Jak formować rośliny. Cięcie i formowanie krzewów

2010-07-08 2:00 Anna Skórkowska

Cięcie i formowanie krzewów nie jest łatwe. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę ile pracy wymaga wydobycie z rośliny określonego kształtu. Formowanie roślin<: to przyciananie, układanie młodych pędów, naginanie... A wszystko by stworzyć formę, która łączyłaby naturalny urok rośliny z geometrią.

Amatorzy prac ogrodowych mogą samodzielnie nadać roślinie oryginalny kształt. Formowanie roślin wymaga cierpliwości i systematyczności. Warto zadać sobie taki trud, zwłaszcza, że oprócz samych walorów estetycznych rośliny formowane mogą utrzymywać wyznaczone rozmiary przez wiele lat, co ma znaczenie zwłaszcza w małych ogrodach. Radzimy, jak formować krzewa i drzewy w ogrodzie.

Formowanie roślin: krzewy

Nie wszystkie drzewa i krzewy dobrze znoszą formowanie. Żeby podjęty wysiłek formowania roślin przyniósł oczekiwane efekty, trzeba wybrać odpowiednią roślinę. Sprawdź, jakie krzewy można formować: cięcie krzewów.
Drzewa i krzewy liściaste rosną szybciej od iglaków i dlatego wymagają intensywniejszego przycinania. Nawet starsze gałęzie wytwarzają po przycięciu dużo nowych pędów. Dzięki temu łatwo można skorygować kształt rośliny, gdy któryś pęd ulegnie uszkodzeniu (na przykład przemarznie) i konieczne jest jego usunięcie. Dobrze znoszą formowanie takie krzewy jak: buk pospolity, bukszpan wieczniezielony (zimozielone liście), głóg jednoszyjkowy, grab pospolity, irga błyszcząca, klon polny, ligustr pospolity (w ciepłe zimy jego liście mogą nie opadać), lipa drobnolistna, pęcherznica kalinolistna.

Formowanie roślin: szablony

Przy formowaniu krzewów warto posługiwać się szablonem wykonanym z drewnianych listewek lub bambusowych palików albo konstrukcją z prętów metalowych. Szablon nakłada się na roślinę i odpowiednio przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Czasami, by osiągnąć ciekawą formę, przygina się gałęzie i mocuje je odciągami ze sznurka. W puste miejsca, kieruje się młode pędy. Część niedoświetlonych i gorzej rosnących pędów z wnętrza rośliny można wycinać. Pozwoli to lepiej rosnąć pędom zewnętrznym.

Formowanie i cięcie krzewów

Jeżeli bryła, w jaką zostanie uformowana roślina, ma "siedzieć" na ziemi, trzeba wykonać pierwsze cięcie krzewów na wysokości 20 cm nad powierzchnią gruntu. Spowoduje ono silne rozkrzewienie i zagęszczenie rośliny u nasady. Krzewy sadzone z odkrytymi korzeniami tnie się w marcu, a sadzone jesienią – dopiero wiosną następnego roku, bo przycięte rośliny gorzej zimują. Rośliny sadzone w lecie z bryłą ziemi także trzeba przyciąć, nie później jednak niż w lipcu, a jeśli zostały posadzone późnym latem – dopiero wiosną następnego roku.
Żeby formowana roślina ładnie się zagęściła, trzeba skracać jej pędy przez kilka pierwszych lat 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym (zależnie od siły wzrostu nowych pędów). Po osiągnięciu przez roślinę planowanego kształtu należy ją przycinać w miarę potrzeb. Ostatnie przycinanie pędów powinno być wykonane nie później niż na początku września. Jeśli pędy zostaną przycięte zbyt późno, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć. Pędy należy skracać o połowę, a gdy roślina nieco się zagęści – o jedną trzecią ich długości. Gdy roślina osiągnie pożądany kształt i wielkość, można skracać prawie cały jednoroczny przyrost.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

bardzo proszę o poradę jak uformować spiralę - podstaw. zasady. Próbowałam coś wyszukać w necie ale marny efekt. Formowałam przy pomocy sznurka, ale nie wychodzi, może moja tuja nie była za gęsta.

Sylwia
|

a czy ktos wie gdzie można kupić gotowe rózne stelaże do formatowania iglaków np. w formie kupi czy sporali??

agata
|

exstra to jest to co lubie ichcial bym tak sobie poprzecinaxc wogrodzie poformowc iglaki

Anonymous
|

piekne jak przycinałas ta sosne

6789658
|

MOZE BYĆ ALE BRAK W NIM SPONTANIZMU JA BYM PREFEROWAŁA WIĘCEJ BUKSZPANU I IGLAKÓW GDYZ OZDABIAJĄ ONE OGRÓD I DODAJĄ MU WIECEJ EN ERGII I SZALEŃSTWA

Anonymous
|

Ciekawy artykuł.Ja formuję bukszpan i iglaki.Mam kurczaka,wazon,spiralę z jałowca,kule,jedne geometryczne(podobne jak na zdj.z prawej).Obecnie prowadzę zająca i bonsai z iglaków.