Cyprysik w doniczce - super pomysł na miniaturową choinkę

2022-11-30 15:02
Choinka w doniczce - jak wybrać, gdzie kupić, co zrobić po świetach
Autor: Getty Images Cyprys w doniczce pełni rolę miniaturowej choinki

Czy choinka z cyprysika to dobry pomysł? Cyprysiki uprawiane w doniczkach można z powodzeniem traktować jako choinki. Podpowiadamy kiedy kupić choinkę z cyprysika, jak ją pielęgnować w domu i czy można potem cyprysika z donicy posadzić w ogrodzie. Cyprysiki w doniczkach – miniaturowe choinki.

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Często już na początku grudnia rozglądamy się za najlepszym bożonarodzeniowym drzewkiem do naszego domu. Jeśli mamy w mieszkaniu dostatecznie dużo miejsca, zwykle decydujemy się na okazałe, rozłożyste choinki. Gdy jednak nie mamy gdzie ustawić tak dużych drzewek, chętnie sięgamy po miniaturowe wersje doniczkowe choinki, na przykład cyprysiki w doniczkach.

Spis treści

  1. Cyprysiki w doniczkach – miniaturowe choinki
  2. Choinka z cyprysika w donicy: gdzie kupować
  3. Jak dbać o choinkę z cyprysika
  4. Jak zrobić z cyprysika choinkę?
  5. Choinka z cyprysika w doniczce: dalsza uprawa w ogrodzie

Cyprysiki w doniczkach – miniaturowe choinki

W roli miniaturowej choinki dobrze sprawdzają się niewielkie cyprysiki w doniczkach. Te iglaki często nie przekraczają 1 m wysokości, a do tego wyglądają bardzo atrakcyjnie. Ich dużą zaletą jest możliwość dalszej uprawy, o ile kupimy drzewko w dobrej kondycji i nie będziemy go zbyt długo przetrzymywać w mieszkaniu, gdzie panuje wysoka temperatura.

>>Przeczytaj też:

Choinka z cyprysika w donicy: gdzie kupować

Najlepiej kupić cyprysika w donicy w kwiaciarni lub w centrum ogrodniczym – w tych punktach sprzedaży oferowane są rośliny dobrej jakości. Kupowanie na targowisku jest dość ryzykowne. Wybierzmy cyprysik o żywej barwie igliwia i zdrowy. Nie decydujmy się na zakup, jeśli zauważymy na pędach brązowe plamy, obsychające gałązki lub odbarwione igły.

Bardzo ostrożnie podchodźmy również do iglaków, które zostały obficie spryskane rozmaitymi preparatami imitującymi śnieg bądź szron. Takie „dekoracje” nie tylko przykrywają wszelkie niedoskonałości, ale też są bardzo szkodliwe dla roślin.

>>Przeczytaj też: CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy

Jak dbać o choinkę z cyprysika

Aby cyprysik pozostał w dobrej kondycji przez okres Bożego Narodzenia, musimy trochę o niego zadbać. Po pierwsze, pamiętajmy o podlewaniu rośliny - ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra! (rośliny nie wolno przelewać).Nie stawiajmy cyprysika-choinki przy kaloryferze, bowiem zimą roślina woli, gdy jest jej chłodniej. Wybierzmy miejsce jasne, ale nienarażone na bezpośrednie promienie słoneczne (niewskazane jest np. południowe okno). Najlepiej ustawić cyprysika w pobliżu okna, pod którym nie ma grzejnika.

Jak zrobić z cyprysika choinkę?

Gałązki cyprysika są delikatne i giętkie, nie potrafią więc utrzymać ciężkich bombek, a nawet mogą się pod nimi załamać. Dlatego do dekoracji naszej miniaturowej choinki wybierzmy lekkie ozdoby. Mocując je uważajmy, by nie uszkodzić rośliny. Dobrym pomysłem jest oplecenie cyprysika LEDowymi, które nie emitują tyle ciepła co tradycyjne żaróweczki, a przez to nie przypalą delikatnych igiełek.

Choinka z cyprysika w doniczce: dalsza uprawa w ogrodzie

Wybierając cyprysika w doniczce, powinniśmy też zwrócić uwagę, z jakim gatunkiem cyprysika mamy do czynienia. Niektóre świąteczne miniaturki cyprysików będziemy bowiem mogli uprawiać w ogrodzie, inne natomiast trzeba będzie potraktować jak rośliny domowe.

Jeśli naszym drzewkiem jest jedna z odmian cyprysika Lawsona (np. ‘Ellwood's Gold’, ‘Blue Surprise’, ‘Elwoodii’), możemy posadzić ją wiosną w ogrodzie (odmiany te dorastają do około 3 m wysokości), pod warunkiem zapewnienia roślinie osłoniętego od wiatrów stanowiska i odpowiedniego podłoża. Musimy też pamiętać, że ten gatunek cyprysika nie jest w pełni mrozoodporny, więc w chłodniejszych rejonach kraju będzie wymagał zimowej osłony.

Kolejnym świątecznym drzewkiem jest popularny cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa) odmina ‘Goldcrest’. Ta roślina nie nadaje się już jednak do całorocznej uprawy w gruncie, na zewnątrz (w ogrodzie czy na tarasie) może przebywać tylko w okresie letnim, a na zimę trzeba ją wstawić do pomieszczenia chłodnego (o temperaturze około 10 st. C) i widnego.

Jak udekorować choinkę? Choinka w stylu skandynawskim

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE