Rozsada ogórków - jak samodzielnie przygotować rozsadę ogórków?

2021-04-13 7:33 Opracowanie: redakcja serwisu
rozsada-ogorkow
Autor: www.thinkstockphotos.com Dzięki uprawie ogórków z rozsady, możemy uzyskać wcześniejsze zbiory tego warzywa.

Dzięki uprawie ogórków z rozsady, możemy uzyskać wcześniejsze zbiory tego warzywa. Rozsadę ogórków przygotowuje się w kwietniu. Jak przygotować rozsadę ogórka.

Gdzie przygotować rozsadę ogórków

Najlepszym miejscem na przygotowanie rozsady ogórków jest szeroki parapet słonecznego okna, umożliwiający swobodne rozstawienie rozrastających się siewek. Rozsadę ogórków można też przygotować w tunelu foliowym rozstawionym w ogrodzie lub na działce, ale tylko wtedy, gdy aura na to pozwala: musi być ciepło – w nocy temperatura nie może być zbyt niska.

Kiedy przygotować rozsadę ogórków

Rozsadę ogórków przygotowuje się w kwietniu. Choć zazwyczaj ogórki uprawia się z siewu bezpośredniego do gruntu, to uprawa z rozsady pozwoli przyspieszyć zbiory ogórków o około 2 tygodnie.

Termin wysiewu nasion ogórków na rozsadę zależy od terminu sadzenia rozsady na miejsce stałe. Okres produkcji rozsady ogórka wynosi 4 tygodnie, więc  jeśli planujemy sadzić rozsadę ogórka po 15.maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków), to nasiona należy wysiać w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Nasiona wysiewamy po dwie sztuki do każdej doniczki, po wzejściu wyrywamy słabszą siewkę, pozostawiając tę silniejszą.

Jak przygotować rozsadę ogórków - krok po kroku

  • Najlepszym miejscem na przygotowanie rozsady ogórków jest szeroki parapet słonecznego okna, umożliwiający swobodne rozstawienie rozrastających się siewek.
  • Rozsadę ogórków można też przygotować w tunelu foliowym rozstawionym w ogrodzie lub na działce, ale tylko wtedy, gdy aura na to pozwala: musi być ciepło – w nocy temperatura nie może być zbyt niska.
  • Nasiona ogórków wysiewamy do niedużych plastikowych doniczek (o średnicy 8–10 cm) bądź doniczek celulozowo-torfowych. Można też użyć spinanych pierścieni z PCW (o średnicy podobnej jak podana przy doniczkach). Pojemniki wypełniamy gotowym podłożem do produkcji rozsady, ale można je przygotować samodzielnie z odkwaszonego torfu wymieszanego z nawozami mineralnymi.
  • Nasiona wysiewamy po dwie sztuki do każdej doniczki, po wzejściu wyrywamy słabszą siewkę, pozostawiając tę silniejszą.
  • Przed wysianiem podłoże powinno być ogrzane do temperatury pokojowej – nigdy nie siejmy nasion do ziemi o temperaturze niższej niż 20 st. C. Doniczki wypełniamy podłożem do 2/3 wysokości.
  • Wschodzącym roślinom należy zapewnić temperaturę 23–26 st. C w dzień i około 3 st. C niższą w nocy i w dni pochmurne. Podłoże podlewamy umiarkowanie wodą o temperaturze pokojowej.
  • Gdy siewki ogórków zaczną wystawać ponad krawędź doniczki, wtedy podsypujemy podłoża do pełna. Kiedy pojawią się pierwsze liście, trzeba doniczki rozstawić tak, aby rośliny nie stykały się ze sobą.
  • Dobrej jakości rozsada powinna być krępa i mieć 3–5 zdrowych liści, a jej korzenie powinny być dobrze rozrośnięte i zdrowe.
  • Przed sadzeniem do gruntu rozsadę należy zahartować. W tym celu przez około 10 dni stopniowo obniżamy temperaturę przez wietrzenie i ograniczmy podlewanie. Dzień przed posadzeniem rozsadę ogórków obficie podlewamy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE