Mszyce na pomidorach - jak pozbyć się mszyc z krzewów pomidorów, opryskiwanie pomidorów na mszyce

2021-04-01 6:00 Materiał partnerski Michał Mazik
Mszyce na pomidorach
Autor: GettyImages Mszyce mogą atakować także krzewy pomidorów

Mszyce to wszędobylskie owady, które pojawiają się w uprawie gruntowej, pod osłonami, a także na balkonie i w domu. Niezwalczane namnażają się w kolonie i w szybkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia upraw. Kilka gatunków ulubiło sobie pomidory. Jak skutecznie zwalczać tego szkodnika na smacznych warzywach?

Panuje przekonanie, że większym problemem w uprawie pomidorów (zwłaszcza wieloowocowych) są choroby aniżeli szkodniki. Zdarza się jednak, że zagon z warzywami czy uprawa balkonowa zostały zaatakowane przez owady (lub inne grupy organizmów). Jednym z najczęstszych problemów na pomidorach są mszyce.

Mszyca atakujące pomidory

Najczęściej na pomidorze występuje mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana. Ponadto spotyka się mszycę ogórkową i mszycę ziemniaczano smugową. Dla statystycznego właściciela ogródka poszczególne gatunki niewiele mówią. Owad, niezależnie od tego, jest łatwy do rozpoznania, gdyż występuje w dużych skupiskach, ma wydłużone ciało (1-3 mm długości) i cienkie, ale nieproporcjonalnie długie odnóża. Występują formy uskrzydlone i bezskrzydłe.

To, co jest charakterystyczne dla mszyc, to pozostawianie ciekłej, słodkiej wydzieliny – spadzi. Jest lubiana przez mrówki, dlatego występowanie mszyc wiąże się także z ich pojawieniem. Niekiedy mrówki bronią swojej stołówki przed naturalnymi wrogami szkodników, np. biedronkami.

Mszyce: szkodniki roślin. Jak wyglądają mszyce i jakie atakują rośliny. Mszyce, objawy żerowania mszyc, choroby >>>

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar Aby pozbyć się mszyc z krzewów pomidorów, konieczny jest oprysk preparatami ochrony roślin. Do tego zabiegu doskonale nadaje się opryskiwacz Venus Super

Objawy żerowania mszyc na pomidorach

Mszyce brzoskwiniowo-ziemniaczane wiosną żerują na brzoskwiniach, od czerwca przenoszą się na kolejną roślinę żywicielską – na pomidora. Ich pojawienie się jest znamienne, gdyż wręcz oblepiają całe rośliny. Spotyka się je na liściach (zwłaszcza dolnej stronie), łodygach, a nawet na owocach. Wysysają sok z roślin. Prowadzą do żółknięcia, deformacji i zamierania liści. To z kolei osłabia zdolności asymilacyjne pomidorów i osłabia plon. Mogą ogałacać całe rośliny doprowadzając do ich zamierania. Czasem uszkadzają pędy i owoce. Sieją spustoszenie w uprawach. Zostawiają spadź, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Przenoszą choroby wirusowe. Później, zwykle ze wrześniu, wracają na brzoskwinie. Pozostałe gatunki mszyc mają nieco inny cykl życia, ale ich szkodliwość jest podobna. Owady mogą występować w koloniach liczących kilkaset owadów.

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar Opryskiwacz Orion Super

Jak profilaktycznie chronić pomidory przed mszycami?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia mszyc, a w razie ich pojawienia - ograniczenie strat, jest zapewnienie pomidorom optymalnych warunków do rozwoju. Obejmuje to stanowisko i rodzaj gleby.

  • Nie można doprowadzić do przesuszenia krzewów pomidorów.
  • Najlepiej używać do podlewania pomidorów letniej wody (to ograniczy stres fizjologiczny).
  • Nawożenie pomidorów powinno być zrównoważone. Należy unikać dużych dawek azotu (nadmiar tego pierwiastka to częsta przyczyna problemów).
  • Pomidory powinno się nawozić nawozami wieloskładnikowymi z borem.
  • Profilaktycznie można stosować gnojówki roślinne przeciw mszycom, np. wyprodukowane na bazie mniszka, tytoniu, czosnku lub rumianku.

Ekologiczny sposób na mszyce. Co na MSZYCE: zwalczanie mszyc >>>

Kwazar - opryskiwacze
Autor: Kwazar Opryskiwacz Orion Super

Jak pozbyć się mszyc z pomidorów?

Środki chemiczne stosuje się w ostateczności, gdy mamy do czynienia z kolonią mszyc. Najczęściej korzysta się z insektycydów zawierających substancje należące do grupy neonikotynoidów i karbaminidów oraz pyretroidów. Dobrym sposobem jest także korzystanie z naturalnych preparatów olejowych, które utrudniają mszycom oddychanie, tym samym prowadząc do ich śmierci. Przy doborze środków trzeba sprawdzić okres karencji. Ważnym czynnikiem są aktualne temperatury. Skuteczność zabiegu zależy również od jakości opryskiwacza.

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar W opryskiwaczu Orion Super długość lancy można regulować od 0,6 m do 1,2 m

Opryskiwanie pomidorów na mszyce - wybór opryskiwacza

W jaki sposób jakość i model opryskiwacza może wpłynąć na skuteczność zabiegu? Odbywa się to na wielu obszarach. Dobry opryskiwacz zapewnia precyzyjne wykonanie pracy, co ogranicza straty preparatu i jednocześnie pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc (często lubianych przez szkodniki). Praca jest komfortowa i bezpieczna. Trzeba dopasować go także do rzeczywistych potrzeb pod względem pojemności roboczej.

Na mniejszej powierzchni, nawet na balkonie, bardzo dobrze sprawdzi się opryskiwacz Venus Super 360. Jest dostępny w modelach o pojemności 1, 1.5 i 2 l. Ma wygodną rękojeść, dzięki czemu zabiegi są komfortowe. Posiada system 360°, co umożliwia opryskiwanie w każdej pozycji. Zawór bezpieczeństwa pozwala na kontrolę ciśnienia, regulowana dysza zaś na zmianę stopnia rozpylenia od mgiełki po strumień. Venus Super 360 to najlepsza opcja do ochrony warzyw i innych grup roślin na balkonie, tarasie, tunelu foliowym czy w niewielkim ogrodzie. Ze względu na niedużą pojemność i lekkość jest chętnie używany przez osoby starsze.

Jeśli pomidorów (i innych grup roślin) jest dużo, dużo więcej, do ochrony warto używać większego opryskiwacza, np. Orion Super (pojemność 6, 9 lub 12 l). Model ma wygodny pas nośny, co da się pozytywnie odczuć podczas dłuższej pracy. Lanca ma regulowaną długość od 0,6 do 1,2 m i wykonana jest z włókna szklanego, dzięki czemu jest bardzo odporna na uszkodzenia i nie koroduje pod wpływem kontaktu ze środkami chemicznymi. Opryskiwacz łatwo pompuje się i szybko przygotowuje do pracy. Opryskiwacz ma też przezroczysty pasek wzdłuż skali pojemności, co znacznie ułatwia dozowanie środka i kontrolowanie jego poziomu w zbiorniku. Jest bezpieczny i wydajny. Sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, ogródku ROD czy na działce letniskowej.

Mszyce i inne szkodniki to duże zagrożenie dla pomidorów czy innych upraw. Jednakże szybka reakcja, dobry dobór środka oraz używanie dobrego jakościowo sprzętu pozwoli szybko pozbyć się problemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE