Krzewuszka cudowna – uprawa. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę

2021-04-15 9:12
Krzewuszka cudowna
Autor: www.thinkstockphotos.com Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna (Weigela Florida) należy do najpopularniejszych krzewów liściastych o ozdobnych kwiatach sadzonych w ogrodach i parkach. Podpowiadamy jak uprawiać krzewuszkę w ogrodzie.

Krzewuszka cudowna lub inaczej wajgela cudowna (łac. Weigela florida) to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, zakwitających w ogrodach późną wiosną i wczesnym latem. Krzew ma zazwyczaj wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój i – w zależności od odmiany – dorasta od 0,5 do 2–3 m wysokości.

>>Przeczytaj też:

Krzewuszka - ozdobne kwiaty i liście

Późną wiosną (w maju i czerwcu) na sztywnych pędach krzewuszki rozwijają się liczne, dzwonkowate kwiaty, które niemal całkowicie pokrywają ubiegłoroczne gałązki. Kwiaty krzewuszek - jej największa ozdoba -są najczęściej jasno- lub ciemnoróżowe, ale mogą być też czerwone, liliowe lub białe. Dodatkową ozdobą krzewuszki są jego liście, które u odmian mogą być nie tylko zielone, ale też zielone z białym obrzeżem, czerwonobrązowe, w kolorze cappuccino lub zielonożółte.

>>Nie przegap: Najciekawsze krzewy o kolorowych liściach polecane na żywopłoty >>>

Uprawa krzewuszki – wymagania

Krzewuszka cudowna to wspaniały i łatwy w uprawie krzew, ale jeśli ma bujnie kwitnąć każdego roku, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy oraz właściwe cięcie.

Stanowisko i podłoże dla krzewuszki. W ogrodzie krzewuszkę należy posadzić na żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej glebie oraz w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Dla krzewuszki odpowiednie stanowisko uprawy jest szczególnie ważne, gdyż wiele jej odmian nie jest dostatecznie odpornych na niskie temperatury. Roślina nie toleruje również cienia ani suszy, dlatego nie powinna być sadzona na glebach lekkich ani pod gęstymi koronami drzew.

Krzewuszkę można uprawiać w ozdobnych grupach razem z innymi krzewami. Doskonale sprawdza się również jako soliter, posadzony na tle trawnika lub ściany budynku.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie. Krótki poradnik sadzenia

Krzewuszka - co zrobić, by obficie kwitła

Na właściwym stanowisku krzewuszka z reguły kwitnie niezawodnie każdego roku, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie cięcie, kwitnienie będzie bardziej obfite, a krzew uzyska ładny i gęsty pokrój.

 • Pierwsze cięcie krzewuszki wykonujemy zaraz po posadzeniu rośliny (na ogół wczesną wiosną). Zabieg ma na celu pobudzenie młodych pędów do rozkrzewiania się, dlatego powinien być dość radykalny (wszystkie gałązki skracamy o połowę).
 • W kolejnych latach cięcie należy wykonywać już po przekwitnieniu krzewu, przycinając pędy z przekwitłymi kwiatami tuż nad niżej położonymi, młodymi pędami tegorocznymi, które zawiążą kwiaty w kolejnym roku.
 • Jeśli krzew jest nadmiernie zagęszczony, można również skrócić starsze gałęzie o połowę oraz wyciąć u podstawy wszystkie pędy zbyt słabe, zdeformowane, najstarsze lub nadmiernie rozrośnięte.

Przeczytaj też: Cięcie krzewuszki. Kiedy i jak ciąć krzewuszkę cudowną? >>>

Warto wiedzieć

Krzewuszka cudowna

 • jest mało podatna na choroby i ataki szkodników;
 • kwiaty pojawiają się na jej pędach jednorocznych;
 • aby kwitła obficie, należy co roku, tuż po przekwitnięciu, przycinać pędy, a te najstarsze (najsłabiej kwitnące) skracać lub usuwać;
 • młode krzewuszki trzeba okrywać na zimę - starsze zimują bez okrycia, choć w bardzo mroźne zimy mogą przemarzać; wtedy wiosną trzeba usunąć wszystkie przemarznięte pędy;
 • krzewuszkę można sadzić wraz z innymi, równie wcześnie kwitnącymi krzewami, takimi jak: jaśminowiec, kalina, żylistek, kolkwicja; kwitnąca krzewuszka dobrze wygląda również w sąsiedztwie roślin o barwnym ulistnieniu, a po przekwitnięciu może być tłem dla kwitnących latem bylin.

Odmiany krzewuszki cudownej

 • Krzewuszka cudowna 'Purpurea' - odmiana niższa i słabiej rosnąca, liście małe, czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoróżowe.
 • Krzewuszka cudowna 'Nana Purpurea' - kwiaty i liście jak u odmiany 'Purpurea', wzrost karłowy do 1,5 m.
 • Krzewuszka cudowna 'Variegata' - atrakcyjna odmiana o żółtoobrzeżonych liściach, kwiaty bladoróżowe.
 • Krzewuszka cudowna 'Versicolor' - barwa kwiatów zmienia się w miarę rozkwitania od ciemnoróżowych do kremowych.
 • Krzewuszka cudowna 'Rumba' - kwiaty bordowe, wzrost karłowy.
Krzewuszka
Autor: GettyImages Aby krzewuszka cudowna bujnie kwitła każdego roku, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy oraz właściwe cięcie
Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE