Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie
Autor: Piotr Gorączko
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea Nana'.
Co to jest cyprys, jak wygląda cyprysik? Czym się różni cyprys od cyprysika? W świecie roślin nazwy sprawiają czasami kłopoty, czego dobrym przykładem są cyprysy i cyprysiki. Pozornie wydaje się, że to te same rośliny, ale czy tak jest naprawdę?
Cyprys i cyprysik mimo podobieństwa nazwy to całkiem różne rośliny. Wprawdzie cyprysy i cyprysiki należą do tej samej rodziny botanicznej cyprysowatych i mają nawet podobne, zimozielone, łuskowate ulistnienie, ale na tym ich podobieństwa właściwie się kończą.Cyprysiki to igalki chętnie wybierane do ogrodu.
Cyprys: odmiany cyprysa
Cyprysy są bowiem wysokimi drzewami (rzadziej krzewami), charakterystycznymi dla ciepłego klimatu śródziemnomorskiego i nie znoszą niskich temperatur. Dlatego cyprysy w Polsce można uprawiać wyłącznie w doniczkach. Poza tym cyprysy w przeciwieństwie do cyprysików, wydają duże, nawet 4 cm. szyszki i mają przylegające do pędów łuski. Najpopularniejszymi gatunkami cyprysów są:
- cyprys wieczniezielony (Cupressus sempervirens),
- cyprys wielkoszyszkowy (C. macrocarpa), nazywany też cyprysem kalifornijskim.
Cyprysik w ogrodzie: cyprysiki odmiany
Cyprysiki to z kolei najczęściej krzewy (rzadziej drzewa), które w naszym klimacie z powodzeniem mogą rosnąć w gruncie. Wprawdzie delikatniejsze gatunki cyprysika w czasie ostrych zim niekiedy przemarzają, ale można temu zapobiec okrywając rośliny włókniną lub sadząc w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych. Cyprysiki podobnie jak cyprysy, wydają szyszki, są one jednak bardzo małe i zwykle nie przekraczają kilku milimetrów. Oba rodzaje można też odróżnić po typowym dla większości cyprysików srebrzystym, woskowatym wzorze na spodniej stronie łusek (z wyjątkiem cyprysika tępołuskowego) oraz przewieszających się wierzchołkach pędów i lekko odstających łuskach (charakterystyczne cechy wielu cyprysików). W uprawie spotyka się kilka gatunków cyprysika (cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy, cyprysik groszkowy, cyprysik żywotnikowaty) oraz ogromną liczbę odmian, różniących się wzrostem, barwą igieł oraz pokrojem. Należy jednak pamiętać, że cyprysiki to iglaki dość wymagające. Zwykle cyprysik nie toleruje suszy i oczekuje dostatecznie żyznego, obojętnego lub kwaśnego podłoża. Niektóre gatunki cyprysika są też wrażliwe na miejskie zanieczyszczenia.