Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

2018-11-02 13:44 na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Trzmielina oskrzydlona, Fortune'a, pospolita to najpopularniejsze gatunki trzmieliny (łac. Euonymus) sadzone w ogrodach. Dekoracyjne u trzmielin są głownie liście - u niektórych gatunków jesienią pieknie się przebarwiają.

Trzmieliny rosną dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej, czyli na terenach naszej strefy klimatycznej, co wpływa na dobrą aklimatyzację tych roślin na terenie Polski. Dekoracyjnym elementem trzmielin są ich liście i owoce. Liście niektórych gatunków pięknie przebarwiają się jesienią.
Uprawa trzmielin nie jest trudna. Rośliny preferują gleby żyzne, próchniczne, szybko nagrzewające się i dostatecznie wilgotne, a stanowiska od lekko słonecznych do półcienistych, ale dobrze znoszą także zacienienie. Wiele gatunków trzmieliny odznacza się dużą wytrzymałością na mrozy.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Wybrane gatunki trzmieliny

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) – zimozielony, pnący krzew o silnym wzroście i liściach niezbyt dużych, owalnych, różnej barwy zależnej od odmiany. Znakomita roślina okrywowa tworząca zwarte kobierce. Najbardziej znane odmiany trzmieliny Fortune’a to: ‘Emerald Gaiety’ o liściach ciemnozielonych z białym brzegiem; ‘Sunshine’ o liściach jasnozielonych z szerokim, intensywnie żółtym obrzeżeniem (im bardziej słoneczne stanowisko, tym liście tej odmiany mocniej się przebarwiają); ‘Sunspot’ o liściach drobno piłkowanych, skórzastych, ciemnozielonych z żółtym, wąskim paskiem na środku.

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) – gęsty, szeroki krzew, dorastający do 2 m wysokości, o czerwonych owocach i liściach przebarwiających się jesienią na czerwono. Najbardziej znana odmiana trzmieliny oskrzydlonej to ‘Compactus’ – krzew o zaokrąglonym kształcie, zwarty, dorastający do 1 m wysokości, o liściach intensywnie przebarwiających się na różne odcienie czerwieni; świetnie nadaje się do przydomowych, małych ogrodów.

Trzmielina pospolita
(Euonymus europaeus) – choć nie rozpowszechniona w ogrodach, to z pewnością zasługuje na większą uwagę ze względu choćby na ozdobne owoce o kolorze różowym lub czerwonym, dojrzewające we wrześniu i październiku. Najbardziej znaną odmianą trzmieliny pospolitej jest ‘Red Cascade’, która swoją nazwę zawdzięcza liściom przebarwiającym się jesienią kolor szkarłatny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE