Uprawa sałaty na balkonie. Jak uprawiać sałatę w pojemnikach

2021-01-25 8:50

Uprawa sałaty na balkonie zyskuje na popularności z kilku powodów: zadanie jest łatwe, względnie szybko można uzyskać plon, a świeże liście mają wszechstronne zastosowanie w kuchni. Jak uprawiać sałatę na balkonie? Kiedy wysiewać nasiona sałaty do pojemników?

Sałata na balkonie
Autor: Gettyimages

Sałata to jedno z najpopularniejszych warzyw liściowych. Jednocześnie pod pewnymi względami należy do roślin wrażliwych. Szybko kumuluje szkodliwe związki. W warunkach intensywnej uprawy, liście często zawierają duże ilości azotanów, które w pewnych warunkach (np. przy niewłaściwym przechowywaniu) przekształcają się w szkodliwe dla człowieka azotyny. Zwiększone ryzyko zachodzi w przypadku nowalijek. To kolejny powód, by zdecydować się na własną, samodzielną uprawę, nawet jeśli ma być tylko dodatkiem i nie zaspokoi potrzeb żywieniowych domowników. Sałatę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie. Jak to robić?

Jak uprawiać warzywa na balkonie. Warzywa na balkon, zobacz które się sprawdzą >>>

Nowa moda, warzywa na balkonie

Uprawa sałaty na balkonie: stanowisko, podłoże, pojemnik

Sałata jest mało wymagająca względem ciepła oraz podłoża. Znosi przymrozki. Dobrze czuje się w czasie umiarkowanie ciepłej pogody. Z perspektywy uprawy niekorzystne są upały, gdyż w temperaturze powyżej 20°C ma skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe. Sałatę uprawia się ją w okresie, gdy dzień jest krótszy od 12 godzin (jest rośliną dnia długiego).

Podłoże do uprawy sałaty powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne. Sałata nie znosi jedynie podłoży zbyt ciężkich, nadmiernie wilgotnych oraz piaszczystych. Minimalna głębokość pojemnika wynosi 10 cm (większe potrzeby mają gatunki i odmiany sałaty, które zawiązują główki). Najlepiej używać pojemników, które nie nagrzewają się (np. z gliny).

Sałatę, podobnie jak większość warzyw, powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym. Wtedy plon jest wysoki i smaczny. Najwięcej światła potrzebuje w początkowym okresie uprawy. Znosi lekkie zacienienie. Na ciemnych, np. północnych balkonach, lepiej zrezygnować z uprawy. Na południowym może być jej zbyt ciepło (późną wiosną).

Poznaj różne odmiany sałaty >>>

Warto wiedzieć
Sałata na balkonie

Autor: GettyImages

Problemy w uprawie sałaty

- Gdy jest za gorąco – może nie zawiązywać główek, przysycha.

- Gdy dzień jest za długi (późny siew) – wybija w pędy kwiatostanowe, liście stają się niesmaczne, twarde i mniej wartościowe.

- Gdy jest za sucho – liście są bardziej gorzkie, łykowate.

Uprawa sałaty na balkonie - wysiew nasion i pielęgnacja rozsady

Sałatę można wysiewać już w marcu w pomieszczeniu lub na balkonie w mini-szklarni. W pojemnikach nieosłoniętych wysiewy wykonuje się od kwietnia. Poszczególne odmiany mają różną wrażliwość względem długości dnia, dlatego warto przede wszystkim kierować się ich wczesnością i instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Zwykle warzywo wysiewa się tak, by zdążyć przed przełomem czerwca i lipca. Sałatę sieje się na głębokość około 1cm.

Sałatę można siać od razu do stałych pojemników lub produkować rozsadę. Po wysiewie należy zadbać o utrzymanie umiarkowanej wilgotności podłoża. Podlewanie jest umiarkowane, ale systematyczne. Dotyczy to również późniejszych faz wzrostu. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie może być mokre. Jednocześnie nie wolno dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej.

Po wykiełkowaniu i wypuszczeniu pierwszych liści właściwych wykonuje się pikowanie. Rozstawa zależy od gatunku i odmiany, dla większości optymalne odległości wynoszą około 20 cm.

Wiele sałat, zwłaszcza tych niezawiązujących główki, w praktyce można uprawiać nawet w ogrodzie wertykalnym (pionowym warzywniku), np. zbudowanym z europalety.

Przy uprawie w żyznym podłożu intensywne nawożenie nie jest konieczne. Sporadycznie można użyć nawozu wieloskładnikowego. Należy unikać nawozów azotowych. W okresie wiązania główek ma większe potrzeby wodne.

Trzeba także zwrócić uwagę, czy światło nie jest zbyt mocne. Może wymagać czasowej osłony. Brak wody, nadmierna transpiracja i duże nasłonecznienie mogą powodować zasychanie oraz oparzenia liści.

Przeczytaj też: Dlaczego sałata nie tworzy główek? >>>

Sałata na balkonie
Autor: GettyImages

Sałatę trzeba regularnie lustrować w poszukiwaniu oznak chorób i szkodników. W razie potrzeby stosuje się odpowiednie fungicydy lub insektycydy. W warunkach domowej, nieco hobbystycznej uprawy, najlepiej korzystać z ekologicznych preparatów. Wtedy uzyskana sałata to faktycznie samo zdrowie. Zbiory przeprowadza się na bieżąco, w razie potrzeby.

Sałata to jedno z podstawowych, najważniejszych warzyw. Jest spożywana wiosną jako jedna z pierwszych roślin jadalnych. Przy samodzielnej uprawie zbiór jest nieco późniejszy niż z uprawy pod osłonami, ale za to satysfakcja z plonu i pewność, że jest zdrowy, są dużo większe.

QUIZ: Zielono mi - jakie znasz gatunki sałaty?

Pytanie 1 z 10
Sałata o zwartej głowie i chrupiących, jasnozielonych liściach to...
Nasi Partnerzy polecają