Uprawa warzyw: jakie warzywa można uprawiać z rozsady

2015-02-24 13:27 Michał Mazik
rozsada-ogorkow
Autor: www.thinkstockphotos.com Produkcja rozsady warzyw, np. ogórków, jest łatwa i można ją przygotować domowym sposobem

Warzywa uprawia się z bezpośredniego siewu do gruntu lub z rozsady. Uprawa warzyw z rozsady jest bardziej pracochłonna, ale pozwala na wcześniejszy zbiór plonów i efektywniejszą produkcję. Jakie warzywa i dlaczego zaleca się uprawiać z rozsady?

Produkcja rozsady warzyw jest bardzo łatwa i można ją przygotować domowym sposobem (na parapecie, inspekcie lub w pomieszczeniu gospodarczym). Najczęściej przygotowuje się ją w okresie zimowym i wczesnowiosennym.

Uprawa warzyw z rozsady

Uprawa warzyw z rozsady pozwala przyśpieszyć plonowanie warzyw ciepłolubnych (pomidor, papryka, arbuz), zwiększyć efektywność wzrostu roślin wolno rosnących (brokuł, kalafior, kalarepa) i polepszyć zdolność kiełkowania (karczoch, seler, szpinak nowozelandzki). Podobnie postępuje się z warzywami charakteryzującymi się długim okresem wegetacji. Wysiane zbyt wcześnie do gruntu, prawdopodobnie zostałyby zniszczone przez mróz lub przymrozki. Natomiast przy zbyt późnym siewie warzywa nie zdążyłyby osiągnąć dojrzałości przed nadejściem zimy.

Jakie warzywa można uprawiać z rozsady

  • Produkcja rozsady w lutym: bazylia pospolita, majeranek ogrodowy, cząber ogrodowy, macierzanka tymianek, brokuł, cebula, kalafior, kalarepa, kapusta, kapusta pekińska, sałata masłowa, seler.
  • Produkcja rozsady w marcu: oberżyna, brokuł, cebula, papryka, pomidor, sałata masłowa, seler, szpinak nowozelandzki, por, cykoria, szparag.
  • Produkcja rozsady w kwietniu: arbuz, melon, ogórek, dynia olbrzymia, dynia zwyczajna, cukinia (kabaczek), patison, pomidor, brukiew jadalna, kukurydza (tylko amatorsko), szparag.
  • Produkcja rozsady w maju: jarmuż, kabaczek, brukiew jadalna.
rozsada-ogorkow
Autor: www.thinkstockphotos.com Produkcja rozsady warzyw, np. ogórków, jest łatwa i można ją przygotować domowym sposobem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE