Czym nawozić warzywa na balkonie? Poradnik nawożenia warzyw uprawianych w pojemnikach
Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie różni się od zasilania tych rosnących w warzywniku w gruncie. Warzywa w pojemnikach mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża i są bardziej uzależnione od człowieka. Podpowiadamy czym i Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie. Jaki nawóz do warzyw w doniczce?
Spis treści
- Uniwersalne zasady nawożenia warzyw
- Galeria zdjęć: Warzywa na balkonie
- Jak zasilać rozsadę warzyw?
- Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych na balkonie
- Zrównoważone nawożenie warzyw na balkonie
- Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie?
Warzywa to grupa, która ma duże potrzeby pokarmowe niezależnie od sposobu uprawy (uprawa gruntowa, uprawa w pojemnikach, uprawa pod osłonami). Dokładne preferencje co do zapotrzebowania na składniki pokarmowe zależą już od konkretnego gatunku oraz fazy rozwoju roślin. Na balkonie, w warunkach uprawy amatorskiej, zabiegi nawożenia warzyw raczej ujednolica się - tak jest wygodniej, uprawa jest mniej uciążliwa, a wciąż można uzyskać zadowalający plon.
Uniwersalne zasady nawożenia warzyw
- Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych jest dla roślin niekorzystny. Groźniejsza jest ta druga sytuacja, zwłaszcza dotyczy to nawożenia azotem. Azot przyśpiesza wzrost i bierze udział w wielu kluczowych dla roślin procesach, ale w nadmiarze może doprowadzić do zasolenia podłoża, zwiększa podatność roślin na choroby i szkodniki, a czasem jest szkodliwy dla człowieka. Kumuluje się w warzywach (zwłaszcza liściowych) w postaci azotynów, a te w pewnych warunkach (np. przy niewłaściwym przechowywaniu) przekształcają się w toksyczne azotyny. Szczególnie trzeba na to uważać w uprawie nowalijek.
- Nawozy można aplikować na etapie sadzenia warzyw lub już w trakcie ich wzrostu. Z powodzeniem można używać nawozów w płynie aplikowanych przy okazji podlewania roślin.
- W przypadku wystąpienia oznak niedoboru pierwiastka na warzywach, zaleca się zastosować nawożenie dolistne.
- Największe potrzeby nawozowe warzywa mają zwykle w okresie tworzenia plonów (np. zawiązywania główek u sałaty, rozwoju róży u kalafiora czy owoców u papryki i pomidora).
Galeria zdjęć: Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages
Uprawa warzyw w pojemnikach na balkonach i tarasach stała się w ostatnich latach bardzo modna
Jak zasilać rozsadę warzyw?
Warzywa wysiewa się zazwyczaj w żyznym podłożu zasobnym w składniki pokarmowe (np. w uniwersalnej ziemi z dodatkami). Dlatego nawożenie w początkowym okresie wzrostu, przez kilka tygodni po siewie i wykiełkowaniu nie jest potrzebne. Produkcja rozsady może trwać od 4 do 8 tygodni. Po miesiącu warto zaaplikować roślinom nawozy, najlepiej wieloskładnikowe. Dawki nie powinny być duże. W przypadku warzyw ciepłolubnych, np. oberżyny czy kiwano, zaleca się unikać nawozów azotowych stosowanych na niedługo przed wystawieniem rozsady na balkon. To w pewnym stopniu zmniejszy odporność roślin na niskie temperatury (nie tylko na przymrozki).
Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych na balkonie
Pierwsze nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach można wykonać na etapie sadzenia rozsady do większych pojemników. Może to być obornik granulowany, przefermentowany kompost, a nawet pocięte na fragmenty skórki bananów. Pierwszy produkt dostarcza wartościowych składników odżywczych i ma pewien wpływ na strukturę gleby, drugi jest słabo działającym nawozem, ale przyśpiesza produkcję próchnicy. Skórki z bananów to dobre źródło potasu. Z domowych odpadów jako dodatki do warzyw można zastosować fusy kawy i herbaty.
Przeczytaj też: Fusy z kawy – jak można wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych?
Zrównoważone nawożenie warzyw na balkonie
Warzywa powinno się nawozić w sposób zrównoważony. Wiosną można zaaplikować im nawóz ze zwiększoną dawką azotu. Następnie stosuje się nawozy wieloskładnikowe lub zawierające więcej fosforu i potasu. Bardzo ważne w uprawie warzyw jest zasilanie mikroelementami – nie można bagatelizować ich roli. Są kluczowe nie tylko dla przebiegania procesów fizjologicznych, ale także dla smaku. Niedobór poszczególnych mikroelementów często wiąże się z występowaniem zaburzeń i chorób. Przykładowo u pomidora bardzo ważny jest bor (B), u cebuli miedź (Cu).
Jak nawozić warzywa uprawiane na balkonie?
Podstawowe zasady nawożenia:
- niewielkie dawki nawozów warto stosować co 1-2 tygodnie;
- cenione i bezpieczne są nawozy humusowe;
- do poszczególnych grup warto podawać specjalistyczne nawozy, np. do pomidorów. W praktyce taki nawóz dedykowany można stosować także do zasilania innych gatunków roślin, także ozdobnych;
- do podlewania warzyw można używać wody z akwarium (po wymianie), wody po gotowaniu warzyw (bez soli i mięsa), wywarów z roślin leczniczych (skrzypu, pokrzywy, itp.). Będą działały jak łagodne, mocno rozcieńczone nawozy;
- jeśli decydujemy się zarówno na nawożenie organiczne, jak mineralne, warto stosować je naprzemiennie (nie dotyczy oczywiście tych wymieszanych z ziemią). W sprzedaży dostępne są także nawozy mineralno-organiczne łączące zalety obu grup.
Nawożenie warzyw na balkonie pod kątem uzyskania zdrowych plonów nie jest szczególnie trudne. W dużym stopniu przypomina nawożenie roślin ozdobnych, z tym, że powinno być nieco bardziej intensywne i zaleca się stosować różnorodne nawozy.
Przeczytaj też:
- Pomidory NA BALKONIE. Poznaj zasady uprawy i odmiany pomidorów na balkon
- Papryka chili – uprawa papryczki chili w doniczce na balkonie i w ogrodzie
- Zioła na balkon i taras: jak sadzić, uprawa w skrzynkach