Jak przygotować rozsadę sałaty? Uprawa sałaty z rozsady

2022-02-22 8:54
Uprawa sałaty
Autor: photos.com Jeśli chcemy przyspieszyć pierwszy zbiór sałaty, wtedy uprawiamy ją z rozsady

Rozsadę sałaty można przygotować samodzielnie w domu. By to zrobić, nasiona trzeba wysiać nawet już pod koniec lutego. Przygotowanie rozsady sałaty.

Sałata to warzywo bardzo łatwe w uprawie. Dzięki temu, że sałata ma krótki okres wegetacji, znakomicie nadaje się na przedplon i poplon. Sałatę można siać w ogrodzie czy na działce klika razy w sezonie, wybierając kolejno odmiany wczesne, letnie i jesienne.

Sałatę najczęściej wysiewa się wprost do gruntu, ale jeśli chcemy przyspieszyć pierwszy zbiór warzywa, wtedy uprawiamy sałatę z rozsady. Rozsadę sałaty można przygotować samodzielnie w domu.

Jak przygotować rozsadę sałaty?

Aby przygotować rozsadę sałaty, już w lutym można wysiać nasiona sałaty do płytkich pojemników bądź niedużych skrzynek wypełnionych odkwaszonym torfem bądź specjalnym podłożem do wysiewu warzyw. Nasion nie wysiewa się zbyt gęsto, a po wysianiu przykrywa je cienką warstwą podłoża i delikatnie zrasza wodą. Pojemniki z wysianymi nasionami należy ustawić na parapecie okna i zapewnić temperaturę 18–20 stopni Celsjusza. Podlewać trzeba regularnie, ale niezbyt obficie.

Jak przygotować rozsadę roślin

Pikowanie rozsady sałaty

Gdy siewki sałaty wypuszczą pierwsze listki, należy rośliny przepikować: każdą roślinę do oddzielnego niedużego pojemnika (można na przykład wykorzystać plastikowe pojemniki po jogurtach – trzeba tylko w dnie wyciąć otwór) do substratu torfowego. Posadzone młode roślinki trzeba systematycznie podlewać.

Rozsada sałaty - sadzenie do gruntu

Rozsadę sałaty sadzimy do gruntu najwcześniej w drugiej połowie marca. Rozstawa, w jakiej należy sadzić rośliny, zależy od odmiany sałaty (jest podana na opakowaniu z nasionami). Po posadzeniu grządki z sałatą trzeba podlać. Posadzone sadzonki trzeba przykryć agrowłókniną, którą można zdjąć jak tylko minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Sałatę można też posadzić w niskich tunelach foliowych.

Uprawa warzyw pod osłonami. Uprawa warzyw pod folią, agrowłókniną, w szklarni >>>

QUIZ: Zielono mi - jakie znasz gatunki sałaty?

Pytanie 1 z 10
Sałata o zwartej głowie i chrupiących, jasnozielonych liściach to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE