Odmiany sałaty: sałata masłowa, krucha, dębolistna i inne

2021-03-10 8:16
Odmiany sałaty
Autor: photos.com Sałaty to popularne warzywa liściowe

Wśród warzyw liściowych prym wiodą sałaty. Obok najpopularniejszej sałaty masłowej wyhodowano wiele innych odmian sałaty, które różnią się kolorami i kształtami liści. Poznaj odmiany sałaty.

Sałata tworzy główki tylko zanim zakwitnie. Należy więc maksymalnie opóźnić kwitnienie. Najczęściej sałata nie zdąży wytworzyć główek i już pojawia się pęd kwiatostanowy, gdy została zbyt późno posiana. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest długi dzień, wysoka temperatura i susza. Bardzo podatna na to jest sałata masłowa, dlatego do gruntu nie należy jej siać później niż na początku kwietnia (na zbiór letni) i wcześniej niż w połowie maja (na zbiór jesienny). Podobnie trzeba postępować z sałatą rzymską. W znacznie mniejszym stopniu w pędy wybija sałata krucha, która tworzy twarde i bardzo zwarte główki. Można ją więc uprawiać także latem, podobnie jak Lollo i dębolistną. Latem można też uprawiać bliskie kuzynki sałaty – rukolę i radicchio. Z kolei endywia nie lubi być wysadzana wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Posadzona w maju łatwiej wybije w pędy kwiatostanowe.

Sałata należy do warzyw bardzo nietrwałych. By dłużej zachowała świeżość i jędrność, powinno się ją zbierać rano lub wieczorem, najlepiej w dni pochmurne. Warzywo to trzeba trzymać w miejscach ciemnych, chłodnych i wilgotnych. Odpowiednia jest komora do przechowywania warzyw w lodówce albo chłodna spiżarnia.

Odmiany sałaty

  • Sałata masłowa jest w Polsce najpopularniejsza i najbardziej znana. Ma delikatne i kruche liście o intensywnym jasnozielonym zabarwieniu.
  • Sałata krucha – jej najbardziej znaną przedstawicielką jest sałata lodowa. Ma delikatny jasnozielony kolor. Charakteryzuje się dużymi (nawet kilogramowymi) główkami o kruchych i soczystych liściach. Zaletą tej odmiany jest możliwość przechowywania w lodówce przez kilka dni bez straty wartości smakowych.
  • Sałata rzymska – różni się od masłowej kształtem liści i główki oraz smakiem: jest gorzkawa, mniej delikatna. Jej liście są sztywne, ciemnozielone (a więc bogatsze w witaminy) lub żółtozielone (delikatniejsze w smaku), grube, mięsiste, symetrycznie unerwione, wydłużone, u góry zaokrąglone.
  • Sałata Lollo – ma subtelny smak i wydłużone liście – bardzo dekoracyjne, karbowane, zielone lub bordowe. Są luźno zebrane w niedużą główkę. Ze względu na swój wygląd pięknie komponuje się z innymi sałatami. Może być przechowywana w lodówce około tygodnia.
  • Roszponka – ma najmniejsze listki – jasno- lub ciemnozielone. Im są drobniejsze, tym bardziej aromatyczne, lekko orzechowe w smaku. Aby dłużej zachowała świeżość, przechowuje się ją w lodówce w wilgotnej ściereczce.
  • Radicchio ma bordowe grube listki z białymi zgrubieniami, które wymagają usunięcia, bo są gorzkie. Głąb także nie nadaje się do jedzenia i trzeba go usunąć. Liście tracą goryczkę po krótkim namoczeniu w ciepłej wodzie. Można ją przechowywać w lodówce około tygodnia.
  • Sałata dębolistna ma bardzo efektowne zielone albo czerwone lekko powycinane, kruche listki o charakterystycznym orzechowym smaku. Jest nietrwała – nawet po owinięciu wilgotną serwetką zachowuje świeżość zaledwie 1-2 dni.
  • Rukola (poprawnie rokkieta siewna) – ma nieduże ciemnozielone, wąskie i podłużne poszarpane liście podobne do listków mlecza albo delikatniejsze, okrągłe, przypominające liście rzodkiewki. Jej smak jest zdecydowany – pieprzowy, chrzanowy i orzechowy zarazem. W lodówce zachowuje świeżość kilka dni.
  • Endywia – jej ząbkowane, wąskie i wiotkie liście nie tworzą główek. Zewnętrzne ciemnozielone liście są bardzo gorzkie, środkowe, jasnożółte mają lekką goryczkę. Można ją krótko przechowywać w lodówce po owinięciu w wilgotną serwetkę.

QUIZ: Zielono mi - jakie znasz gatunki sałaty?

Pytanie 1 z 10
Sałata o zwartej głowie i chrupiących, jasnozielonych liściach to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE