Warzywnik pionowy - mini ogród warzywny na balkon i taras

2020-05-28 9:48

Na balkonie i tarasie zazwyczaj jest zbyt mało miejsca pod uprawę roślin jadalnych. Dlatego w obiektach, gdzie liczy się każdy centymetr, warto postawić na ogrody pionowe. Taki mini ogród warzywny zwiększa przestrzeń pod uprawę, pozwala osłonić dane miejsce (np. bok balkonu) a często stanowi oryginalny element dekoracyjny. Jak zbudować warzywnik pionowy?

Ogród na balkonie to efektowny dodatek, który jednocześnie pozwoli posmakować warzyw z własnej uprawy. Co prawda taki obiekt nie spełni potrzeb żywieniowych rodziny, ale będzie miłą alternatywą i uzupełnieniem dla warzyw kupowanych w sklepie. Warzywnik pionowy można ustawić w różnych miejscach na balkonie lub tarasie. Istotne jest, aby był zamontowany stabilnie. Warto go dodatkowo przytwierdzić, np. do poręczy balkonu. Optymalne jest miejsce widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Co prawda w takich warunkach wzrost i rozwój warzyw jest szybki, ale jednocześnie istnieje ryzyko nadmiernego wysychania bryły korzeniowej i więdnięcia części nadziemnej. Warzywa często borykające się suszą są mniej smaczne i bardziej włókniste. Natomiast sama budowa warzywnika pionowego nie powinna sprawić problemów.

Jak założyć ogródek warzywny na balkonie >>>

Spis treści

  1. Warzywnik pionowy z palet
  2. Warzywnik pionowy ze skrzynek
  3. Warzywnik pionowy z butelek
  4. Jakie warzywa uprawiać w pionowym warzywniku na balkonie?
Warzywnik pionowy
Autor: GettyImages

Warzywnik pionowy z palet

To najprostszy sposób na zrobienie warzywnika wertykalnego na balkonie lub tarasie. Można do tego celu użyć jednej palety (np. popularnej europalety) lub kilku połączonych ze sobą. W tym drugim przypadku można zbudować ściankę odgradzającą od sąsiadów lub mało atrakcyjnego widoku. Palety przed przygotowaniem powinno się potraktować papierem ściernym, a następnie zaimpregnować. W belkach od spodniej strony należy przytwierdzić deski (dno) z 1-2 otworami. Następnie umieszcza się w niej folię (można przytwierdzić ją za pomocą takera). Dziurawi się ją jedynie w miejscach otworów w drewnie. Odpływ wody jest konieczny, w przeciwnym wypadku warzywa będą gniły. Na dnie warto wysypać przynajmniej 1 cm warstwę drenażu, a następnie żyzne podłoże. Kolejno sieje się warzywa lub sadzi rozsadę. Innym rozwiązaniem jest wieszanie na palecie (np. za pomocą haków) ozdobnych pojemników z warzywami.

Meble z palet ogrodowe. Jak zrobić meble z palet na taras: instrukcja i zdjęcia >>>

Warzywnik pionowy ze skrzynek

Kolejnym po paletach hitem ostatnich lat są drewniane skrzynki. Skrzynie można połączyć ze sobą za pomocą pionowych (stabilnych belek). Powinny mieć długość przynajmniej 15-20 cm (aby rośliny miały przestrzeń do harmonijnego wzrostu i nie były zacienione). W taki sposób może powstać cała ścianka. Ogród wertykalny ze skrzyń zajmuje więcej miejsca niż ten z palet, ale pozwala na efektywniejszą uprawę (więcej przestrzeni dla korzeni). Można je dowolnie pomalować lub zaimpregnować. W skrzyni (podobnie jak powyżej) warto zastosować ochronną folię.

Kwietnik pionowy
Autor: GettyImages

Warzywnik pionowy z butelek

Ogród wertykalny z powodzeniem można zbudować z materiałów odpadowych. Do takich należą butelki PET. Warto wybierać te o pojemności przynajmniej 1,5-2 l. Za pomocą noża lub nożyczek należy wykonać w nich otwory. Trzeba robić to ostrożnie. Następnie w butelkach należy wykonać drobne otwory. Bez otworów można pozostawić co najwyżej butelki, które będą tworzyły podstawę pionowego ogrodu. Rząd butelek ułożonych poziomo przywiązuje się (np. co 30-40 cm) za pomocą mocnego sznurów lub żyłek. Trzeba pamiętać, że materiał będzie miał kontakt z wodą, a kilka pojemników z ziemią generuje znaczny ciężar. Jedną żyłkę przeciąga się przez butelkę (wykonując mały otwór u podstawy). Następnie należy zawiązać duży węzeł (można także użyć pierścieni). Drugą żyłką związuje się szyjki butelki. W ten sposób tworzy się dowolną ilość pojemników wiszących (byle nie przesadzać z ich liczbą). Następne kolumny trzeba planować w taki sposób, aby butelki osadzone były na przemian.

W butelkach warto umieścić cienki drenaż i żyzne podłoże. W tych na samym spodzie (bez otworów) można wysypać samą warstwę drenażową lub uprawiać warzywa lubiące wilgoć, np. rukiew wodną. Zasada działania jest prosta: woda ma spływać z wyżej zamontowanych „donic”. To ograniczy ryzyko zalania balkonu lub tarasu.

Warzywnik pionowy
Autor: GettyImages
warto wiedzieć
Warzywniak na balkonie

Autor: GettyImages

W warzywniaku na balkonie warzywa i zioła rosną w skrzynkach i doniczkach

Jakie warzywa uprawiać w pionowym warzywniku na balkonie?

W wertykalnym warzywniku można uprawiać różnorodne warzywa, zwłaszcza te o krótkim okresie wegetacyjnym (np. różne gatunki sałat i rzodkiewkę). W płytkich pojemnikach (np. poniżej 10 cm głębokości) lepiej unikać uprawy warzyw korzeniowych. Na balkonie czy tarasie uda się także uzyskać plon z pietruszki (nać), cebuli (szczypior), buraki (boćwina), rukoli i roszponki. Uprawy wertykalne warto uzupełniać popularnymi ziołami, np. bazylią i miętą.

Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie >>>

Donica Easy Grow
Autor: Keter Funkcjonalna podłużna donica Easy Grow gwarantuje stabilną podstawę dla uprawiania warzyw na balkonie. Wysokie nogi donicy poprawiają komfort pracy i przykuwają uwagę niebanalnym designem. Donica została wyposażona w system nawadniania oraz wskaźnik poziomu wody, który zapobiega przelaniu lub przesuszeniu roślin. Atutem donicy jest także rattanowy wzór, który znakomicie pasuje do rattanowych mebli, tworząc miłą dla oka kompozycję. Produkt został wykonany z najwyższej jakości tworzywa, całkowicie odpornego na szkodliwe czynniki atmosferyczne, łatwego w utrzymaniu w czystości. Występuje w dwóch kolorach: brąz i antracyt.
Warzywa na balkon - pomidory

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.