Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie. ZDJĘCIA

2014-05-19 16:40 Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy Plantpol

Mięta to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych i przyprawowych. Znanych jest wiele gatunków i odmian mięty rózniących się kolorem, wielkością i aromatem liści. Zobacz zdjęcia różnych gatunków i odmian mięty.

Mięta (łac. Mentha) to jedno z najpopularniejszych ziół. Mięta to ekspansywna roślina wieloletnia, wytwarzająca podziemne kłącze.
Miętę charakteryzuje bardzo mocny zapach i smak liści. Uprawianych jest kilkadziesiąt gatunków i odmian mięty, które różnią się rozmiarami rośliny oraz wielkością, kolorem, kształtem i aromatem liści. Liście poszczególnych gatunków i odmian mięty mogą mieć różny bukiet zapachowy i smak, np. cytrynowy, jabłkowy, imbirowy, ananasowy czy czekoladowy.

>>Przeczytaj też: Nalewka miętowa: przepis na miętówkę

Mięta jako przyprawa

Mięta, ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe, stosowana jest powszechnie do przyprawiania potraw. Najczęściej używa się miętę w postaci naparów i herbatek. Jednak coraz częściej stosuje się ją do przyprawiania sałatek, zup, sosów i farszów. Miętę dodaje się również do dań z ryb, drobiu i zapiekanek. Jest niezastąpionym dodatkiem do wielu deserów.
Mięta to również jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Polecana jest do sadzenia w gruncie na rabatach lub w pojemnikach w miejscach lekko zacienionych lub słonecznych.

Coraz modniejsze jest ozdabianie balkonów ogródkami ziołowymi w pojemnikach. Takie ogródki powstają z kompozycji kilku ziół posadzonych w jednej w donicy. W takiej ziołowej kompozycji nie może zabraknąć mięty. Ważne jednak, by pamiętać, że wiele jej odmian to rośliny dość ekspansywne i trzeba im zapewnić odpowiednią ilość miejsca.

Wybrane gatunki mięty

  • Mięta polna (łac. Mentha arvensis)
  • Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita)
  • Mięta nadwodna (łac. Mentha aquatica)
  • Mięta długolistna (łac. Mentha langifolia)
  • Mięta polej (łac. Mentha pulegium)
  • Mięta zielona (łac. Mentha spicata)
  • Mięta imbirowa (łac. Mentha gracilis)
  • Mięta wonna (łac. Mentha suaveolens)

>>Przeczytaj też: Mięta pieprzowa – zastosowanie i działanie mięty pieprzowej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE