Uprawa ogórków na balkonie. Jak uprawiać ogórki w pojemnikach?

2023-05-15 10:34

Uprawa ogórków na balkonie jest możliwa, ale wymaga dużej systematyczności w pielęgnacji. Roślinom trzeba zapewnić optymalne warunki wzrostu, wtedy uniknie się problemów. Właściwa pielęgnacja sprawia, że ogórki dają plon zbliżony do tego w uprawie tradycyjnej. Jak uprawiać ogórki w pojemnikach?

Uprawa ogórków na balkonie
Autor: GettyImages Uprawa ogórków na balkonie jest możliwa! To znakomite rozwiązanie dla tych, którzy lubią te warzywa, a nie mają ogrodu

Spis treści

  1. Jak uprawiać ogórki na balkonie?
  2. Jaka ziemia do uprawy ogórków na balkonie?
  3. Wysiew nasion ogórka
  4. Hartowanie rozsady ogórków
  5. Galeria zdjęć: Ogórki na balkonie
  6. Uprawa ogórków na balkonie - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Ogórki mogą być uprawiane w pojemnikach, chociaż taką uprawę trzeba określić jako średnio trudną. Jest bardziej czasochłonna od uprawy pomidorów na balkonie. Wbrew pozorom ogórki nie zajmują dużo miejsca na balkonie, gdyż prowadzi się je na podporach. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Wybór odmian ogórków to sprawa indywidualna, chociaż lepiej wybierać te oznaczone jako F1 - zwykle są one plenne i charakteryzują się dobrą tolerancją na choroby.

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Ogórki to warzywa ciepłolubne i światłolubne. O ile zwykle na balkonach nie zachodzi problem z niedoborem światła (rzadko są budowane na niekorzystnej dla ogórka wystawie północnej), o tyle wymagania cieplne mogą stanowić pewien kłopot. Ogórki można wystawić na balkon na stałe dopiero po drugiej połowie maja (gdy minie ryzyko przymrozków). Przez kilka tygodni rozsadę należy trzymać w domu lub innym ciepłym i widnym pomieszczeniu.

Jaka ziemia do uprawy ogórków na balkonie?

Podłoże do uprawy ogórków powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Odpowiednia jest ziemia kompostowa. Optymalne pH oscyluje w granicach 6,0-7,0.

Wysiew nasion ogórka

Siew ogórków najlepiej wykonywać od połowy do końca kwietnia. Nasiona wysiewa się po dwie sztuki na głębokości ok 1cm do dużych donic lub małych pojemników torfowych. W ciepłych warunkach (temperatura pokojowa) kiełkują po 5-10 dniach. Produkcja rozsady ogórka trwa kilka tygodni. W tym czasie należy zadbać, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Pojemniki ustawia się w miejscu, gdzie jest dużo światła, w przeciwnym wypadku pędy będą wiotkie a wzrost mały.

Ogórki źle znoszą przesadzanie. Dlatego najlepiej siać je od razu do właściwych pojemników (na jeden egzemplarz powinno przypadać co najmniej 10-15 litrów podłoża). Dobrą opcją jest też siew do małych, torfowych donic. Są droższe od tych tradycyjnych, ale gwarantują, że nie uszkodzi się sadzonek. Umieszcza się je w większej donicy i zakrywa ziemią. Pojemniki powoli rozkładają się uwalniając składniki pokarmowe.

Hartowanie rozsady ogórków

Przed wystawieniem na balkon na stałe, sadzonki warto zahartować. Praca polega na tym, że ogórki już na początku maja wystawia się na kilka-kilkanaście godzin na balkon. Warunek - dni muszą być przynajmniej umiarkowanie ciepłe. Dzięki temu sadzonki łatwiej przystosują się do nowych warunków po przeniesieniu i są bardziej odporne na niekorzystne czynniki.

Galeria zdjęć: Ogórki na balkonie

Uprawa ogórków na balkonie - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Ogórki na balkonie prowadzi się na podporach lub kratownicy. Często trzeba im pomóc, np. przez podwiązanie. Dzięki uprawie pionowej nie tylko oszczędza się miejsce, ale pędy są lepiej doświetlone, a ogórki rzadziej chorują.

  • Ściółkowanie ziemi. Ziemię w donicy zaleca się ściółkować, to ograniczy wysychanie i szybkie zmiany temperatur w obrębie korzeni. Do ściółkowania nadaje się m.in. słoma, szyszki i włókno kokosowe.
  • Podlewanie ogórków. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. W tym wypadku trzeba wiedzieć nie tylko kiedy, ale i jak to robić. Ogórki mają duże potrzeby wodne, zwłaszcza w czasie kwitnienia i wykształcania owoców. Brak wody powoduje m.in. gorzknienie owoców i częstsze występowanie przędziorka. Warzywa podlewa się, gdy podłoże staje się umiarkowanie suche. Nie można dopuszczać do przesuszenia. W dodatku trzeba używać odstanej, letniej wody (zimna może spowodować m.in. zrzucanie liści). Latem, w okresie upałów ogórki w pojemnikach podlewa się nawet 2-3 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). W najgorętszych godzinach konieczne może być osłonięcie upraw, np. za pomocą maty cieniującej.
  • Nawożenie ogórków. Do nawożenia warto stosować nawozy humusowe lub nawozy mineralne przeznaczone do warzyw, opcjonalnie do pomidorów. Duże znaczenie u ogórka mają mikroelementy. Niedoborom zapobiega właśnie stosowanie nawozów organicznych. Oznaki niedoborów często polegają na odbarwieniu liści i powstawaniu chloroz oraz nekroz. Na bieżąco trzeba sprawdzać rośliny w poszukiwaniu chorób i szkodników. Problemem mogą być m.in. mączliki. Profilaktycznie zaleca się używać ekologicznych wywarów roślinnych, np. opartych na bazie \cebuli lub czosnku.

Pozyskiwanie ogórków z własnej uprawy na balkonie staje się coraz popularniejsze. Jest to jednak zabawa dla osób systematycznych i miłośników ogrodnictwa. Niedopatrzenia i błędy uprawowe mogą szybko objawić się stratą w wielkości i jakości plonów lub zniszczeniem roślin.

Możesz też zrobić donicę samonawadniającą, idealną do uprawy ogórków. Donica samonawadniająca - jak zrobić samodzielnie?

Nowa moda, warzywa na balkonie

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.