Opryskiwacze ogrodowe. Jaki opryskiwacz kupić do ogrodu? Zastosowanie opryskiwaczy w ogrodzie i pod osłonami

2020-03-16 12:43

Ochrona roślin to jedno z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Obejmuje m.in. walkę z chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem. Aby działania były skuteczne, potrzebny jest dobry opryskiwacz – wydajny, wygodny i dopasowany do potrzeb. Jaki opryskiwacz kupić do ogrodu?

W ogrodzie stosuje się różnorodne opryskiwacze - urządzenia do aplikacji herbicydów i do oprysków roślin środkami ochrony. Wybór opryskiwacza w dużej mierze podyktowany jest powierzchnią ogrodu, a co się z tym wiąże: liczbą uprawianych roślin. Przydomowy sad będzie wymagał więcej zabiegów ochronnych niż wielogatunkowy luźny żywopłot z krzewów i niskich drzew ozdobnych. Trzeba umiejętnie to wyważyć i przemyśleć potrzeby. Jakie rodzaje opryskiwaczy są dostępne na rynku?

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze ręczne nie sprawdzają się w przypadku większej liczby roślin, a także drzew

Mały opryskiwacz ręczny – sprzęt pierwszej potrzeby

Dużą popularnością u miłośników kwiatów cieszą się niewielkie opryskiwacze ręczne. Z reguły mają niewielką pojemność 0,5-2 l. Mogą być pulsacyjne (działają po naciśnięciu dźwigni) lub ciśnieniowe (wytwarzają ciśnienie jeszcze przed naciśnięciem dźwigni). Znajdują szerokie zastosowanie w domu i na balkonie. W ogrodzie są mniej praktyczne. Przydadzą się do pielęgnacji roślin uprawianych w pojemnikach (np. na tarasie) czy bylin, nie sprawdzają się w przypadku większej liczby roślin, a także drzew. Taki opryskiwacz warto jednak mieć w narzędziowni, gdyż pełni także dodatkowe funkcje. Poza stosowaniem pestycydów czy środków ekologicznych można używać go do zraszania (zamgławiania) roślin, a także nawożenia dolistnego.

Przy wyborze opryskiwacza ręcznego zwraca się głównie uwagę na cenę i pojemność. Istotny jest również sposób działania (ciśnieniowe są wygodniejsze) i opcja regulacji dyszy (w tym materiał wykonania – te z mosiądzu będą dużo trwalsze). Dla wygody użytkowania przydatna jest blokada otwierania/zamykania wypływu i dobrze widoczna skala pojemności.

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze wykorzystywane są m.in. do aplikacji herbicydów na trawnikach

Opryskiwacz naramienny – do małych i średnich ogrodów

Opryskiwacze naramienne nadają się do ochrony roślin w małych i średnich ogrodach. Są dużo praktyczniejsze i mają szersze wykorzystanie od opryskiwaczy ręcznych, jednak praca przy ich użyciu na dużej powierzchni jest męcząca. Co prawda można je przekładać (na drugie ramię), jednak często jesteśmy ukierunkowani w taki sposób, że lance trzyma się nam wygodniej w prawej bądź lewej ręce. Co pewien czas trzeba wtłaczać powietrze do zbiornika za pomocą uchwytu pompy.

W sprzedaży zazwyczaj dostępne są opryskiwacze naramienne o pojemności 3-12 l. Przy wyborze zwraca się uwagę na podobne parametry co w przypadku opryskiwacza ręcznego. Element różniący – warto kupić taki opryskiwacz, który ma pompkę zamocowaną przy dłuższym wężu, a jej obsługa nie wymaga zdejmowania urządzenia z pleców. Regulacja dyszy powinna być standardem. Istotna jest długość lancy, te dłuższe umożliwiają opryskiwanie wysokich krzewów i niskich drzew. Opryskiwacz naramienny powinien być wyposażony w zawór bezpieczeństwa, który chroni przed nadmiernym ciśnieniem. Nowocześniejsze modele posiadają wbudowany nanometr.

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze wykorzystuje się równiez do oprysków ochronnych w uprawach pod odsłonami

Opryskiwacz plecakowy – kompleksowa ochrona i wysoka wydajność

Opryskiwacze plecakowe są największe i najbardziej wydajne. Przydają się nie tylko w ogrodzie, ale także przy niewielkich uprawach komercyjnych, np. w małym sadzie z roślinami jagodowymi. Pojemność opryskiwaczy plecakowych jest bardziej zróżnicowana.
Podstawowy wariant to sprzęt ręczny, który działa jak opryskiwacz naramienny, a różni się sposobem zakładania oraz pojemnością. Jego użytkowanie jest wygodniejsze.
Bardziej zaawansowane opryskiwacze plecakowe mają własny napęd: spalinowy lub elektryczny (z akumulatorem) i tym samym nie wymagają pompowania. Zaletą pierwszego jest większa wydajność i brak ograniczenia ruchu. Zazwyczaj jest cięższy i pracuje głośniej. Opryskiwacz elektryczny pracuje ciszej, jest trochę lżejszy, a przy tym przyjaźniejszy środowisku. Zwykle wbudowany akumulator umożliwia kilka godzin pracy na jednym ładowaniu (warto sprawdzić ten parametr przed zakupem).

Istotna dla wygody stosowania jest średnica wlewu i sito, które ogranicza ryzyko dostania się zanieczyszczeń do zbiornika. W skład zestawu często wchodzi kilka rodzajów dysz, które umożliwiają szerokie zastosowanie (np. stożkowe do upraw w rzędach i płaskostrumieniowe do niskich roślin lub na chwasty).

Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe? >>>

Niezależnie od wyboru konieczne jest prawidłowe postępowanie ze sprzętem – właściwe użytkowanie, przechowywanie, konserwacja i stosowanie środków ochrony roślin. To zapewni skuteczność zabiegów, wydajność i trwałość urządzenia a także bezpieczeństwo naszego zdrowia.
W uprawach zastosowanie znajdują również opryskiwacze wózkowe i ciągnikowe. To jednak oddzielny temat dotyczący produkcji profesjonalnych, a nie ochrony roślin w warunkach przydomowego ogrodu.

Osy w ogrodzie - jak pozbyć się os z ogrodu
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Nasi Partnerzy polecają