Zwijanie się liści pomidora – co to za choroba i jak ją zwalczyć

2021-06-23 15:24
Zwijanie się liści pomidora
Autor: GettyImages

Zwijanie i deformacja liści pomidorów może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji. Zmiany często można odwrócić. Zdarza się jednak, że jest to objaw występowania chorób. O czym świadczy zwijanie liści pomidora?

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowym ogrodzie warzywnym. Decydując się na uprawę pomidorów w warzywniku, musimy odpowiednio je pielęgnować. Czasem jednak, nawet gdy pielęgnacja pomidorów jest właściwa, roślinom coś zaczyna dolegać. Jednym z niepokojących objawów, jakie mogą wystąpić na pomidorach jest zwijanie się ich liści.

Zwijanie liści pomidorów to powszechnie występujący problem zarówno u pomidorów uprawianych w gruncie, jak i pomidorów pod osłonami. Zwinięte liście pomidorów mogą pojawić się na odmianach tradycyjnych, a także koktajlowych (u tych drugich rzadziej).

Zwijanie się liści pomidorów zazwyczaj jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Wpływa na to zarówno nadmierne nasłonecznienie, brak wody (to jedna z najczęstszych przyczyn), zbyt duże zagęszczenie roślin oraz niedobór podstawowych składników pokarmowych. Aby określić przyczynę zwijania blaszek, trzeba dokładnie zwrócić uwagę na ich wygląd.

Zwijanie liści pomidorów - rozpoznawanie po objawach

  • Liście pomidorów zwijają się i skręcają ku górze – to rezultat nadmiernego nasłonecznienia. Uprawę trzeba zacienić stosując np. maty osłaniające. Jeśli dodatkowo brązowieją brzegi blaszek - jest to ostatni etap więdnięcia przy długotrwałym braku wody.
  • Liście pomidorów zwijają się w dół i są ciemnozielone – przyczyną jest nadmiar azotu w glebie. Należy przerwać nawożenie mineralne. Nadmiar składników pokarmowych można wypłukać stosując intensywne nawadnianie.
  • Liście pomidorów skręcają się do nerwu głównego (i do dołu), później zasychają. Na łodygach widać nekrozy – to może być oznaka wystąpienia raka bakteryjnego. Należy zastosować niezbędne środki ochrony roślin, np. Sherpa.
  • Starsze liście skręcają się i odbarwiają, wierzchołki roślin są ciemnozielone – to częsta oznaka niedoboru wapnia. Zaleca się sprawdzić odczyn gleby i zastosować nawóz wapniowy.
  • Liście pomidorów zwijają się i są lepkie – na roślinach trzeba poszukać szkodników. Lepka spadź jest oznaką występowania mszyc.
  • Na zdeformowanych liściach pomidorów występuje pajęczyna – uprawy zostały zaatakowane przez przędziorki.
Pomidory
Autor: www.thinkstockphotos.com Zwijanie liści pomidorów to problem pojawiający się zarówno u pomidorów uprawianych w gruncie, jak i pomidorów pod osłonami

Zwijanie liście pomidorów - niedobór mikroelementów

Zdarza się także, że zwijanie się liści jest wynikiem niedoboru mikroelementów. Szczególnie ważny w uprawie pomidorów jest mangan, magnez oraz bor. Dlatego warto stosować nawozy organiczne oraz nawozy mineralne zawierające zwiększoną ilość tych pierwiastków.

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Warzywa na balkon - pomidory
Listen to "Susza w Polsce! Jeżeli nie spadnie deszcz, czekają nas kolejne podwyżki cen żywności." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE