Chamedora wytworna (palma koralowa, Chamaedorea elegans) - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Chamedora
Autor: Konrad Kalbarczyk Chamedora to efektowna roślina należąca do najpopularniejszych palm uprawianych w domach

Chamedora, czyli palma koralowa, to roślina doniczkowa o dekoracyjnym, pierzastym ulistnieniu. Jest jedną z najczęściej uprawianych w domach palm. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić palmie koralowej w domu, jak ją pielęgnować i rozmnażać.

Palmy to wspaniałe rośliny egzotyczne, kojarzące się z latem, słońcem i plażą. Większość z nich to duże, ciepłolubne drzewa, nie nadające się do uprawy ani w przydomowym ogródku ani w doniczce na parapecie. Jest jednak kilka gatunków, które osiągają mniejsze rozmiary i mogą być uprawiane w mieszkaniach. Należy do nich między innymi chamedora wytworna (chamedora wyniosła) nazywana też palmą koralową.

Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki >>>

Jak wygląda chamedora wyniosła?

Zaliczana do rodziny arekowatych chamedora (łac. Chamaedorea elegans), to niewysoka, elegancka palma, której ojczyzną są tropikalne lasy Meksyku i Gwatemali. W naturalnym środowisku roślina dorasta do 2-3 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1,5 m. wysokości.

Początkowo ma gęsty, krzaczasty pokrój i rozwija duże, parzystopierzaste, przewieszające się na końcach liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Z czasem jednak zaczyna coraz bardziej rosnąć w górę, ogałacając się z liści od dołu i tworząc smukły, wzniesiony, sztywny, zielony pęd, zwieńczony malowniczą, parasolowatą, rozłożystą koroną pierzastych, zielonych liści.

Choć to właśnie pokrój i liście stanowią największy walor dekoracyjny chamedory, roślina może też kwitnąć i to nawet w młodym wieku. Małe, żółte, niepozorne, kuliste kwiaty, zebrane w luźny, sztywny, wzniesiony, rozgałęziony kwiatostan, pojawiają się w kątach liści o różnych porach roku. Na pędach wyglądają jak drobne, zielonożółte koraliki (stąd prawdopodobnie zwyczajowa nazwa rośliny – palma koralowa), mimo to nie są szczególnie ozdobne, dlatego lepiej jest je usuwać, aby bez potrzeby nie wyczerpywały rośliny.

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Wymagania uprawowe chamedory

Chamedora wytworna to jednak nie tylko wyjątkowo atrakcyjna, ale też łatwa w uprawie roślina. Z racji swojego pochodzenia, przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (20-22°C) i jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Preferuje też przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne podłoże. Nie lubi przesuszania (wtedy końcówki jej liści zasychają), ani zalania, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie. Roślinę powinno się też systematycznie spryskiwać wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz (szczególnie zimą), gdyż źle znosi suche powietrze. W pomieszczeniach gdzie powietrze jest ciepłe i przesuszone, chamedora bardzo często pada ofiarą przędziorków, a końce jej liści brzydko zasychają.

Palma przez cały rok może stać w mieszkaniu, gdyż zimą nie wymaga specjalnego okresu spoczynku, mimo to lepiej będzie rosła, jeśli na okres 2-3 zimowych miesięcy przeniesiemy ją w nico chłodniejsze miejsce (15-18°C) i ograniczmy jej podlewanie.

Przeczytaj też:

Rozmnażanie palmy koralowej

Chamedora przez specjalistów rozmnażana jest za pomocą nasion, ale ponieważ nasiona kiełkują bardzo długo i wymagają dość szczególnych warunków (wysoka temperatura i stała wilgotność), amatorsko roślinę rozmnaża się zwykle za pomocą odkładów powietrznych (czasem też przez odrosty korzeniowe).

Zastosowanie chamedory

Ze względu na niewielkie rozmiary, kompaktowy pokrój, niewielkie wymagania i wysokie walory ozdobne, chamedora szybko stała się jedną z najpopularniejszych palm doniczkowych. Młode okazy palmy koralowej, sprzedawane zwykle w postaci kilku lub kilkunastu egzemplarzy rosnących w jednej doniczce i tworzących gęstą, niedużą kępę pierzastych, zielonych liści, wyglądają niezwykle atrakcyjnie i mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.

Krzaczastą formę chamedora utrzymuje jednak tylko przez 1-1,5 roku, gdyż później poszczególne egzemplarze zaczynają coraz bardziej rozrastać się w górę i przybierać smuklejszą, wzniesioną formę. Wtedy rośliny warto rozsadzić do pojedynczych doniczek i pozwolić im swobodnie rosnąć. Kiedy utworzą dostatecznie wysoki pęd i dużą, parasolowatą koronę liści, ustawione przy kanapie lub fotelu będą wspaniałą ozdobą kącika wypoczynkowego.

Pięknie będą się też prezentowały w widnej łazience lub w sypialni. Młode chamedory są też bardzo popularnym elementem ozdobnych kompozycji roślinnych w oryginalnych donicach, terrariach czy słojach (tzw. ogródkach w szkle). Należy jednak pamiętać, że to duże rośliny i kompozycja z ich udziałem zachowa swoją zwartą, kompaktową formę tylko przez pewien czas, bo później palmy zaczną coraz bardziej się rozrastać i staną się za duże do małego pojemnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE