Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

2021-05-12 15:02

Zioła na balkonie potrafią doskonale zastąpić kwiaty. Radzimy, jakie zioła uprawiać na balkonie. Wybierz zioła na balkon - dekoracyjne, a zarazem smaczne i zdrowe. Rośliny balkonowe zioła: poradnik.

Zioła na balkonie są dekoracyjne i mają zastosowanie w kuchni. Radzimy, jak uprawiać zioła na balkonie, jakie zioła nadają się na balkon - przeczytaj nasz poradnik.

Zioła na balkon: sadzonki i siewki

Decydując się na sadzonki ziół, od razu mamy duże roślinki, ale to dość drogie rozwiązanie. Poza tym w sklepach jest niewielki ich wybór, nie zawsze też będą nam odpowiadały gotowe kompozycje. Dlatego jeśli chcemy mieć zioła na balkonie warto zastanowić się nad wysiewem nasion i wybrać te, które lubimy. W większości przypadków czas wysiewu ziół przypada na wiosnę, rozsadę natomiast sadzimy od połowy maja. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalnie skomponowane kolekcje roślin ziołowych które nadają się na balkon, np. pachnąca kuchnia, herbaciane popołudnie lub ogród ziołowy na wiele lat. Składają się one z odpowiednio uzupełniających się wysokością, barwą i zapachem okazów ziół na balkon.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy: poradnik

Zioła na balkonie: tworzenie dekoracji z ziół

Zioła na balkonie są bardzo dekoracyjne. Tworząc samodzielnie kompozycje ziół na balkon, starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów i wielkości listków, kolor kwiatów, a także wysokości poszczególnych odmian. Zioła na balkon ładnie dobrane będą ładnym elementem wystroju balkonu. Posadźmy na balkonie na przykład w jednej donicy pstrolistne mięty, tymianki, różnokolorowe bazylie, drobnolistne majeranki uzupełnijmy je wysokimi ogórecznikami. Jeśli chcemy uprawiać zioła na balkonie wybierzmy miejsce nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki ziół.

Zioła o płytkim systemie korzeniowym (tymianek, majeranek, cząber) można sadzić w płytkich donicach lub niewielkich ziołownikach (gliniane wysokie naczynia z dodatkowymi otworami w ściankach, pozwalającymi na sadzenie kilku roślin w jednym pojemniku). Kompozycje balkonowe ziół: z bazylii, melisy, rozmarynu lub estragonu wymagają donic głębszych. Na dnie naczyń, w których uprawiamy zioła na balkonie, powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż jej nadmiar powoduje gnicie korzeni. Wybierajmy na zioła ziemię uniwersalną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół na balkonie. ZDJĘCIA kompozycji ziół w doniczkach

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie? Zioła na balkonie wymagają dość intensywnego podlewania i przycinania (lepsze krzewienie się roślin), nie możemy więc dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów kiedy mamy zioła na balkonie zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia. Jeśli zioła na balkonie mają być wykorzystywane do potraw nie nawozi się ich lub nawozi kompostem. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy też byliny, które możemy przezimować. Najprostszym sposobem jest przeniesienie donic, skrzynek i ziołowników do jasnego pomieszczenia o temperaturze nieprzekraczającej 10 st.C. Zimą ograniczmy podlewanie, pilnując zarazem, by system korzeniowy nie obumarł.

>>Przeczytaj też: Czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie?

 

Jak uprawiać zioła w doniczkach w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE