Cyprysik - najciekawsze gatunki i odmiany do uprawy w ogrodzie. Jakie wymagania mają cyprysiki?

2023-07-05 10:08

Cyprysiki to jedne z chętniej sadzonych w ogrodach iglaków. Cyprysik uprawa i prezentacja najciekawszych odmian, m.in. cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy - japoński.

Spis treści

  1. Jakie wymagania ma cyprysik?
  2. Jak rozmnażać cyprysiki?
  3. Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)
  4. Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)
  5. Cyprysik tępołuskowy (cyprysik japoński, Chamaecyparis obtusa)
  6. Cyprysik żywotnikowaty (Chamaecyparis thyoides)

Cyprysik to rodzaj roślin iglastych należących do rodziny cyprysowatych. Cyprysiki zwykle pochodzą z klimatu zbliżonego do umiarkowanego, dlatego mogą rosnąć również w naszym kraju. Nie wszystkie odmiany cyprysika są jednak dostatecznie odporne na niskie temperatury (np. cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy), dlatego najlepiej sadzić je w miejscach stosunkowo ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Czasem cyprysiki są mylone z cyprysami, ale mimo podobieństwa nazwy to całkiem inne rośliny. Czym różnią się cyprysy od cyprysików?

Jakie wymagania ma cyprysik?

Stanowisko dla cyprysika. Cyprysiki są roślinami dość wymagającymi: nie znoszą przesuszania podłoża, zasolenia gleby, zimnych wiatrów oraz zanieczyszczonego (cyprysik Lawsona) i suchego powietrza (cyprysik groszkowy).

Podłoże dla cyprysika. Cyprysik ma też spore wymagania glebowe. Cyprysiki dobrze rosną w świeżej, żyznej, zasobnej i stosunkowo wilgotnej glebie o obojętnym lub kwaśnym odczynie pH. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najbardziej odpornym na niesprzyjające warunki środowiskowe (w tym niskie temperatury i chwilową suszę) jest cyprysik żywotnikowaty.

W okresie Bożego Narodzenia w sprzedaży dostępne są cyprysiki w doniczce, które wykorzystuje się jako miniaturowe choinki.

Jak rozmnażać cyprysiki?

Cyprysiki najlepiej rozmnażać z nasion (wymagają stratyfikacji) oraz z sadzonek pędowych cyprysika, pobieranych wiosną lub jesienią. Cyprysik na miejsce stałe najlepiej wysadzać wczesną wiosną (po przymrozkach), kiedy rozpoczyna wegetację. Sadzonki cyprysika będą wtedy miały czas na zaadoptowanie się w nowych warunkach przed nastaniem upalnego lata i mroźnej zimy.

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)

Wśród wielu odmian cyprysika Lawsona, na uwagę zasługują: 'Argenteovariegata' (białe przebarwienia), 'Alumigold', 'Columnaris', 'Golden Wonder', 'Mini Globus' (odmiana cyprysika o pokrój kulistym, łuski niebieskozielone), 'Ivonne' (cyprysik o złocistożółtych łuskach), 'Stardust', 'Pygmaea Argentea' (niski cyprysik o kulistym pokroju i żółtych końcach łusek), 'Pembury Blue' (cyprysik o srebrzystoniebieskim zabarwieniu łusek), Imbricata Pendula' (długie, płaczące pędy).

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)

Cyprysik groszkowy:  'Aureovariegata' (cyprysik o żółtych przebarwieniach), 'Filifera Aurea Nana' (cyprysik odmiana niska, o nitkowatych pędach i żółto zabarwionych łuskach) oraz podobna do niej, ale o wyższym wzroście odmiana cyprysika 'Filifera Aurea', 'True Blue' (cyprysik odmiana niska, o srebrzystoniebieskich łuskach), 'Nana' (kulista, karłowa), 'Squarrosa'.

Cyprysik tępołuskowy (cyprysik japoński, Chamaecyparis obtusa)

Cyprysik tępołuskowy (inaczej cyprysik japoński): 'Nana Aurea' (karłowa odmiana cyprysika), 'Tsatsumi Gold', 'Nana Gracilis', 'Aurora', 'Golden Ceramic'.

Cyprysik żywotnikowaty (Chamaecyparis thyoides)

Cyprysik żywotnikowaty: odmiany 'Andelyensis', 'Top Point', 'Rubicon'.

Poznaj też cyprysik nutkajski.

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Nasi Partnerzy polecają