Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie

2014-05-19 16:40

Mięta to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych i przyprawowych. Znanych jest wiele gatunków i odmian mięty rózniących się kolorem, wielkością i aromatem liści. Zobacz zdjęcia różnych gatunków i odmian mięty.

Mięta (łac. Mentha) to jedno z najpopularniejszych ziół. Mięta to ekspansywna roślina wieloletnia, wytwarzająca podziemne kłącze.Miętę charakteryzuje bardzo mocny zapach i smak liści. Uprawianych jest kilkadziesiąt gatunków i odmian mięty, które różnią się rozmiarami rośliny oraz wielkością, kolorem, kształtem i aromatem liści. Liście poszczególnych gatunków i odmian mięty mogą mieć różny bukiet zapachowy i smak, np. cytrynowy, jabłkowy, imbirowy, ananasowy czy czekoladowy.

Jak wykorzystujemy miętę?

Mięta, ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe, stosowana jest powszechnie do przyprawiania potraw. Najczęściej używa się miętę w postaci naparów i herbatek. Jednak coraz częściej stosuje się ją do przyprawiania sałatek, zup, sosów i farszów. Miętę dodaje się również do dań z ryb, drobiu i zapiekanek. Jest niezastąpionym dodatkiem do wielu deserów.

Mięta to również jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Polecana jest do sadzenia w gruncie na rabatach lub w pojemnikach w miejscach lekko zacienionych lub słonecznych.

Coraz modniejsze jest ozdabianie balkonów ogródkami ziołowymi w pojemnikach. Takie ogródki powstają z kompozycji kilku ziół posadzonych w jednej w donicy. W takiej ziołowej kompozycji nie może zabraknąć mięty. Ważne jednak, by pamiętać, że wiele jej odmian to rośliny dość ekspansywne i trzeba im zapewnić odpowiednią ilość miejsca.

Przeczytaj też: Uprawa mięty na balkonie - jak uprawiać miętę w doniczce >>>

Wybrane gatunki mięty

  • Mięta polna (łac. Mentha arvensis)
  • Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita)
  • Mięta nadwodna (łac. Mentha aquatica)
  • Mięta długolistna (łac. Mentha langifolia)
  • Mięta polej (łac. Mentha pulegium)
  • Mięta zielona (łac. Mentha spicata)
  • Mięta imbirowa (łac. Mentha gracilis)
  • Mięta wonna (łac. Mentha suaveolens)
Zioła w ogrodzie - mięta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE