Krzewuszka cudowna – sprawdź co robić, by co roku zachwycała obfitym kwitnieniem

2023-05-31 8:12

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) należy do najpopularniejszych krzewów liściastych o ozdobnych kwiatach. Podpowiadamy jak uprawiać krzewuszkę w ogrodzie. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę?

Spis treści

  1. Krzewuszka - ozdobne kwiaty i liście
  2. Uprawa krzewuszki – wymagania
  3. Z czym sadzić krzewuszkę?
  4. Co zrobić, by krzewuszka cudowna obficie kwitła?
  5. Krzewuszka cudowna
  6. Odmiany krzewuszki cudownej
  7. Dlaczego krzewuszka nie kwitnie?

Krzewuszka cudowna lub inaczej wajgela cudowna (łac. Weigela florida) to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, zakwitających w ogrodach późną wiosną i wczesnym latem. Krzew ma zazwyczaj wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój i – w zależności od odmiany – dorasta od 0,5 do 2–3 m wysokości.

Krzewuszka - ozdobne kwiaty i liście

Późną wiosną (w maju i czerwcu) na sztywnych pędach krzewuszki rozwijają się liczne, dzwonkowate kwiaty, które niemal całkowicie pokrywają ubiegłoroczne gałązki. Krzewuszka kwitnie na pędach zeszłorocznych. Kwiaty krzewuszek - jej największa ozdoba - są najczęściej jasno- lub ciemnoróżowe, ale mogą być też czerwone, liliowe lub białe. Dodatkową ozdobą krzewuszki są jego liście, które u odmian mogą być nie tylko zielone, ale też zielone z białym obrzeżem, czerwonobrązowe, w kolorze cappuccino lub zielonożółte.

Uprawa krzewuszki – wymagania

Krzewuszka cudowna to wspaniały i łatwy w uprawie krzew, ale jeśli ma bujnie kwitnąć każdego roku, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy oraz właściwe cięcie.

Stanowisko i podłoże dla krzewuszki. W ogrodzie krzewuszkę należy posadzić na żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej glebie oraz w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Odczyn gleby powinien być obojętny i lekko kwaśny. Dla krzewuszki odpowiednie stanowisko uprawy jest szczególnie ważne, gdyż wiele jej odmian nie jest dostatecznie odpornych na niskie temperatury. Roślina nie toleruje również cienia ani suszy, dlatego nie powinna być sadzona na glebach lekkich ani pod gęstymi koronami drzew.

Wejgela w mroźne zimy może przemarzać. Młode krzewuszki trzeba okrywać na zimę - starsze zimują bez okrycia, choć w bardzo mroźne zimy mogą przemarzać; wtedy wiosną trzeba usunąć wszystkie przemarznięte pędy

Z czym sadzić krzewuszkę?

Krzewuszkę można uprawiać w ozdobnych grupach razem z innymi krzewami, takimi jak: jaśminowiec, kalina, żylistek, kolkwicja. Krzewuszka dobrze wygląda również w sąsiedztwie roślin o barwnym ulistnieniu, a po przekwitnięciu może być tłem dla kwitnących latem bylin. Doskonale sprawdza się również jako soliter, posadzony na tle trawnika lub ściany budynku.

Przeczytaj też:

Co zrobić, by krzewuszka cudowna obficie kwitła?

Na właściwym stanowisku krzewuszka z reguły kwitnie niezawodnie każdego roku, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie cięcie, kwitnienie będzie bardziej obfite, a krzew uzyska ładny i gęsty pokrój.

  • Pierwsze cięcie krzewuszki wykonujemy zaraz po posadzeniu rośliny (na ogół wczesną wiosną). Zabieg ma na celu pobudzenie młodych pędów do rozkrzewiania się, dlatego powinien być dość radykalny (wszystkie gałązki skracamy o połowę).
  • W kolejnych latach cięcie należy wykonywać już po przekwitnieniu krzewu, przycinając pędy z przekwitłymi kwiatami tuż nad niżej położonymi, młodymi pędami tegorocznymi, które zawiążą kwiaty w kolejnym roku.
  • Jeśli krzew jest nadmiernie zagęszczony, można również skrócić starsze gałęzie o połowę oraz wyciąć u podstawy wszystkie pędy zbyt słabe, zdeformowane, najstarsze lub nadmiernie rozrośnięte.
Krzewuszka cudowna
Autor: www.thinkstockphotos.com Krzewuszka cudowna
Warto wiedzieć

Krzewuszka cudowna

  • jest mało podatna na choroby i ataki szkodników;
  • kwiaty pojawiają się na jej pędach jednorocznych;
  • aby kwitła obficie, należy co roku, tuż po przekwitnięciu, przycinać pędy, a te najstarsze (najsłabiej kwitnące) skracać lub usuwać;
  • młode krzewuszki trzeba okrywać na zimę - starsze zimują bez okrycia, choć w bardzo mroźne zimy mogą przemarzać; wtedy wiosną trzeba usunąć wszystkie przemarznięte pędy;
  • krzewuszkę można sadzić wraz z innymi, równie wcześnie kwitnącymi krzewami, takimi jak: jaśminowiec, kalina, żylistek, kolkwicja; kwitnąca krzewuszka dobrze wygląda również w sąsiedztwie roślin o barwnym ulistnieniu, a po przekwitnięciu może być tłem dla kwitnących latem bylin.

Odmiany krzewuszki cudownej

  • Krzewuszka cudowna 'Purpurea' - odmiana niższa i słabiej rosnąca, liście małe, czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoróżowe.
  • Krzewuszka cudowna 'Nana Purpurea' - kwiaty i liście jak u odmiany 'Purpurea', wzrost karłowy do 1,5 m.
  • Krzewuszka cudowna 'Variegata' - atrakcyjna odmiana o żółtoobrzeżonych liściach, kwiaty bladoróżowe.
  • Krzewuszka cudowna 'Versicolor' - barwa kwiatów zmienia się w miarę rozkwitania od ciemnoróżowych do kremowych.
  • Krzewuszka cudowna 'Rumba' - kwiaty bordowe, wzrost karłowy.

Dlaczego krzewuszka nie kwitnie?

Przyczyną braku kwitnienia może być zbyt zacienione stanowisko, nadmierne nawożenie, sposób w jaki została rozmnożona (te pozyskane z nasion rozpoczynają kwitnienie później niż te pozyskane z sadzonek pędowych). Jeśli krzewuszka rośnie w miejscu nieosłoniętym i nie była okryta na zimę, pąki kwiatowe mogły przemarznąć.

Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany