Cięcie krzewuszki. Kiedy i jak ciąć krzewuszkę cudowną?

2019-07-08 8:23 Michał Mazik

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) ze względu na łatwość uprawy, atrakcyjne ulistnienie i obfite kwitnienie jest często sadzona w polskich ogrodach. Aby krzewuszka dobrze rosła i obficie kwitła, konieczne jest jej regularne przycinanie. Podpowiadamy kiedy i jak ciąć krzewuszkę.

Krzewuszka to rozłożysty krzew ozdobny osiągający zwykle około 2 m wysokości. Przez cały sezon wegetacyjny ozdobą krzewuszki są liście - u podstawowego gatunku zielone, u odmian różnobarwne, na przykła z obrzeżami. Krzewuszka kwitnie późną wiosną - w maju i czerwcu. Jej kwiaty są dzwonkowate, zazwyczaj jasno- lub ciemnoróżowe, choć w sprzedaży dostępne są także odmiany kwitnące na czerwono i biało.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Polecane odmiany krzewuszki cudownej oraz krzewuszki mieszańcowej

Wśród licznych odmian krzewuszekna uwagę zasługują:

 • 'Alexandra' - odmiana o różowych kwiatach i ciemnych liściach, przebarwiających się na ciemnoczerwono lub brązowo;
 • 'Bristol Snowflake' - atrakcyjna odmiana „rozjaśniająca” krzewiaste kompozycje, kwitnie na biało;
 • 'Nana Purpurea' – odmiana karłowa dorastająca do 1 m wysokości, ma brązowo-czerwone liście i intensywnie różowe kwiaty. Kwitnie nieco później – na przełomie czerwca i lipca;
 • 'Variegata' - odmiana o jasnoróżowych kwiatach i liściach zielonych z białymi obrzeżami;
 • 'Styriaca' – odmiana o silnym wzroście (dorasta do około 2,5 m wysokości), rozłożystym pokroju, sztywnych i wzniesionych pędach. Kwitnie na różowo;
 • 'Abel Carriere' - mieszaniec o dużych różowo-czerwonych kwiatach;

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych krzewów liściastych do ogrodu

 • 'Fiesta'- odmiana kwitnąca na czerwono;
 • 'Looymansii Aurea' – odmiana o liściach zielono-żółtych, czasem z czerwonymi brzegami;
 • 'Rubidor' - odmiana o atrakcyjnych bordowych kwiatach i liściach przebarwiających się na żółto;
 • 'Victoria' – odmiana o purpurowoczerwonych kwiatach i brązowoczerwonych liściach;
 • 'Black and White' – odmiana o kontrastowych ciemnych liściach i jasnych kwiatach;
 • 'Verweig' – odmiana o wielobarwnych liściach (zielono-różowo-białych).

Dlaczego należy ciąć krzewuszki?

Regularne, coroczne cięcie krzewuszek pomaga utrzymać atrakcyjny, zwarty pokrój krzewu oraz zwiększa szansę na obfite kwitnienie. Sporadycznie zabieg wykonuje się również po to, aby ochronić krzewuszki przez chorobami i szkodnikami (ewentualnie zniwelować straty wywołane patogenami). Co kilka lat roślinę powinno się dodatkowo odmłodzić.

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne – cięcie. Terminy przycinania: wiosna i lato

Cięcie krzewuszki - kiedy i jak przycinać krzewy?

Cięcie krzewuszki wykonuje się po kwitnieniu rośliny. To istotne, gdyż praca wykonana w niewłaściwym terminie może bardziej roślinie zaszkodzić niż pomóc (krzewy mogą nadmiernie rozrastać się, słabo kwitnąć lub stać się podatne na niekorzystne czynniki – mróz, szkodniki, choroby).

Krzewuszki - cięcie formujące. Wykonuje się je dla utrzymania prawidłowego pokroju i obfitego kwitnienia. Pierwszy zabieg jest niezbędny tuż po posadzeniu krzewu. Wszystkie pędy skraca się wtedy o połowę, aby pobudzić krzewienie. U starszych okazów przycina się tegoroczne pędy, na których znajdowały się kwiaty. W praktyce oznacza to około 1/3 długości. Silniejsze cięcie można wykonać od góry, mniej intensywne na bokach.
Krzewuszki - cięcie sanitarne. Wykonuje się je w razie wystąpienia problemu, np. gdy krzew został uszkodzony przez mróz lub porażony chorobą grzybową. Należy wtedy usunąć wszelkie pędy słabe, uszkodzone, uschnięte i odbiegające pod różnym względem od normy. Warto także przyciąć gałązki wrastające do wnętrza korony, które niepotrzebnie ją zagęszczają, a nie mają walorów dekoracyjnych. Wszelkie martwe pędy można usuwać wczesną wiosną, żywe – wyłącznie po kwitnieniu.
Krzewuszki - strzyżenie na żywopłot. Pędy przycina się w taki sposób, aby utrzymać zwarty, kompaktowy pokrój krzwu. W szczególności należy skracać gałęzie nadmiernie rozrastające się na boki i do góry. Trzeba jednocześnie zdać sobie sprawę, że krzewuszka uprawiana na żywopłoty kwitnie znacznie gorzej niż ta wolno rosnąca.
Krzewuszki - cięcie odmładzające. W przypadku krzewów zaniedbanych i starszych co kilka lat warto usunąć kilka najstarszych pędów. Krzewuszka co prawda w przyszłym sezonie będzie słabo kwitła (lub nie zakwitnie), ale już w kolejnych latach odzyska swój atrakcyjny wygląd.

Kwitnienie krzewuszki można pobudzić także przez stosowanie nawozów ze zwiększoną ilością fosforu, a ponadto potasu i mikroelementów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE