Donica samonawadniająca - jak zrobić samodzielnie? Łatwa i tania donica z systemem nawadniającym krok po kroku

2023-06-02 5:55

Donica, której konstrukcja pozwala na nawadnianie roślin przez kilka dni, to niezwykle użyteczny produkt w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Do donicy wystarczy nalać raz na kilka dni wody, a potem roślina będzie pobierać jej tyle, ile potrzebuje. Taką donice można zrobić samodzielnie. To bardzo łatwe i w dodatku nie wymaga specjalnych zakupów. Oto prosta instrukcja, jak zrobić donicę samonawadniającą.

Donica samonawadniająca - jak zrobić samodzielnie? Łatwa i tania donica z systemem nawadniającym krok po kroku
Autor: Gettyimages Zrób z naszą instrukcją prostą i tanią donicę samonawadniającą

Spis treści

  1. Co jest potrzebne do zrobienia donicy samonawadniajacej?
  2. Donica samonawadniająca krok po kroku - galeria zdjęć
  3. Jak zrobić donicę samonawadniajacą?
  4. Jak działa donica samonawadniająca?

Donica samonawadniająca to idealne rozwiązanie dla roślin wymagających dużej wilgoci. To także dobry pomysł dla ogrodników, którzy nie mogą sobie pozwolić na codzienne podlewanie. Ci, którzy planują wyjazd na weekend w upalne dni, dzięki donicy samonawadniajacej już nie muszą się martwić, że po powrocie zobaczą w ogrodzie zwiędnięte rośliny. Do tego zrobienie donicy samonawadniającej jest proste i tanie.

Przeczytaj też:

Co jest potrzebne do zrobienia donicy samonawadniajacej?

Do wykonania donicy ogrodowej z systemem samodzielnego nawadniania potrzebujemy przede wszystkim dużej donicy. W zależności od tego, jakie rośliny chcemy zasadzić, to odpowiednio dobieramy wielkość donicy, ale na pewno musi być ona z grupy tych dużych.

Ponadto potrzebujemy kilku małych doniczek, na przykład takich, które zostały po kupionych ziołach w markecie czy używanych do flancowania roślin. Ilość małych doniczek zależy od rozmiaru dużej. W naszym przypadku będą to cztery małe doniczki.

Będziemy także potrzebować folii, może być to stara torba z plastiku czy worek. Jednak musimy zwrócić uwagę, by folia była w miarę gruba i nie miała dziur, chodzi o to, by nie przepuszczała wody.

Kolejnym produktem, który potrzebujemy, to tkanina przepuszczająca wodę. Może to być resztka materiału do szycia, stary podkoszulek bawełniany itp. Tym razem istotne jest to, by przez materiał mogła przenikać woda. Tkanina powinna być nieco większa, niż obwód dużej donicy.

Ostatnim produktem, który potrzebujemy, to rurka. Może być to produkt z tworzywa, obwód rurki nie musi być duży, natomiast jej długość powinna być co najmniej taka, jak wysokość dużej donicy.

A zatem potrzebujemy:

  • dużej donicy, która ma być donicą samonawadniającą;
  • kilku mniejszych doniczek, np. po ziołach;
  • grubej folii nieprzepuszczającej wodę;
  • tkaniny przepuszczającej wodę;
  • kawałek plastykowej rurki

Donica samonawadniająca krok po kroku - galeria zdjęć

Jak zrobić donicę samonawadniajacą?

W pierwszej kolejności na dnie dużej donicy umieszczamy folię nieprzepuszczającą wodę tak, by zakryła ona odpływ na spodzie. Dzięki temu woda w donicy będzie magazynowana. Folia powinna zakryć dno i częściowo ściany.

Następnie na folii układamy małe doniczki. Trzy z nich kładziemy dnem do góry, a czwartą wstawiamy normalnie, dnem do dołu. W ten sposób tylko jedna z doniczek, ta ustawiona normalnie będzie wypełniona ziemią, a trzy pozostałe będą puste. Chodzi o to, by jedynie niewielka część ziemi miała bezpośredni kontakt z wodą, będzie to się odbywać tylko w czwartej doniczce z ziemią. Nie możemy dopuścić do tego, by roślinę „przelać”.

Kolejnym elementem, który umieszczamy w dużej donicy jest rurka, ustawiamy ją pionowo w wolnym miejscu, obok małych doniczek.

Na koniec całość przykrywamy tkaniną przepuszczającą wodę. Materiał kładziemy na spodach trzech doniczek i mościmy środek czwartej. Rurka powinna wystawać, do niej będziemy wlewać wodę.

Wreszcie wsypujemy ziemię, wypełniamy nią wnętrze małej doniczki i pozostałą objętość dużej donicy.

Jak działa donica samonawadniająca?

Do rurki wlewamy wodę, która spływa bezpośrednio na dno dużej donicy. Nie wypływa ona na zewnątrz, bo odpływ zablokowany jest folią. Natomiast kontakt z wodą ma tylko niewielka część ziemi, to ta, która znajduje się w małej, czwartej doniczce. Ta ziemia zasysa wodę i zasila w płyn pozostałą zawartość donicy. Dlatego roślina nie „stoi” w wodzie, a pobiera jej tylko tyle, ile potrzebuje.

Przed rozpoczęciem uprawy dobrze jest sprawdzić, ile wody maksymalnie mieści się na dnie dużej donicy. Ułatwi to uzupełnienie płynu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie