Europalety: gdzie kupić palety i jaka jest cena europalety do budowy mebli?

2017-04-01 14:51 Radosław Murat
Palety na balkonie
Autor: materiały prasowe Z kilku europalet można zbudować pomysłowe meble na balkon lub do ogrodu. Na zdjęciu meble z palet firmy Fabryka Palet (www.fabrykapalet.com).

Sprawdź, gdzie kupić palety. Czym różnią się europlaty do palet, od czego zależy cena europalety? Jak je przygotować do dalszych prac. Obecnie panuje paletomania. Meble z palet pojawiają się już nie tylko na tarasach, ale również w salonach i sypialniach. Jeśli jesteś zainteresowany budową mebli z palet, zobacz jakie wybrać palety i ile kosztują.

Tanie sosnowe palety przeznaczone są do składowania różnych materiałów oraz wygodnego transportowania ich z miejsca na miejsce za pomocą wózków widłowych. Mają dość solidną, przestrzenną konstrukcję, zachęcającą wręcz do budowania z nich różnych mebli lub obiektów ogrodowych. Palety po oszlifowaniu i pomalowaniu zyskują nowy wygląd i nowe życie.

Sprawdź też: 15 pomysłów na wykorzystanie palet - co można z nich zrobić >>>

Palety i europalety: jakie kupić?

Poszczególne rodzaje palet różnią się między sobą wymiarami i grubością desek tworzących podest. Europalety mają na bokach wypalone znaki EPAL i EUR. Grubość ich desek to 22 mm. Europalety produkuje się z drewna bardzo dobrze wysuszonego komorowo i impregnowanego. Najpopularniejsze są mocne, trójwarstwowe europalety wielkości 800 × 1200 x 144 mm, zbudowane z grubych deszczułek, o wzmocnionych narożnikach wypełnionych dużymi klockami z drewna lub trocin, podbite od spodu trzema deszczułkami.

  • Europalety standardowe EUR1 – mają wymiary 800 × 1200 x 144 mm.
  • Europalety EUR2 - mają wymiary 1200 × 1000 × 144 mm.
  • Europalety EUR3 - mają wymiary 1000 × 1200 × 144 mm.
  • Europalety połówkowe EUR6 – mają wymiary 800 × 600 × 144 mm.
  • Palety angielskie (ISO) – mają wymiary 1200 x 1000 x 144 mm. Mają cieńsze deski – 20 mm.
  • Palety pod kontenery – mają wymiary 1135 x 1133 mm lub 800×600 mm. Produkuje się je z drewna najsłabszej jakości.
  • Nadstawki paletowe – elementy do przykrywania od góry ładunku ustawionego na paletach. Mają budowę znacznie delikatniejszą niż palety i do budowy mebli raczej się nie przydadzą.

Wybierając się po palety warto znać te wymiary. Łatwo będzie wtedy dobrać palety pod konkretny projekt mebli, co pozwoli później ograniczyć ich przycinanie.

ZOBACZ: Meble z palet - na tarasie! Jak zbudować, jak zabezpieczyć

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Cena europalety

Cena za europalety czy zwykłe palety, które są nowe i w dobrym stanie technicznym jest o wiele wyższa niż palet używanych. Europalety z wadami, uszkodzone na pewno będą tańsze. Średnio nowe europalety kosztują około 30-40 zł, cena używanych palet wynosi – 17-25 zł.

Palety używane
Autor: Andrzej Szandomirski Czasem udaje się wyprosić palety na budowie. Często są one jednak strasznie wyeksploatowane

Gdzie kupić palety

Nowe palety i europalety oferują składy drewna lub firmy handlujące paletami (skup-sprzedaż). W tych drugich znajdziesz także tańsze palety używane. Często są w całkiem niezłym stanie. Paletami handlują też często składy budowlane. Jeśli nie masz jak przetransportować palet, zamów je przez Internet, dostarczy ci je wtedy kurier. Najkorzystniej będzie pozyskać palety wprost z budowy. Niekiedy wystarczy porozumieć się robotnikami i odstąpią ci kilka sztuk. Nie mamy jednak wtedy wpływu na jakość zamawianych palet, bierzemy to co jest dostępne na budowie.

Szlifowanie drewna
Autor: Kalbar Jeśli paleta jest nowa, wystarczy delikatnie przeszlifować deski papierem ściernym

Szlifowanie i malowanie palet

Powierzchnia palet pełna jest drzazg i rożnych zadziorów. Często drewno jest poplamione zaprawą lub farbą. Aby więc przygotować palety do dalszych prac najpierw musisz je wyszlifować. Nie warto męczyć się ręcznie. Lepiej użyć elektrycznej szlifierki. Polecamy do tego szlifierki oscylacyjne, mające prostokątną stopę, do której podczepia się arkusz papieru ściernego lub szlifierki taśmowe (mają dwie rolki po których porusza się opaska z papieru ściernego).

Sprawdź też: narzędzia stolarskie - jakie narzędzia do drewna warto mieć >>>

Po szlifowaniu trzeba usunąć pył, a następnie malować, lakierować, bejcować, impregnować, olejować lub wykańczać drewno woskiem. Jeśli zaobserwujesz na drewnie sporo żywicy, wtedy przed wykańczaniem zagruntuj je preparatem, który zaizoluje jej ogniska.

Wkręty i śruby do mebli z palet

Jeśli zamierzasz budować z palet konstrukcję, która nie będzie zanadto obciążana wystarczy użyć zwykłych wkrętów do drewna, najlepiej samonawiercających (nie trzeba przed wkręceniem robić w drewnie nawiertu). Gdy zamierzasz stworzyć z palet bardzo solidny mebel lub budowlę do ogrodu, wtedy wkręty zastąp śrubami. Połączenia takie wymagają jednak zastosowania wiertarki. Najpierw przez dwa drewniane elementy wykonuje się otwór. Później wkłada weń śrubę, a od drugiej strony umieszcza podkładkę i nakrętkę. Śruby mogą mieć zamiast łba zakończenie w postaci stalowego ucha – będą więc przydatne, jeśli chciałbyś paletę podwiesić na linach lub łańcuchach, aby służyła jako huśtawka. Jeśli zamierzasz „obić” paletę jakimś cienkim materiałem lub tkaniną użyj zszywek. Można sięgnąć po standardowy zszywacz tapicerski, ale wygodniejszy okaże się tak zwany zszywacz młotkowy, stosowany między innymi przez dekarzy.

Malowanie palety
Autor: Kalbar Oszlifowane i oczyszczone z pyłu drewno najlepiej pomalować farbą kryjącą. Drewno użyte do budowy palet nie ma bowiem atrakcyjnego usłojenia, które warto wyeksponować poprzez malowanie lakierem lub lakierobejcą
Warto wiedzieć

Meble z palet ze sklepu

Zainteresowanie meblami z palet wyczuły firmy stolarskie. Jeśli zatem nie masz czasu, chęci lub wystarczająco dużo wprawy żeby samemu zbudować mebel z palet - możesz kupić gotowy. Oferta jest bogata. Meble takie są w pełni wykończone. Łóżka i fotele mają obicia oraz poduszki. Na stołach znajdują się blaty ze szkła, metalu lub drewna. Półki i regały są pomalowane, a czasem też wzbogacone o oświetlenie LED.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić sypialnię z palet? Zobacz, jak zrobić to samemu krok po kroku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE