Meble z palet ogrodowe. Jak zrobić meble z palet na taras: instrukcja i zdjęcia

2018-04-24 12:06 Anna Kazimierowicz
Meble z palet
Autor: www.thinkstockphotos.com Meble z palet pasują zarówno do architektury nowoczesnej, jak i tradycyjnej

Meble z palet ogrodowe - stoliki, ławki, siedziska, krzesła - możemy z powodzeniem zrobić samodzielnie. Zobacz inspiracje na meble z palet na taras i zobacz na zdjęciach, jak krok po kroku je zbudować.

Zamiast kupować meble do ogrodu, można zrobić je samodzielnie – z palet. Nie są one zbudowane z drewna najwyższej jakości, ale to surowiec mocny, trwały i naturalny.
Dobry pomysł aranżacyjny i umiejętne wykończenie pozwolą wyczarować z palet ciekawe meble z palet.

Meble z palet ogrodowe - jakie palety

Palety mogą mieć różną konstrukcję i rozmiar, zależnie od przeznaczenia. Najpopularniejsze są mocne, trójwarstwowe europalety wielkości 120 x 80 x 14,4 cm, zbudowane z grubych deszczułek, o wzmocnionych narożnikach wypełnionych dużymi klockami z drewna lub trocin, podbite od spodu trzema deszczułkami. Są też lżejsze modele dwuwarstwowe jednorazowego użytku, które mają na wierzchu szereg cieńszych i węższych listew połączonych od spodu kantówkami. Wielu producentów używa też własnych palet o rozmaitej konstrukcji. Oryginalne europalety (oznaczone EPAL) są wykonywane z drewna impregnowanego i poddanego obróbce termicznej, co ma je chronić przed owadami. W przypadku innych konstrukcji jest to zwykle drewno surowe.

Jakie meble ogrodowe i na taras można zrobić z palet

Najbardziej popularne meble budowane z palet to stoliki i różnego rodzaju siedziska. Wystarczy nabić na siebie dwie palety, żeby uzyskać wysokość 30 cm. To już jest wygodny stolik ogrodowy. Jeśli przestrzenie między deszczułkami na wierzchu palety wypełnimy dodatkowymi listwami, powstanie jednolity blat. Rozszerzając konstrukcję o kolejne takie komplety, może zbudować fotel lub siedzisko ogrodowe dowolnej wielkości. Pod gruby i sztywny materac nie trzeba uzupełniać przestrzeni między deszczułkami na wierzchu. Paleta postawiona na sztorc i przybita z tyłu konstrukcji będzie stanowić wygodne oparcie. Jeśli nałożymy na zbite palety miękki materac, meble ogrodowy do siedzenia gotowy.
Ciekawe możliwości dają palety postawione na sztorc. Jeśli nabijemy na dwie takie „nogi” blat z desek, powstanie wygodny stolik o wysokości nieco ponad 80 cm. Paleta zamocowana do ściany z nabitą na wierzchu deską może być pomysłem na kwietnik na tarasie. Jeśli wyeksponujemy spód palety, w którym pod poprzeczki nabijemy dodatkowe listwy, utworzymy szerokie skrzynki na rośliny. Przed wypełnieniem ich podłożem ogrodniczym warto je uszczelnić folią. Paleta przybita wysoko na ścianie ganku domu na działce może być wieszakiem na parasole i ubrania wierzchnie albo narzędzia robocze.

>>Przeczytaj też: Meble z palet: galeria. 15 pomysłów na meble z palet i drewnianych skrzynek

Meble z palet do ogrodu - obróbka drewna

Drewno używane do produkcji palet jest nieheblowane. Meble trzeba porządnie oszlifować na całej powierzchni. Można do tego użyć szlifierki oscylacyjnej lub papieru ściernego na klocku. Do pierwszego szlifowania stosuje się papier o grubym ścierniwie (gradacja 80), potem coraz drobniejszego. Jeśli zależy nam na doskonałym wypolerowaniu na przykład blatu stołu, do ostatniego szlifowania można użyć papieru o gradacji 180-200. Należy też dokładnie obrobić narożniki, które mogą się łuszczyć drzazgami. Podczas szlifowania trzeba uważać na miejsca, w których mogą wystawać gwoździe. Dobrze jest je solidnie wbić w głąb drewna, żeby później nie przeszkadzały.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić sypialnię z palet? Zobacz, jak zrobić to samemu krok po kroku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Malowanie mebli ogrodowych z palet

Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być sucha i czysta. Jeśli są jakieś zabrudzenia, należy je zmyć lub zeszlifować drobnym papierem ściernym i odpylić. Preparat przed malowaniem trzeba dobrze wymieszać. Nakładamy najczęściej dwie warstwy preparatów ochronno-dekoracyjnych. Jeśli użyjemy impregnatu i produktu dekoracyjnego, można je zastosować w układzie jedna warstwa impregnująca i dwie warstwy dekoracyjne. Impregnat albo olej najlepiej jest nanosić pędzlem, żeby móc dobrze wetrzeć preparat w drewno. Lakiery, lakierobejce lub emalie można nanosić także wałkiem. Dotyczy to zwłaszcza ostatniej warstwy wykończeniowej, bo wtedy powstanie na wierzchu ładna powłoka bez widocznych śladów po pędzlu.
Każde drewno użytkowane na zewnątrz powinno być chronione przed biokorozją. Zanim porozstawiamy ogrodowe meble z palet na tarasie, zabezpieczmy je odpowiednimi preparatami.

>>Przeczytaj też: Impregnaty do drewna. Czym zabezpieczać drewniane elewacje i inne drewniane konstrukcje w domu

Wideo: Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik

Budujemy meble ogrodowe z palet - instrukcja krok po kroku

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Wzdłuż prostej listwy paletę o szerokości 80 cm przecinamy na dwie nierówne części. Dwie palety położone jedna na drugiej są wygodną podstawą do cięcia materiału. 

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Szerszy fragment z czterema listewkami będzie oparciem kanapy. Jej siedzisko będzie miało głębokość 80 cm, więc oparcie może być przymocowane na jej wierzchu, żeby nieco ją zwęzić.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Do połączenia elementów potrzebne są dwie długie listwy. Można je uzyskać, wybijając deski z pozostałego fragmentu palety i docinając je na odpowiednią długość.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Listwy mocujące najpierw przykręcamy w równych odstępach z tyłu oparcia.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Potem dostawiamy oparcie do fragmentu stanowiącego siedzisko, żeby sprawdzić, czy pasują. Przytwierdzimy je dopiero po zabezpieczeniu drewna. Tak samo budujemy drugą kanapę.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Surowne drewno starannie szlifujemy, używając papieru ściernego - najpierw grubego, potem drobnego. Ważne jest dokładnie dokładne oszlifowanie ostrych krawędzi. Na spodzie deszczułek może być jeszcze kora. Najlepiej jest ją usunąć, bo pod nią mogą żerowac owady. Ponadto szpeci ona element i wcześniej czy później odpadnie.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Wypolerowane drewno przed malowaniem dokładnie odpylamy. Można to zrobić szerokim pędzlem. Do malowanie drewna dobrze jest używać pędzla z włosia, żeby dokładnie wetrzeć preparat. Nowy pędzel przed pierwszym użyciem trzeba oczyścić z pyłu i luźnych włosków na kawałku papieru ściernego.

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Wszystkie elementy pokrywamy najpierw impregnatem do drewna, potem dwiema warstwami lakierobejcy. Prace można podzielić tak, że przed montażem nanosi się impregnat i jedną warstwę lakierobejcy, a po złożeniu mebli drugą warstwę dekoracyjną. 

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Po naniesieniu każdej warstwy elementy odkładamy do wyschnięcia. Przerwa zalezy od rodzaju produktu, zwykle są to minimum 2-4 godziny, zanim będzie można nałożyć nową warstwę. Gdy wszystkie części mebli wyschną, możemy je skręcac na gotowo. 

Złożone meble przed ostatecznym wykończeniem należy przeszlifować jak najdrobniejszym papierem ściernym, żeby zmatowić powierzchnię i odpylić. 

Meble z palet
Autor: Andrzej T. Papliński

Pomalowany komplet odstawiamy do wyschnięcia. potem możemy rozłożyć zamówione na wymiar poduszki na siedziska i oparcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE