Mszyce na pomidorach - jak się ich pozbyć, oprysk na mszyce

2022-06-21 12:41
Mszyce na pomidorach
Autor: GettyImages Mszyce mogą atakować także krzewy pomidorów

Jak skutecznie zwalczać mszyce na pomidorach? Mszyce pojawiają się w uprawie gruntowej, pod osłonami, a także na balkonie i w domu. Niezwalczane namnażają się w kolonie i w szybkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia upraw. Kilka gatunków mszyc ulubiło sobie pomidory.

Panuje przekonanie, że większym problemem w uprawie pomidorów (zwłaszcza wieloowocowych) są choroby aniżeli szkodniki. Zdarza się jednak, że zagon z warzywami czy uprawa balkonowa zostały zaatakowane przez owady (lub inne grupy organizmów). Jednym z najczęstszych problemów na pomidorach są mszyce.

Mszyca atakujące pomidory

Najczęściej na pomidorze występuje mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana. Ponadto spotyka się mszycę ogórkową i mszycę ziemniaczano smugową. Dla statystycznego właściciela ogródka poszczególne gatunki niewiele mówią. Owad, niezależnie od tego, jest łatwy do rozpoznania, gdyż występuje w dużych skupiskach, ma wydłużone ciało (1-3 mm długości) i cienkie, ale nieproporcjonalnie długie odnóża. Występują formy uskrzydlone i bezskrzydłe.

To, co jest charakterystyczne dla mszyc, to pozostawianie ciekłej, słodkiej wydzieliny – spadzi. Jest lubiana przez mrówki, dlatego występowanie mszyc wiąże się także z ich pojawieniem. Niekiedy mrówki bronią swojej stołówki przed naturalnymi wrogami szkodników, np. biedronkami.

Mszyce: szkodniki roślin. Objawy żerowania mszyc, choroby >>>

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar Aby pozbyć się mszyc z krzewów pomidorów, konieczny jest oprysk preparatami ochrony roślin. Do tego zabiegu doskonale nadaje się opryskiwacz Venus Super

Objawy żerowania mszyc na pomidorach

Mszyce brzoskwiniowo-ziemniaczane wiosną żerują na brzoskwiniach, od czerwca przenoszą się na kolejną roślinę żywicielską – na pomidora. Ich pojawienie się jest znamienne, gdyż wręcz oblepiają całe rośliny. Mszyce spotyka się na liściach pomidorów (zwłaszcza dolnej stronie), łodygach, a nawet na owocach. Wysysają sok z roślin. Mszyce na pomidorach prowadzą do żółknięcia, deformacji i zamierania liści. To z kolei osłabia zdolności asymilacyjne pomidorów i osłabia plon. Mszyce mogą ogałacać całe rośliny doprowadzając do ich zamierania. Czasem uszkadzają pędy i owoce. Sieją spustoszenie w uprawach. Zostawiają spadź, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Mszyce przenoszą choroby wirusowe. Później, zwykle ze wrześniu, wracają na brzoskwinie. Pozostałe gatunki mszyc mają nieco inny cykl życia, ale ich szkodliwość jest podobna. Owady mogą występować w koloniach liczących kilkaset owadów.

Jak chronić pomidory przed mszycami?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia mszyc na pomidorach, a w razie ich pojawienia - ograniczenie strat, jest zapewnienie pomidorom optymalnych warunków do rozwoju. Obejmuje to stanowisko i rodzaj gleby.

  • Nie można doprowadzić do przesuszenia krzewów pomidorów.
  • Najlepiej używać do podlewania pomidorów letniej wody (to ograniczy stres fizjologiczny).
  • Nawożenie pomidorów powinno być zrównoważone. Należy unikać dużych dawek azotu (nadmiar tego pierwiastka to częsta przyczyna problemów).
  • Pomidory powinno się nawozić nawozami wieloskładnikowymi z borem.
  • Profilaktycznie można stosować gnojówki roślinne przeciw mszycom, np. wyprodukowane na bazie mniszka, tytoniu, czosnku lub rumianku.

Przeczytaj też: Ekologiczny, domowy sposób na mszyce

Opryski na mszyce na pomidorach

Środki chemiczne stosuje się w ostateczności, gdy mamy do czynienia z kolonią mszyc. Najczęściej do zwalczania mszyc na pomidorach korzysta się z insektycydów zawierających substancje należące do grupy neonikotynoidów i karbaminidów oraz pyretroidów. Dobrym sposobem jest także korzystanie z naturalnych preparatów olejowych, które utrudniają mszycom oddychanie, tym samym prowadząc do ich śmierci. Przy doborze środków trzeba sprawdzić okres karencji. Ważnym czynnikiem są aktualne temperatury. Skuteczność zabiegu zależy również od jakości opryskiwacza.

Kwazar - opryski pomidorów
Autor: Kwazar Opryskiwacz Orion Super
Sadzenie pomidorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE