Palma areka (palma betelowa) - warunki uprawy, pielęgnacja, choroby, zastosowanie

Palma areka
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Palma areka żółtawa (Chryzalidokarpus lutescens)

Palma areka, znana także jako palma betelowa, palma arekowa czy żuwipalma, to efektowna roślina która w uprawie doniczkowej w domu osiąga 2-3 m wysokości. Jej ozdobą są dekoracyjne pierzaste liście oraz efektowny pokrój. Dowiedz się więcej o warunkach uprawy, pielęgnacji i zastosowaniu palmy areka.

Choć palmy są wyjątkowo atrakcyjnymi roślinami, niewiele z nich dobrze czuje się w mieszkaniach. Do nielicznych wyjątków należy palma areka, znana też jako palma betelowa (łac. Areca).

Areka to liczący sobie około 50 gatunków rodzaj palm z rodziny arekowatych (Arecaceae). Większość z nich pochodzi z tropikalnych rejonów Południowej Azji i Afryki, gdzie rosnąc w naturze osiągają 30-40 wysokości, kwitną i owocują.

Palmy areki w ciepłych rejonach świata uprawiane bywają w ogrodach lub sadzone w centrach miast jako element zieleni miejskiej, jednak nasz klimat wyklucza taką możliwość, dlatego w Polsce rośliny mogą być uprawiane jedynie w doniczkach jako kwiaty pokojowe. Do najpopularniejszych gatunków spotykanych w mieszkaniach należy areka żółtawa, nazywana też złotowcem i areka katechu.

warto wiedzieć
Palma betelowa

Autor: GettyImages

Owoce palmy betelowej

Owoce palmy betelowej bywają wykorzystywane w przemyśle odzieżowym do barwienia tkanin lub stanowią składnik środka leczniczego przeciw robakom, ale najczęściej wchodzą w skład bardzo popularnej w krajach tropikalnych używki znanej jako betel (stąd nazwa zwyczajowa rośliny).

  • Areka żółtawa w uprawie domowej dorasta do około 1,5 m wysokości i tworzy piękne, duże, soczyście zielone, pierzaste liście z żółtawym nerwem głównym, osadzone na sztywnych, twardych, zielonożółtych ogonkach. Początkowo liście są wzniesione, jednak z czasem zaczynają łukowato przewieszać się na boki. U młodych palm liście wyrastają wprost z ziemi, a ponieważ rosną bardzo wolno, dość długo utrzymują krzaczasty pokrój (szczególnie gdy w donicy posadzonych jest kilka roślin), z czasem jednak rośliny tworzą rodzaj prostego, sztywnego, nierozgałęzionego pnia nazywanego kłodziną, zwieńczonego rozłożystym „pióropuszem” liści (u areki żółtawej kłodzina ma żółty odcień).
  • Areka katechu ma podobny pokrój do poprzedniego gatunku, ale ma nieco szersze, w młodym wieku słabo podzielone (blaszka tworzy literę „V”), później pierzaste, intensywnie zielone liście i osiąga większe rozmiary (około 2 m wysokości).
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Palma areka - uprawa w domu

Areka jako jedna z niewielu palm może być uprawiana w mieszkaniu, ale ponieważ jest rośliną wymagającą, tylko w dobrych warunkach będzie cieszyć nas swoją urodą przez długie lata.

  • Temperatura dla areki. Roślina cały rok oczekuje stosunkowo wysokiej, pokojowej temperatury (22-25°C), która tylko zimą może być o kilka stopni niższa (18-20°C).
  • Światło dla areki. Areka nie lubi ostrego słońca, dlatego należy zapewnić jej jasne stanowisko z rozproszonym światłem lub półcień.
  • Podlewanie areki. Roślina oczekuje też stale wilgotnego podłoża, gdyż nie znosi suszy, z tego względu należy podlewać ją często i obficie, szczególnie latem (wtedy woda może nawet zalegać na podstawce).
  • Nawożenie areki. Ze względu na powolny wzrost nie oczekuje natomiast intensywnego nawożenia. Wystarczy kilka razy w sezonie zasilić ją niewielkimi dawkami nawozu dla palm.
  • Wilgotność powietrza dla areki. Największym wyzwaniem w domowej uprawie areki jest zapewnienie roślinie dostatecznie wilgotnego powietrza, gdyż na zbyt suche szybko reaguje zasuszaniem końcówek liści oraz ich żółknięciem i łatwo pada ofiarą szkodników (głównie przędziorków). Rozwiązaniem problemu może być umieszczenie w pobliżu palmy nawilżacza powietrza lub ustawienie jej obok odkrytego akwarium, a także częste spryskiwanie liści wodą.

Areka rośnie wolno, mimo to potrzebuje dobrej, przepuszczalnej, żyznej ziemi kwiatowej i wysokiej donicy (węższej u dołu i szerszej u góry). Początkowo powinna być przesadzana wiosną każdego roku, później wystarczy przesadzać ją co 2-3 lata.

Palma areka - zastosowanie

Areki ze względu na elegancki, gęsty pokrój i egzotyczny wygląd, znakomicie nadają się do dekoracji dużych salonów, jasnych holi, obszernych gabinetów czy oranżerii, mniejsze egzemplarze będą też jednak dobrze wyglądać w niewielkiej sypialni lub widnej łazience.

W handlu rośliny oferowane są zwykle w postaci gęstej kępy, złożonej z kilku lub nawet kilkunastu młodych palm posadzonych w jednej doniczce, jednak równie dobrze będą prezentować się w donicy pojedynczo. Ze względu na rozłożysty pokrój, areki nie lubią towarzystwa innych roślin i najlepiej wyglądają jako solitery ustawione na komodzie, kwietniku lub bezpośrednio na podłodze.

Palma areka
Autor: GettyImages Palma areka żółtawa (Chryzalidokarpus lutescens)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE