Uprawa bakłażana na balkonie – jak uzyskać dobre plony?
Uprawa bakłażana na balkonie jest możliwa, jednak nie należy do najłatwiejszych zadań. Bakłażan pomimo dobrego smaku, wciąż jest uprawiany sporadycznie, a na talerzu przegrywa z cukinią. Jego popularność jednak stopniowo rośnie. Ma swoje wymagania, ale przy dobrej opiece da plony nawet w uprawie pojemnikowej na balkonie. Jakie warunki mu zapewnić? Jakie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać?
Bakłażan (łac. Solanum melongena) nazywany psianką podłużną oraz oberżyną, jest popularny w wielu krajach. To jedno z podstawowych warzyw w kuchni gruzińskiej i indyjskiej. W Polsce moda na niego nastaje. Nie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie. Uzyskanie niezłego i zdrowego plonu jest jednak możliwe. Gatunek ma w dodatku pewne walory dekoracyjne i można go łączyć z roślinami ozdobnymi. Przez kilkaset lat uprawiano go właśnie w takim celu, a nie jako warzywo.
Oberżyna – jakie ma wymagania?
Oberżyna to roślina ciepło- i światłolubna. Uprawa sprawdzi się na balkonie południowym, południowo-zachodnim i zachodnich. Najlepsza jest uprawa w mini-szklarni lub balkonie oszklonym. Wtedy jednak w okresie największych upałów zaleca się warzywa osłaniać (np. siatką cieniującą). Bakłażan najlepiej rozwija się w temperaturach 26-28°C w dzień i 16-18°C w nocy. Przy spadkach temperatury poniżej 15°C następuje zahamowanie wzrostu.
Lubi żyzne, próchnicze podłoże (może być ziemia do pomidorów). Optymalny odczyn oscyluje w granicach 6,3-6,9 (wtedy najlepiej pobiera składniki pokarmowe). Minimalna głębokość pojemnika wynosi 20 cm (lepiej dawać głębsze). Pojemniki powinny mieć otwory w dnie. Najlepiej używać donic z gliny i ceramiki (lepiej trzymają wilgoć, nie przegrzewają się, zapewniają stabilizację). Na dnie zaleca się usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. z keramzytu, perlitu lub nawet drobnych kamyków).
Autor: GettyImages
Bakłażany mogą mieć różną wysokość, w zależności od odmiany. Te wysokie powinno się uprawiać z zastosowaniem podpór
Produkcja rozsady bakłażana
Wysiew. Nasiona bakłażana powinno się wysiewać już w marcu w ziemi torfowej lub ziemi do siewu. Pojemnik ustawia się w ciepłym, słonecznym miejscu. Nie można zbyt długo czekać z siewem, gdyż roślina może nie zdążyć wykształcić owoców. Kiełkuje długo – od dwóch do czterech tygodni.
Pikowanie siewek. Siewki warto przepikować. Początkowo można używać mulitplatów (wielodoniczek). Sprawdzają się również „donice” z odzysku, np. pojemniki po jogurtach (z wykonanymi dziurami w dnie). Wyższa „klasa” to pojemniki torfowe, które po prostu wysadza się do właściwych donic czy skrzyń (stopniowo rozkładają się uwalniając składniki pokarmowe). Ograniczy to ryzyko uszkodzenia korzeni.
Zabezpieczenie sadzonek. Początkowo kiełki warto trzymać pod przezroczystą osłoną (folia, szkło) dla zwiększenia wilgotności powietrza. Osłonki zdejmuje się co kilka dni, by umożliwić cyrkulację powietrza. Sadzonki z kilkoma liśćmi właściwymi (dwa pierwsze to liścienie) przesadza się już do właściwych pojemników. Do czasu „zimnej Zośki” przechowuje się je w pomieszczeniu. Można co najwyżej od końca kwietnia wystawiać je na kilka do kilkunastu godzin (zwiększać stopniowo) na zewnątrz dla zahartowania.
Warzywa z rozsady: wysiew nasion i pielęgnacja rozsady warzyw >>
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
Bakłażany mogą mieć różną wysokość, w zależności od odmiany. Te wysokie powinno się uprawiać z zastosowaniem podpór.
- Podlewanie: najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Bakłażany podlewa się obficie, ale nie można zalewać bryły korzeniowej. Pracę najlepiej wykonywać rano (w upalne letnie dni trzeba ją powtórzyć wieczorem). Najlepiej używać odstanej, letniej wody. Ta prosto z kranu może spowodować stres fizjologiczny.
- Nawożenie: rośliny warto nawozić co 2-3 tygodnie. Dobre są nawozy humusowe, nawozy do warzyw, a nawet nawozy do pomidorów. Warto zwrócić uwagę, by miały dużo fosforu, wapnia i mikroelementów.
Nadmiar zawiązków owoców zaleca się usuwać. Bakłażan tworzy dorodny plon, gdy pozostawi się 4-6 owoców na „krzak”. Na bieżąco zaleca się sprawdzać rośliny, zwłaszcza dolne strony blaszek liściowych, w poszukiwaniu „odstępstw” od normy.
Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie >>
Należy unikać sąsiedztwa papryki i pomidora. Zwiększa ono ryzyko rozprzestrzenienia się chorób i szkodników przy pojawieniu się ich na jednym z wymienionych gatunków.
Bakłażan w kuchni – jak go wykorzystać?
Bakłażan warto smażyć podobnie jak cukinie. Można go także faszerować i grillować. Na pół godziny przed przygotowaniem posiłku skórkę zaleca się posolić lub warzywo umieścić w słonej wodzie. Dzięki temu zniweluje się charakterystyczny posmak goryczy. Bakłażan to oryginalne i smaczne warzywo, które warto wprowadzić do swojej diety. Smakuje jeszcze bardziej, gdy pochodzi z własnej uprawy.