Kalarepa w przydomowym warzywniku. Uprawa kalarepy w ogrodzie
Kalarepa to warzywo o niskich wymaganiach cieplnych, w dodatku ma krótki okres wegetacyjny. Dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w przydomowym warzywniku jako przedplon lub poplon. Jak uprawiać kalarepę, by uzyskać zadowalający plon?
Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej, u której częścią jadalną jest charakterystyczne kulisto spłaszczone zgrubienie pędowe o zielonej lub fioletowej barwie. Warzywo jest gatunkiem łatwym w uprawie. Plon udaje się uzyskać nawet osobom początkującym.
Spis treści
- Kalarepa - podstawowe wymagania uprawowe
- Produkcja rozsady kalarepy i sadzenie
- Uprawa kalarepy - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
- Problemy w uprawie kalarepy
Kalarepa - podstawowe wymagania uprawowe
Kalarepa ma niskie wymagania cieplne. Dobrze rośnie w temp. 12-18 st. C w ciągu dnia i 8-10 st. C w nocy. Nasiona optymalnie kiełkują w temperaturze 14 st. C. Temperatura uprawy nie powinna na dłużej spadać poniżej 6 st. C, gdyż powoduje to obniżanie jakości plonu, a także wykształcanie kwiatostanów.
Kalarepę uprawia się w miejscach słonecznych. Jest wymagająca pod tym względem, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze o pH=6,0-7,0. W roku poprzedzającym uprawę warto wymieszać je z obornikiem (0,5kg na 10m2).
Produkcja rozsady kalarepy i sadzenie
Rozsadę kalarepy możemy przygotować samodzielnie. Nasiona kalarepy wysiewamy w pojemnikach z żyznym podłożem ustawionych w chłodnym pomieszczeniu lub w tunelach foliowych już od 20 lutego (do 31 marca). Wtedy kalarepę wysadza się w kwietniu (na początku lub końcu miesiąca w zależności od terminu siewu). Kolejny termin siewu to 1-30 czerwca (sadzenie na przełomie lipca i sierpnia). Nasiona sieje się na głębokość 1-1,5 cm. Kiełkują szybko, zwykle po 5-10 dniach od wysiewu.
Gdy sadzonki kalarepy mają dwa tygodnie zaleca się je przepikować. Dobrze wykształcone sadzonki wykształcają 4-5 liści właściwych (dwa pierwsze to liścienie). Przed sadzeniem warto je przez 1-2 tygodnie zahartować wynosząc na zewnątrz w ciepłe dni i chowając na noc (lub przy zapowiadanych chłodach).
Kalarepę w miejscu docelowym sadzi się co 10-15 cm w rzędach oddalonych co 20-25 cm. Nadmierne zagęszczenie powoduje deformację zgrubień (są bardziej owalne). Dobrymi sąsiadami dla kalarepy są groch, rzodkiewka, por, sałata, burak ćwikłowy i endywia. Należy unikać towarzystwa innych przedstawicieli rodziny kapustnych. Kalarepa sprawdza się także w uprawie pojemnikowej.
Przeczytaj też: Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie >>>
Autor: GettyImages
Kalarepę uprawiamy w warzywniku np. w przygotowanych specjalnie skrzyniach
Uprawa kalarepy - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
Najważniejszy zabieg to podlewanie. Wykonuje się je w razie potrzeby, gdy podłoże wyschnie. O ile wiosną jest wykonywane sporadycznie, przy uprawie na zbiór późny wymagana jest regularność. Wilgotność podłoża powinna być utrzymywana na poziomie 75% (lekko wilgotne, ale nie mokre). Niedobór wody powoduje łykowatość zgrubienia i zmniejszenie plony. Jeśli zastosowano nawóz organiczny, dodatkowe dokarmianie nie jest potrzebne. W przeciwnym wypadku aplikuje się nawóz wieloskładnikowy o niskiej zawartości azotu (ma mniejsze wymagania względem tego pierwiastka od innych kapustnych). Regularnie należy zwalczać chwasty. Zaniedbanie, zwłaszcza w początkowej fazie uprawy kalarepy, może spowodować znaczne obniżenie plonu. Ponadto podłoże warto spulchniać. W międzyrzędziach można usypać warstwę ściółki, np. z nie pełni przerobionego kompostu. Kalarepę zbiera się, gdy zgrubienia osiągną średnicę 3-4cm (większość odmian).
Problemy w uprawie kalarepy
- Zahamowanie przyrostu zgrubienia – jest spowodowane utrzymującą się wysoką temperaturą (powyżej 22ºC), dodatkowo jest nasilone niedoborem wody i światła.Pękanie zgrubienia – jest często wynikiem długotrwale utrzymującej się deszczowej pogody.Na kalarepie występują te same szkodniki co na innych kapustnych. Ponadto dużym zagrożeniem są ślimaki. Wygryzają dziury na liściach, ogonkach i w zgrubieniu. Uszkodzone warzywo brązowieje i więdnie. W dzień ciężko je zauważyć, gdyż kryją się przed promieniami świetlnymi. Do zwalczania stosuje się różnorodne preparaty. Dobrym sposobem jest usypywanie barier. Można wykorzystać rozbite skorupki jaj lub mączkę bazaltową. To ochrona czasowa (co jakiś czas bariery trzeba uzupełniać „świeżym” materiałem). Dodatkowym atutem mączki bazaltowej jest skład – to nie tylko bariera utrudniająca dostęp do kalarepy, ale także cenny nawóz.
- Kalarepa to warzywo o specyficznym smaku, które może być spożywane na surowo lub dodawane do różnorodnych potraw. Jest niedoceniane – nie należy do podstawowych warzyw goszczących w polskich domach. Tymczasem roślina jest wartościowa, uniwersalna i łatwo można uzyskać z niej plon. Dzięki niskim wymaganiom cieplnym można lepiej wykorzystać warzywniak, gdyż uprawia się ją przed lub po plonie głównym.