Kencja (Howea forsteriana) - modna palma do domu. Wymagania, pielęgnacja i uprawa kencji

2021-11-29 9:09
Howea (kencja)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kencja to palma uprawiana jako roślina doniczkowa, która sprawiam, że wnetrze nabiera egzotycznego klimatu

Kencja (Howea) jest jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych w uprawie palm. To przepiękna dekoracja każdego salonu i innego reprezentatywnego pomieszczenia. Rośnie względnie wolno, ale po latach może być największą, żywą ozdobą domu. Ogranicza ją wysokość sufitu. Jak uprawiać kencję?

Kencja (Howea) swoją nazwę zawdzięcza miejscu odkrycia - odnaleziono ją w 1788 roku na wyspie Lorda Howe'a. To roślina długowieczna, która może rosnąć w mieszkaniu nawet  kilkadziesiąt lat. Jak wszystkie palmy, wprowadza do wnętrza powiew egzotyki. Kencja prawidłowo uprawiana i ustawiona w dobrym miejscu bardzo rzadko sprawia kłopoty.

Spis treści

  1. Kencja - gatunki do domowej uprawy
  2. Kencja (Howea forsteriana) - wymagania i uprawa
  3. Kencja (Howea forsteriana)  - przesadzanie
  4. Kencja (Howea forsteriana) - podlewanie i nawożenie
  5. Choroby i szkodniki atakujące kencję

Kencja - gatunki do domowej uprawy

W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się Howea forsteriana, rzadziej Howea belmoreana. Oba gatunki wyglądają podobnie i mają zbliżone wymagania. Pierwszy z nich w mieszkaniach osiąga nawet 2,5 wysokości (ogranicza go sufit), drugi jest nieco niższy. Roczne przyrosty wynoszą średnio 15-20 cm.

Kencja (Howea forsteriana) - wymagania i uprawa

  • Światło i temperatura dla kencji

Optymalne dla kencji są miejsca ciepłe, o temperaturze ok. 20°C. Roślina nie lubi dużych wahań temperatury. W okresie zimowym dobrze toleruje temperaturę pokojową. Kencje należy ustawić w miejscu jasnym, o dużej ilości światła rozproszonego (np. 1-2 m od okna). W takich warunkach kencja optymalnie rośnie i tworzy duże liście. Palma ta toleruje również półcień. Nie znosi natomiast bezpośredniego nasłonecznienia - szybko wtedy usycha, jej liście żółkną i brązowieją, mogą pojawiać się na nich plamy od poparzeń. Kencja nie lubi przeciągów. Szczególnie trzeba uważać na nie zimą, podczas wietrzenia pomieszczeń (ryzyko przemrożenia).

Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym? >>>

  • Wilgotność powietrza dla kencji

Kencja preferuje stanowiska o dużej wilgotności powietrza. Dobrze sprawdza się w oszklonych ogrodach zimowych, ale radzi sobie także w domu. Przy nadmiernie suchym powietrzu dochodzi do brązowienia końcówek liści.

Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać >>>

  • Podłoże dla kencji

Powinno być żyzne, przepuszczalne, zasobne w związki pokarmowe i umiarkowanie wilgotne. W sprzedaży dostępna jest specjalistyczna ziemia dla palm. Ewentualnie do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę piasku i gliny. Czasem w wierzchniej części układa się cienką warstwę z mchu zmieszanego z odrobiną gliny. Dzięki temu nie dochodzi tak szybko do wysychania korzeni rośliny.

Kencje najlepiej rosną w wąskich, wysokich donicach. Starsze egzemplarze są ciężkie i mogą wywracać się. Aby zwiększyć stabilność można używać cięższych donic, np. z gliny.

Kencja (Howea forsteriana)  - przesadzanie

Kencję warto przesadzać wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Początkowo zabieg wykonuje się co 2-3 lata (do donicy o jeden numer większej od poprzedniej), później raz na kilka lat. Wyznacznikiem jest m.in. przerastanie korzeni przez otwory w donicy. U starszych, mocno rozrośniętych egzemplarzy, często wystarcza wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Kencja (Howea forsteriana) - podlewanie i nawożenie

Kencję podlewa się regularnie, 2-3 razy w tygodniu latem i raz w tygodniu zimą. Kluczowa jest wilgotność podłoża, które nie może być ani suche, ani nadmiernie mokre. Palmę podlewa się obficie, a nadmiar wody z podstawki należy usunąć. Aby ochronić roślinę przed wysychaniem w czasie urlopu czy przy częstym "zapominalstwie", podczas sadzenia podłoże można wymieszać z hydrożelem.

Howea potrzebuje nawożenia od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie. Polecane są nawozy dla roślin o ozdobnych liściach i specjalistyczne nawozy do palm. Warto wybierać te produkty, które zawierają dużo potasu. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z pałeczek nawozowo-owadobójczych.

Choroby i szkodniki atakujące kencję

Głównym problemem w uprawie kencji jest zła gospodarka wodna (niewłaściwe podlewanie) i niewystarczająca wilgotność powietrza. Gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, kencja jest bardziej podatna na ataki przędziorków. Częstymi szkodnikami są tarczniki i miseczniki. Większość szkodników można zwalczyć stosując środki ochrony roślin przeznaczone do użytku w pomieszczeniach zamkniętych (i tak zaleca się używać ich na zewnątrz lub na balkonie – jeśli tylko pozwalają na to warunki). Natomiast tarczniki i miseczniki najskuteczniej usuwa się ręcznie, np. używając zaostrzonego patyka. Miejsce rany zaleca się przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną alkoholem.

Przeczytaj też:

Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych >>>

Ciekawe sposoby uprawy pokojowych roślin doniczkowych >>>

Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach >>>

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE