Jak przygotować rozsadę sałaty. Uprawa sałaty z rozsady

2016-02-24 10:51 Opracowanie: redakcja serwisu

Sałata to popularne warzywo liściaste, chętne uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach. By samodzielnie przygotować rozsadę sałaty, nasiona trzeba wysiać nawet juz pod koniec lutego. UPRAWA SAŁATY - przygotowanie rozsady.

Sałata to warzywo bardzo łatwe w uprawie. Dzięki temu, że sałata ma krótki okres wegetacji, znakomicie nadaje się na przedplon i poplon. Sałatę można siać w ogrodzie czy na działce klika razy w sezonie, wybierając kolejno odmiany wczesne, letnie i jesienne.
Sałatę najczęściej wysiewa się wprost do gruntu, ale jeśli chcemy przyspieszyć pierwszy zbiór warzywa, wtedy uprawiamy sałatę z rozsady. Rozsadę sałaty można przygotować samodzielnie w domu.

Jak przygotować rozsadę sałaty

Aby przygotować rozsadę sałaty, już w lutym można wysiać nasiona sałaty do płytkich pojemników bądź niedużych skrzynek wypełnionych odkwaszonym torfem bądź specjalnym podłożem do wysiewu warzyw. Nasion nie wysiewa się zbyt gęsto, a po wysianiu przykrywa je cienka warstwą podłoża i delikatnie zrasza wodą. Pojemniki z wysianymi nasionami należy ustawić na parapecie okna i zapewnić temperaturę 18–20 stopni Celsjusza. Podlewać trzeba regularnie, ale niezbyt obficie.
Gdy siewki sałaty wypuszczą pierwsze listki, należy rośliny przepikować: każdą roślinę do oddzielnego niedużego pojemnika (można na przykład wykorzystać plastikowe pojemniki po jogurtach – trzeba tylko w dnie wyciąć otwór) do substratu torfowego. Posadzone młode roślinki trzeba systematycznie podlewać.
Rozsadę sałaty sadzimy do gruntu najwcześniej w drugiej połowie marca. Rozstawa, w jakiej należy sadzić rośliny zależy od odmiany (jest podana na opakowaniu z nasionami). Po posadzeniu grządki z sałatą trzeba podlać. Posadzone sadzonki trzeba przykryć agrowłókniną, którą można zdjąć jak tylko minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Sałatę można też posadzić w niskich tunelach foliowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE