ze szczepioną odmianą.

Gatunek dobrany na podkładkę powinien być:

 • łatwy w uprawie,
 • odporny na warunki atmosferyczne,
 • odporny na choroby i szkodniki.

Miejscem szczepienia są górne partie pnia, zwykle na wysokości od 50 do 200 cm, co pozwala uzyskać formę przypominającą miniaturowe drzewko.

Tak uzyskane krzewy, przez cały okres życia nie rosną wzwyż, za to rozrastają się ich korony, które można dowolnie przycinać do pożądanych wymiarów oraz formować ich kształt. Zwykle są wykorzystywane nie tylko do nasadzeń w ogrodzie, ale jako kwiaty doniczkowe zdobiące słoneczne tarasy lub większe balkony.

Bardzo popularne są szczepione róże (tzw. różane drzewka), które powstają w wyniku szczepienia odmiany róży szlachetnej na dzikiej róży. Zwykle mają około 140 cm wysokości, a nisko szczepione - około 60 cm.

Pielęgnacja szczepionych krzewów

Podobnie jak inne rośliny ogrodowe, także te szczepione wymagają przede wszystkim nawożenia oraz podlewania optymalnego dla danego gatunku czy odmiany. W przypadku krzewów zaczepionych na pniu, warto zabezpieczyć przed zimą miejsca szczepienia, aby nie przemarzły. Ponadto, jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest również odpowiednie, systematyczne przycinanie pędów. Skracanie pędów pobudza roślinę do zagęszczania korony, dzięki czemu zyskuje ona pożądany, efektowny pokrój. Jednocześnie należy też dbać o usuwanie pędów wyrastających z podkładki (pnia) poniżej miejsca szczepienia korony. Zaniechanie tego zabiegu, może doprowadzić do zaniku charakterystycznej piennej formy.

Cięcie roślin ozdobnych. Jak przycinać krzewy ozdobne, róże, pnącza >>>

Jakie krzewy szczepione wybrać?

Różne gatunki i odmiany szczepionych krzewów osiągają od kilkudziesięciu centymetrów do 2 metrów i w tej grupie na uwagę zasługują między innymi:

 • magnolia purpurowa 'Nigra', magnolia 'Susan', magnolia gwiaździsta 'Rosea',
 • wierzby, np. 'Hakuro Nishiki', 'Kilmarnock', 'Argentea',
 • róże szczepione na pniu – wiele odmian o zwisającej lub kulistej, zaokrąglonej koronie,
 • migdałek trójklapowy – zachwyca różowymi kwiatami wiosną; dzięki szczepieniu uzyskujemy zaokrągloną koronę i nieduże rozmiary,
 • klony palmowe – wiele odmian; polecane na zaciszne, półcieniste stanowiska,
 • kruszyna pospolita 'Asplenifolia' – szczepiona lub prowadzona w formie małego drzewka oryginalny krzew; uwagę zwracają bardzo wąskie liście z nieregularnie pofalowanym brzegiem, co nadaje tej roślinie oryginalny, „bambusowaty” wygląd,
 • bzy – lilaki oraz lilak Meyera – miniaturowy gatunek o drobnych liściach i kwiatach oraz zaokrąglonej koronie,
 • karagany,
 • bez czarny i bez koralowy,
 • trzmieliny,
 • Jałowce płożące,
 • wawrzyn szlachetny (laur),
 • azalie.

Krzewy na pniu prowadzone „na jeden pień”

W bardzo podobny sposób można uformować krzewy przez systematyczne przycinanie. Jeśli wybierzemy (już we wczesnej fazie wzrostu) okaz, który wyróżnia się wyraźnie dominującym pędem, można wyprowadzić go na główny pień, usuwając inne, słabsze pędy i pozostawiając koronę w jego górnej części. Przez kolejne lata, starannie przycinana i formowana korona takiego krzewu może stworzyć roślinę stylizowaną na szczepioną na pniu.

W taki sposób można uformować np. jałowce (szczególnie odmiany płożące), sosny, hortensje krzewiaste, żywotniki (tuje), cyprysiki, krzewuszki, forsycje. Uzyskujemy w ten sposób (bez szczepienia) ciekawy okaz w formie kulistej lub parasolowatej na jednym pniu, ale musimy pamiętać, że roślina taka nadal będzie przyrastać i będzie wymagała stałej pielęgnacji i formowania.

Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE