Rukiew wodna – właściwości lecznicze i zastosowanie rukwi wodnej
Rukiew wodna to roślina lecznicza i przyprawowa. Jest nazywana eliksirem młodości. Rukiew wodną można uprawiać w doniczce, podobnie jak rzeżuchę. Poznaj właściwości rukwi wodnej.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Rukiew wodna to roślina lecznicza i przyprawowa
Rukiew wodna to najzdrowsza roślina na świecie, co zostało potwierdzone naukowo. Z właściwości zdrowotnych tej rośliny skorzystają wszyscy, a przede wszystkim osoby zmagające się z awitaminozą. Ponadto rukiew wodna nazywana jest eliksirem młodości. Można ją także wykorzystać w kuchni, by nadać wyjątkowy smak potrawom. Jakie jeszcze działanie ma rukiew wodna?
Rukiew wodna (łac. Nasturtium officinale), inaczej rzeżucha wodna, należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z Europy i Azji, jednak obecnie rośnie na wszystkich kontynentach. W Polsce rzadko można ją spotkać w stanie naturalnym, głównie w zachodniej części kraju. Jak wskazuje nazwa, rukiew wodna występuje w pobliżu zbiorników wodnych – strumyków, źródełek itp. Można ją z powodzeniem uprawiać w doniczce.
Rukiew wodna – pozyskiwanie i suszenie surowca
W celach leczniczych i kulinarnych wykorzystuje się liście i łodygi, które ze stanu naturalnego zbiera się od kwietnia do września. Te w doniczce można uprawiać cały rok.
Skład i właściwości rukwi wodnej
Rukiew wodna to najzdrowsze warzywo na świecie, co zostało udowodnione naukowo. Jednym z ważniejszych składników rukwi wodnej są izotiocyjaniany – związki, które hamują rozwój komórek rakowych. Poza tym rukiew wodna zawiera wszystkie najważniejsze dla zdrowia witaminy. Z tego powodu po wyciąg z tej rośliny (glikonasturcyna) powinny sięgać osoby cierpiące na awitaminozę. Rukiew wodna została uznana za eliksir młodości, gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. Co więcej, naukowcy dowiedli, że ta niepozorna roślina nie tylko hamuje rozwój zmarszczek. Włączenie rukwi do diety skutkuje zmniejszeniem porów skóry, przebarwień i zaczerwienień. Wszystko dzięki zawartości beta-karotenu, a także witaminy C i E.
Warto wykorzystać ją w kuchni nie tylko z względu na walory zdrowotne, lecz także smakowe. Rukiew wodna ma wyrazisty, lekko pieprzowy smak z wyczuwalną nutą słodyczy, w związku z tym potrawa (m.in. zupy, owocowe soki i smoothie) z jej dodatkiem będzie znacznie smaczniejsza.