Nawożenie pomidorów - kiedy i czym nawozić pomidory?

Nawożenie pomidorów
Autor: GettyImages

Lubiane i często uprawiane w ogrodach lub pojemnikach pomidory potrzebują szczególnej pielęgnacji. Musimy między innymi zadbać o ich prawidłowe nawożenie i zapewnienie im dostępu niezbędnych makro- i mikroelementów. Podpowiadamy kiedy i czym nawozić pomidory.

Najpopularniejsza wciąż uprawa pomidorów w gruncie powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem gleby. Warto wiedzieć, że pomidory najlepiej będą rosły na glebie gliniasto-piaszczystej o lekko kwaśnym odczynie gleby (pH 5,5-6,5). Należy także pamiętać, że pomidory mają wysokie zapotrzebowanie na konkretne składniki, w tym kluczowe mikroelementy w konkretnych etapach okresu wegetacyjnego. Dlatego, aby już na starcie uprawy sadzonki pomidora miały zapewnione podłoże bogate w azot i składniki odżywcze, korzystne będzie wzbogacenie gleby w przekompostowany obornik lub przygotowany kompost. Zabiegi takie najlepiej wykonać jesienią poprzedniego sezonu (przekopując glebę z dodanymi nawozami), aby składniki zawarte we wspomnianych nawozach organicznych zdążyły wniknąć do gleby. Dzięki temu gleba będzie zasobna przede wszystkim w azot i inne składniki pokarmowe już na stracie sezonu - wiosną.

Przeczytaj też: Mszyce na pomidorach - jak pozbyć się mszyc z krzewów pomidorów, opryskiwanie pomidorów na mszyce >>>

Kiedy i czym najłatwiej nawozić pomidory?

Pomidory najbardziej potrzebują zasilenia w składniki odżywcze w czasie ich najsilniejszego wzrostu i jednocześnie zawiązywania owoców, co przypada na okres lata (lipiec/sierpień). I właśnie wtedy mamy najczęściej do czynienia z objawami niedoboru różnych składników w pomidorach – zwijaniem się lub żółknięciem liści. Wynika to z zapotrzebowania pomidora na mikroelementy warunkujące ich rozwój i prawidłowe owocowanie, dlatego dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest dokarmianie pomidorów nawozami wieloskładnikowymi o wyselekcjonowanym składzie (np. Azofoska lub Florovit), obecnie często dedykowane już konkretnie dla pomidorów. Najlepiej jednak wybierać nawozy w formie płynnej, rozpuszczalnej w wodzie, bo są najszybciej przyswajane przez rośliny.

Zwijanie się liści pomidora – co to za choroba i jak ją zwalczyć>>Można też zastosować tradycyjne nawozy jednoskładnikowe, jak np. saletry czy superfosfaty, które dostarczają roślinom fosforu i mikroelementów, takich jak między innymi bardzo ważny wapń, który ma wpływ na prawidłowe formowanie się owoców.

Zasilanie pomidorów nawozami mineralnymi dobrze jest rozpocząć około 3-4 tygodni od posadzenia młodych sadzonek i powtarzać je co dwa tygodnie w odpowiednich dawkach. Nie nawozimy już, kiedy pomidory dojrzeją i zaczynamy ich zbiór, czyli kilka tygodni przed zakończeniem sezonu uprawy pomidorów.

Nawożenie dolistne pomidorów

Bardzo dobrym i coraz częściej stosowanym sposobem uzupełniającego nawożenia pomidorów jest zasilanie dolistne pomidorów (w formie oprysku). Dzięki temu, na różnych etapach rozwoju krzewów dostarczamy im niezbędnych, koniecznych do prawidłowego rozwoju mikroelementów.

W pierwszej kolejności, kilka tygodni od posadzenia, rośliny będą potrzebować (obok azotu i fosforu) składników takich jak żelazo, miedź czy mangan. Warto zasilić pomidory dolistnie za pomocą nawozów w formie tzw. chelatów (rozpuszczalnych w wodzie), które dostarczają szybko wspomnianych pierwiastków. W czasie kwitnienia i wzrostu warto też zasilać dolistnie pomidory nawozami bogatymi w bor, fosfor, magnez i wapń, dzięki którym lepiej formują się owoce, są odporne na infekcje i krzewy zachowują zdrowy wygląd.

Nawożenie pomidorów
Autor: GettyImages Zasilanie pomidorów nawozami mineralnymi dobrze jest rozpocząć około 3-4 tygodni od posadzenia młodych sadzonek

Obecnie coraz częściej zasilanie dolistne uznaje się jako podstawowy i skuteczny sposób dokarmiania pomidora. Hodowcy i naukowcy podkreślają, że dolistne nawożenie może być o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne zasilanie nawozami granulowanymi, sypkimi czy nawet płynnymi. Wynika to z tego, że bardzo często z różnych przyczyn środowiskowych rośliny mogą wykorzystać bardzo niewielką część składników dostarczonych do gleby. Czynniki takie, jak chociażby zakwaszenie gleby mogą np. blokować i ograniczać przyswajalność składników pokarmowych roślin (kluczowych - fosforu, potasu, magnezu i siarki), a jednocześnie także wpływać na obecność w roślinie niebezpiecznych metali ciężkich.

Nawożenie pomidorów
Autor: GettyImages Doslitne nawożenie pomidorów pozwala zasilić rośliny m.in. w niezbędne do ich prawidłowego rozwoju mikroskładniki

Jak nawozić pomidory uprawiane w doniczkach?

Dolistne zasilanie jest także bardzo przydatne w przypadku uprawy pomidorów w pojemnikach (doniczkach), gdzie rośliny mają ograniczoną ilość gleby, a co za tym idzie dostęp do składników odżywczych. W takiej uprawie warto także stosować nawozy długo działające, które stosuje się raz lub dwa w czasie sezonu uprawy. Najłatwiej jednak wybrać specjalne nawozy do pomidorów, o zbilansowanym składzie, zawierających przede wszystkim kluczowe mikroelementy - magnez, wapń, bor, miedź, molibden i mangan, których brak najczęściej daje o sobie znać w trakcie pojemnikowej uprawy pomidorów.

Nawożenie ekologiczne pomidorów

Pomidory można także dokarmiać za pomocą preparatów sporządzonych na bazie pożytecznych roślin, np. pokrzywy, z której sporządza się tzw. gnojówki do zasilania roślin. W taki sam sposób możemy wykorzystywać np. mniszek lekarski czy skrzyp. Obecnie w sprzedaży znaleźć można także gotowe do zastosowanie tzw. nawozy ekologiczne, sporządzone z pożytecznych roślin, w tym właśnie z pokrzywy.

Warzywa na balkon - pomidory
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE