Opryskiwacze ogrodowe. Jaki opryskiwacz kupić do ogrodu? Zastosowanie opryskiwaczy w ogrodzie i pod osłonami

2020-03-16 12:43

Ochrona roślin to jedno z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Obejmuje m.in. walkę z chorobami, szkodnikami i zachwaszczeniem. Aby działania były skuteczne, potrzebny jest dobry opryskiwacz – wydajny, wygodny i dopasowany do potrzeb. Jaki opryskiwacz kupić do ogrodu?

W ogrodzie stosuje się różnorodne opryskiwacze - urządzenia do aplikacji herbicydów i do oprysków roślin środkami ochrony. Wybór opryskiwacza w dużej mierze podyktowany jest powierzchnią ogrodu, a co się z tym wiąże: liczbą uprawianych roślin. Przydomowy sad będzie wymagał więcej zabiegów ochronnych niż wielogatunkowy luźny żywopłot z krzewów i niskich drzew ozdobnych. Trzeba umiejętnie to wyważyć i przemyśleć potrzeby. Jakie rodzaje opryskiwaczy są dostępne na rynku?

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze ręczne nie sprawdzają się w przypadku większej liczby roślin, a także drzew

Mały opryskiwacz ręczny – sprzęt pierwszej potrzeby

Dużą popularnością u miłośników kwiatów cieszą się niewielkie opryskiwacze ręczne. Z reguły mają niewielką pojemność 0,5-2 l. Mogą być pulsacyjne (działają po naciśnięciu dźwigni) lub ciśnieniowe (wytwarzają ciśnienie jeszcze przed naciśnięciem dźwigni). Znajdują szerokie zastosowanie w domu i na balkonie. W ogrodzie są mniej praktyczne. Przydadzą się do pielęgnacji roślin uprawianych w pojemnikach (np. na tarasie) czy bylin, nie sprawdzają się w przypadku większej liczby roślin, a także drzew. Taki opryskiwacz warto jednak mieć w narzędziowni, gdyż pełni także dodatkowe funkcje. Poza stosowaniem pestycydów czy środków ekologicznych można używać go do zraszania (zamgławiania) roślin, a także nawożenia dolistnego.

Przy wyborze opryskiwacza ręcznego zwraca się głównie uwagę na cenę i pojemność. Istotny jest również sposób działania (ciśnieniowe są wygodniejsze) i opcja regulacji dyszy (w tym materiał wykonania – te z mosiądzu będą dużo trwalsze). Dla wygody użytkowania przydatna jest blokada otwierania/zamykania wypływu i dobrze widoczna skala pojemności.

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze wykorzystywane są m.in. do aplikacji herbicydów na trawnikach

Opryskiwacz naramienny – do małych i średnich ogrodów

Opryskiwacze naramienne nadają się do ochrony roślin w małych i średnich ogrodach. Są dużo praktyczniejsze i mają szersze wykorzystanie od opryskiwaczy ręcznych, jednak praca przy ich użyciu na dużej powierzchni jest męcząca. Co prawda można je przekładać (na drugie ramię), jednak często jesteśmy ukierunkowani w taki sposób, że lance trzyma się nam wygodniej w prawej bądź lewej ręce. Co pewien czas trzeba wtłaczać powietrze do zbiornika za pomocą uchwytu pompy.

W sprzedaży zazwyczaj dostępne są opryskiwacze naramienne o pojemności 3-12 l. Przy wyborze zwraca się uwagę na podobne parametry co w przypadku opryskiwacza ręcznego. Element różniący – warto kupić taki opryskiwacz, który ma pompkę zamocowaną przy dłuższym wężu, a jej obsługa nie wymaga zdejmowania urządzenia z pleców. Regulacja dyszy powinna być standardem. Istotna jest długość lancy, te dłuższe umożliwiają opryskiwanie wysokich krzewów i niskich drzew. Opryskiwacz naramienny powinien być wyposażony w zawór bezpieczeństwa, który chroni przed nadmiernym ciśnieniem. Nowocześniejsze modele posiadają wbudowany nanometr.

Opryskiwacze ogrodowe
Autor: GettyImages Opryskiwacze wykorzystuje się równiez do oprysków ochronnych w uprawach pod odsłonami

Opryskiwacz plecakowy – kompleksowa ochrona i wysoka wydajność

Opryskiwacze plecakowe są największe i najbardziej wydajne. Przydają się nie tylko w ogrodzie, ale także przy niewielkich uprawach komercyjnych, np. w małym sadzie z roślinami jagodowymi. Pojemność opryskiwaczy plecakowych jest bardziej zróżnicowana.
Podstawowy wariant to sprzęt ręczny, który działa jak opryskiwacz naramienny, a różni się sposobem zakładania oraz pojemnością. Jego użytkowanie jest wygodniejsze.
Bardziej zaawansowane opryskiwacze plecakowe mają własny napęd: spalinowy lub elektryczny (z akumulatorem) i tym samym nie wymagają pompowania. Zaletą pierwszego jest większa wydajność i brak ograniczenia ruchu. Zazwyczaj jest cięższy i pracuje głośniej. Opryskiwacz elektryczny pracuje ciszej, jest trochę lżejszy, a przy tym przyjaźniejszy środowisku. Zwykle wbudowany akumulator umożliwia kilka godzin pracy na jednym ładowaniu (warto sprawdzić ten parametr przed zakupem).

Istotna dla wygody stosowania jest średnica wlewu i sito, które ogranicza ryzyko dostania się zanieczyszczeń do zbiornika. W skład zestawu często wchodzi kilka rodzajów dysz, które umożliwiają szerokie zastosowanie (np. stożkowe do upraw w rzędach i płaskostrumieniowe do niskich roślin lub na chwasty).

Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe? >>>

Niezależnie od wyboru konieczne jest prawidłowe postępowanie ze sprzętem – właściwe użytkowanie, przechowywanie, konserwacja i stosowanie środków ochrony roślin. To zapewni skuteczność zabiegów, wydajność i trwałość urządzenia a także bezpieczeństwo naszego zdrowia.
W uprawach zastosowanie znajdują również opryskiwacze wózkowe i ciągnikowe. To jednak oddzielny temat dotyczący produkcji profesjonalnych, a nie ochrony roślin w warunkach przydomowego ogrodu.

Osy w ogrodzie - jak pozbyć się os z ogrodu
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE