Pomysł na ozdobny warzywnik w ogrodzie: kwiaty i warzywa obok siebie

2018-06-11 13:41 Anna Skórkowska
warzywnik
Autor: www.thinkstockphotos.com Pomysł na przydomowy warzywnik: warzywa obok kwiatów

Ciekawym pomysłem na przydomowy warzywnik jest stworzenie zakątka, w którym obok różnych gatunków warzyw posadzone są rośliny ozdobne. Zamiast wysiewać i sadzić warzywa na nudnych grządkach w równo wyznaczonych rzędach, zróbmy dekoracyjny warzywnik, w którym kwiaty i warzywa rosną obok siebie.

Wiele roślin warzywnych nie tylko dostarcza pożywienia, ale także same w sobie są bardzo dekoracyjne. Warto wykorzystać tę ich cechę i połączyć je w jedym miejscu z roślinami typowo ozdobnymi. Stwórzymy tym samym niebanalny ozdobny warzywnik, gdzie rośliny ozdobne będą przeplatać się z jadalnymi.

Ozdobny warzywnik w ogrodzie

Taki warzywnik nie będzie się składał z równiutkich, nudnych grządek. Będzie zapewniał rozrywkę i cieszył urodą. Mogą powstać wspaniałe kompozycje z najpiękniejszych roślin użytkowych o:

  • barwnych liściach: odmiany sałaty, kapusty, kalarepy, jarmużu, buraka liściowego, rabarbaru;
  • efektownych kwiatach: odmiany cukinii, kalafiora, fasoli);
  • atrakcyjnych owocach: ogórki, różnobarwne pomidory, odmiany fasoli o kolorowych strąkach, dynie, kabaczki, patisony.

Pięknie będą się prezentować także rozmaite zioła i rośliny przyprawowe (w sprzedaży są dostępne odmiany szałwii, mięty, bazylii, tymianku o barwnych lub pstrych liściach, a przy tym obficie kwitnące). Przyda się też pierzasty koper, wyniosły lubczyk oraz doskonałe na obwódki karbowana pietruszka naciowa i majeranek. A między nimi nasturcje i nagietki, kosmos podwójnie pierzasty, aksamitki i rumianek lekarski.

Warzywami i ziołami możemy też uzupełniać rabaty ozdobne, tworzyć z nich barwne kompozycje, wymieszać je na rabatach jak w wiejskich ogródkach, założyć z nich stylizowany ogród warzywny na wzór dawnych ogrodów kwaterowych, które towarzyszyły dworom szlacheckim, czy wreszcie zbudować podniesione grządki jak w ogrodzie królowej Bony.

Kwiaty rosnące między warzywami pełnią ważną funkcję, bowiem przywabiają owady zapylające (pszczoły, trzmiele), przyczyniając się pośrednio w ten sposób do zwiększenia plonów warzyw, których częśćią jadalną sa owoce (pomidory, fasola, ogórki i inne warzywa dyniowate).

warzywnik
Autor: www.thinkstockphotos.com Pomysł na przydomowy warzywnik: warzywa obok kwiatów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE